Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 4 maja 2015, 10:45

autor: Entelarmer

Rockstar karze za mody w GTA V na PC. Nowa modyfikacja pozwala na grę poza oficjalnymi serwerami

Firma Rockstar zdecydowała się oznaczać użytkowników GTA V korzystających z fanowskich modyfikacji. Ponadto dziś ukazał się mod FiveM, pozwalający na granie w sieci na dedykowanych serwerach tworzonych przez użytkowników.

Miłośnicy modyfikacji muszą liczyć się z karami za korzystanie z nich w GTA V. - Rockstar kara za mody w GTA V na PC. Nowa modyfikacja pozwala na grę poza oficjalnymi serwerami - wiadomość - 2015-05-04
Miłośnicy modyfikacji muszą liczyć się z karami za korzystanie z nich w GTA V.

Firma Rockstar od początku zapowiadała walkę z modami w pecetowej wersji Grand Theft Auto V, głównie ze względu na nacisk położony na Grand Theft Auto Online – moduł rozgrywki sieciowej. Ostatni patch zablokował możliwość korzystania z fanowskich modyfikacji, a gdy twórcy tychże szybko obeszli te ograniczenia, firma zdecydowała się przyznawać ostrzeżenia za „ingerowanie w doświadczenie rozgrywki innych graczy”. Uwzględnia to zarówno nadużywanie mechanizmów rozgrywki, jak i ingerencję w dane gry (a więc także mody), przy czym każde ostrzeżenie może wiązać się z dodatkowymi karami, na przykład zablokowaniem komunikacji głosowej. W przypadku kilku wykroczeń lub poważniejszych naruszeń regulaminu (w tym sprzedaży kont), może się skończyć nawet na permanentnym zablokowaniu dostępu do GTA Online. Jak dotąd nie wiadomo, czy dotyczy to tylko rozgrywki sieciowej, czy też obejmuje także tryb single player, choć treśc maila zdaje się wskazywać na tę pierwszą opcję.

W tej sytuacji udostępnienie eksperymentalnej wersji FiveM – modyfikacji pozwalającej na granie w na serwerach dedykowanych (z pominięciem oficjalnych serwerów Rockstara) – może wywołać mieszane uczucia. Stworzona przez moderów skupionych wokół strony Citizen.re, umożliwia korzystanie z dodatkowej zawartości stworzonej przez fanów, takich jak nowe lokacje czy mody ingerujące w rozgrywkę, co stoi w jawnej opozycji z podejściem Rockstara. Z drugiej strony stanowi ona bezpieczną (bez ryzyka zbanowania) alternatywę dla graczy pragnących swobodnej rozgrywki z wykorzystaniem modyfikacji. Pozostaje jedynie czekać na reakcję Rockstara oraz dalsze usprawnienia FiveM (m.in. dodanie listy serwerów do interfejsu użytkownika).