Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 16 kwietnia 2015, 14:05

autor: Entelarmer

GTA V - Rockstar utrudnia tworzenie modyfikacji

Boris Vorostonov, twórca moda ENBseries dla GTA IV, oznajmił, że niemożliwe jest tworzenie modyfikacji dla pecetowego wydania GTA V. Tymczasem nieświadomi tego twórcy aplikacji OpenIV zaprezentowali screeny dowodzące, że edycja plików gry jest jak najbardziej możliwa.

Im więcej, tym lepiej – mody znacząco przedłużyły życie Grand Theft Auto IV i na pewno przysłużyłyby się „piątce”. - GTA V nie dla modderów (ale złamane) - wiadomość - 2015-04-16
Im więcej, tym lepiej – mody znacząco przedłużyły życie Grand Theft Auto IV i na pewno przysłużyłyby się „piątce”.

Kiedy w trakcie zeszłotygodniowej rozmowy z przedstawicielami firmy Rockstar Games serwis GameSpot poruszył kwestię modów w Grand Theft Auto V, twórcy podkreślili, jak istotny w „piątce” jest tryb sieciowy (znany jako Grand Theft Auto Online). Oznajmili też, że dołożą wszelkich starań, by nic nie „umniejszyło tego przeżycia lub miało negatywny wpływ na społeczność graczy”, co poniekąd oznacza walkę z modami wpływającymi na rozgrywkę multiplayer. Ale osoby liczące na urozmaicenie trybu single player również przeżyły niemiłą niespodziankę, gdy Boris Vorostonov – twórca moda ENBseries, znacząco poprawiającego grafikę w Grand Theft Auto IV – oznajmił, że tworzenie modów dla piątej odsłony serii GTA jest niemożliwe:

Myliłem się. Rockstar zrobił wszystko, by zapobiec modowaniu GTA V i na tę chwilę nie da się zrobić nic poprzez edytowanie plików gry. Moi znajomi moderzy podzielają moje zdanie, że GTA nie pożyje długo, jak każda gra bez modów […]

Taka informacja nie jest szczególnie obiecująca i wywołała spore poruszenie. Nie minęło jednak kilka godzin od opublikowania tej wiadomości, gdy pojawiły się wieści o złamaniu szyfrowania plików gry. Wszystko za sprawą moderów stojących za OpenIV – aplikacją, która znacząco ułatwiła tworzenie i użytkowanie modów do „czwórki”. Użytkownik GooD-NTS zamieścił screeny, na których widać prywatną aplikację grupy – .black – otwierającą pliki Grand Theft Auto V w formacie .rpf (te same zrzuty ekranu pojawiły się również na Twitterze OpenIV). Oznacza to, że możliwe jest tworzenie prostych modów, choć samo narzędzie nie jest jeszcze dostępne. Co więcej, dużo wcześniej zdążyły się ukazać dwa proste mody: stworzony przez DrDaxxy’ego mod zwiększający pole widzenia w trybie FPP oraz prosty trainer, pozwalający na korzystanie z cheatów, w tym na nieskończoną amunicję oraz nieśmiertelność (plik możecie pobrać na naszej stronie).

Jak widać, przyszłość nie wygląda tak źle, jak przedstawia to Vorostonov. Trzeba jednak zaznaczyć, że nadal nie wiadomo, jak do całej sytuacji ustosunkuje się Rockstar. Można być pewnym, że nie będzie tolerował modyfikacji ingerujących w rozgrywkę sieciową, pozostaje jednak pytanie, jak podejdzie do modów ograniczających się do trybu single player.