Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 29 września 2015, 23:45

Risen 3: Władcy Tytanów – kompendium wiedzy [Aktualizacja #3: po premierze Edycji rozszerzonej]

Niniejszy artykuł stanowi kompendium wiedzy o grze Risen 3: Władcy Tytanów, na bieżąco uzupełniane nowymi wieściami o tym RPG-u studia Piranha Bytes. W trzeciej aktualizacji podsumowaliśmy informacje o Edycji rozszerzonej na PS4 - oceny krytyków, polskie wydane, dokładne zmiany w grafice etc.

Kompendium wiedzy o grze Risen 3: Władcy Tytanów to wszystkie najważniejsze informacje w jednym miejscu. - Risen 3: Władcy Tytanów – kompendium wiedzy [Aktualizacja #3: po premierze Edycji rozszerzonej] - wiadomość - 2015-09-29
Kompendium wiedzy o grze Risen 3: Władcy Tytanów to wszystkie najważniejsze informacje w jednym miejscu.
Spis treści:
  • 1. Fabuła
  • 2. Świat
  • 3. Rozgrywka (3.1. Informacje ogólne ; 3.2. Rozwój postaci ; 3.3. System walki ; 3.4. Wskaźnik człowieczeństwa i zaświaty ; 3.5. Inne elementy rozgrywki)
  • 4. Technikalia (4.1. Informacje ogólne ; 4.2. Wymagania sprzętowe)
  • 5. Inne informacje (5.1. Tryby gry ; 5.2. Polskie wydanie)
  • 6. Informacje popremierowe (6.1. Odbiór ; 6.2. Dodatki ; 6.3. Konwersje i reedycje)
  • 7. Multimedia

Risen 3: Władcy Tytanów (znane w innych częściach świata jako Risen 3: Titan Lords) to trzecia odsłona popularnej serii gier cRPG w realiach fantasy od niemieckiego studia Piranha Bytes, zapoczątkowanej w 2009 roku i uznawanej za duchowego spadkobiercę poprzedniego cyklu tego dewelopera – Gothic. Tytuł powstał z myślą o komputerach osobistych oraz konsolach Xbox 360 i PlayStation 3. Jego polska premiera nastąpiła 14 sierpnia 2014 roku, dwa dni po globalnym debiucie i dzień przed wydaniem tytułu w reszcie Europy (przyspieszenie w naszym kraju nastąpiło z powodu uznawania w Polsce 15 sierpnia za dzień świąteczny).

W tym tekście zbieramy najistotniejsze ujawnione do tej pory informacje na temat tej produkcji, dzieląc je na kategorie tematyczne – ich wykaz widnieje po prawej stronie. Kompendium będzie na bieżąco aktualizowane o kolejne rewelacje.

Aktualizacja #3 (29 września 2015): Nieco spóźniona aktualizacja po premierze Edycji rozszerzonej (ang. Enhanced Edition) na PS4 – dodatkowe szczegóły na temat zawartych w niej graficznych udoskonaleń, polskie wydanie, edycja kolekcjonerska, odbiór mediów oraz wypuszczona równocześnie aktualizacja wersji pecetowej, podnosząca jakość oprawy wizualnej na komputerach do poziomu z PlayStation 4 [6.3].

Aktualizacja #2 (5 czerwca 2015): Po długiej przerwie wróciliśmy do tematu Risena 3, by napisać o konwersji na PlayStation 4 oraz uzupełnić listę DLC. Dorzuciliśmy też dwa zaległe filmy ekipy tvgry.pl.

Aktualizacja #1 (18 sierpnia 2014): Premierę Risena 3 mamy już za sobą, więc uzupełniliśmy publikację o wszystkie najważniejsze informacje, jakie warto przytoczyć w temacie Władców Tytanów. Nowości – wyjątkowo nie wyróżnione pogrubieniem, bo trzeba byłoby „wyboldować” dobre pół artykułu – znajdziecie we wstępie oraz we wszystkich sekcjach kompendium. Ponadto dodaliśmy sekcję 6. Multimedia, zawierającą ostatni materiał ekipy tvgry.pl oraz najciekawsze zwiastuny dzieła studia Piranha Bytes.

Mimo umieszczenia Tytanów w podtytule Risena 3, wrogiem numer jeden w grze są mieszkańcy zaświatów. - Risen 3: Władcy Tytanów – kompendium wiedzy [Aktualizacja #3: po premierze Edycji rozszerzonej] - wiadomość - 2015-09-29
Mimo umieszczenia Tytanów w podtytule Risena 3, wrogiem numer jeden w grze są mieszkańcy zaświatów.

1. Fabuła

Opowieść stanowi bezpośrednią kontynuację historii z poprzednich odsłon. Świat jest pustoszony przez Wojny Tytanów, będące następstwem odejścia bogów. Co gorsza, krainy śmiertelników czeka starcie z jeszcze jednym nadnaturalnym zagrożeniem – przybywającymi z zaświatów cieniami. Ich inwazja jest jednym z motywów przewodnich fabuły, a przed graczem zostaje oczywiście postawione zadanie zażegnania tego zagrożenia. W tym celu przychodzi mu poszukać pomocy u wygnanych magów, którzy pod okiem Strażników (swoistego zakonu paladynów) zajmują się na wyspie Taranis wydobywaniem spod ziemi magicznych kryształów, mogących być kluczem do pokonania nieprzyjaciela.

Bohaterowi zależy na rozprawieniu się z nowym przeciwnikiem tym bardziej, że władca cieni pozbawił go duszy. Sprawia to, że protagonista nie jest „ograniczany” przez swoje człowieczeństwo i charakteryzuje się paroma nietypowymi cechami i umiejętnościami (więcej na ten temat przeczytacie w sekcji 3. Rozgrywka). Należy w tym miejscu zaznaczyć jeszcze jedną ważną rzecz – kierowana przez nas postać nie jest tą samą, która wystąpiła w pierwszym i drugim Risenie (poprzedni bohater pojawia się w roli NPC). Nowy protagonista, jak zwykle, nie ma imienia, jednak nie jest nikim – mamy bowiem do czynienia z synem kapitana Stalowobrodego i młodszym bratem znanej z poprzednich odsłon Patty.

Jak zwykle, istotną rolę w fabule pełnią frakcje, przez które wiedzie droga do ostatecznej realizacji swojej misji. Tym razem mamy trzy stronnictwa, do których można dołączyć – wspomnianych Kryształowych magów z wyspy Taranis, Łowców demonów lub Tubylców. Każda grupa zamieszkuje własny zakątek świata i boryka się z indywidualnymi problemami, więc nie zachodzi zjawisko rywalizacji między nimi. Oprócz tego możemy natknąć się na parę innych frakcji, które stanowią element fabularnego tła. Warto też wspomnieć, że podczas przygód spotykamy sporo postaci znanych z poprzednich Risenów, jak Mendoza (towarzyszący nam pod postacią ducha) czy Kostuch.

Risen 3 oferuje około 25 godzin zabawy przy wykonywaniu samych misji głównych i jeszcze kilkanaście, jeśli zechcemy zająć się każdym napotkanym zadaniem dodatkowym.

Widząc takie krajobrazy, fani Gothika powinni czuć się jak w domu. - Risen 3: Władcy Tytanów – kompendium wiedzy [Aktualizacja #3: po premierze Edycji rozszerzonej] - wiadomość - 2015-09-29
Widząc takie krajobrazy, fani Gothika powinni czuć się jak w domu.

2. Świat

Rzecz jasna, akcja toczy się w tym samym uniwersum, co dotychczas. Pierwsze zapowiedzi sugerowały, że trafimy na kontynentalną część świata, jednak koniec końców okazało się, że obszarem naszych działań ponownie są wyspy na Morzach Południowych, oferujące wiele znajomych lokacji, takich jak Antigua czy Tacarigua. Niemniej, dostępny region uległ znacznemu rozrostowi, a nowe miejscówki do zwiedzenia faktycznie oferują krajobrazy, które powinny przypaść do gustu fanom serii Gothic.

Tak jak dotychczas, świat ma otwartą strukturę, zachęcając gracza do eksploracji i oferując mu mnóstwo atrakcji w postaci zadań pobocznych czy ukrytych lokacji z wyjątkowymi przedmiotami do zdobycia. Jedynym ograniczeniem w dostępie do poszczególnych regionów są silni przeciwnicy – tradycyjnie dla studia Piranha Bytes, nie zdecydowano się na skalowanie poziomu wrogów do naszych możliwości i nie zastosowano taryfy ulgowej, więc nieostrożny śmiałek szybko staje się śmiałkiem nieżywym. Niestety, wierność tradycji objawia się również tym, że w podróżach towarzyszą nam ekrany doczytywania danych, zwłaszcza podczas przepływania statkiem z wyspy na wyspę.

Niby to tylko szkielet, ale w grze studia Piranha Bytes nawet taki przeciwnik może stanowić śmiertelne zagrożenie. - Risen 3: Władcy Tytanów – kompendium wiedzy [Aktualizacja #3: po premierze Edycji rozszerzonej] - wiadomość - 2015-09-29
Niby to tylko szkielet, ale w grze studia Piranha Bytes nawet taki przeciwnik może stanowić śmiertelne zagrożenie.

3. Rozgrywka

3.1. Informacje ogólne

Patrząc na rozgrywkę w ogólnym zarysie, trzeba powiedzieć, że otrzymaliśmy właściwie wszystko to, do czego fani cRPG-ów od niemieckiego dewelopera już dawno zdążyli się przyzwyczaić. Mamy więc do czynienia ze stosunkowo trudnym, trzecioosobowym „rolplejem”, w którym mechanika koncentruje się na jednym bohaterze (choć korzystającym nierzadko z pomocy samodzielnych NPC), a walka toczona jest w czasie rzeczywistym i ma charakter taktyczno-zręcznościowy. Ponadto w grę wchodzi zdobywanie punktów doświadczenia i wydawanie ich na rozwój bohatera w wybranym przez nas kierunku (walka w zwarciu lub na dystans, magia etc.), jak również kolekcjonowanie ekwipunku, nabijanie sakiewki złotem, paranie się rzemiosłem, prowadzenie dialogów z postaciami niezależnymi, podejmowanie decyzji mających wpływ na przebieg fabuły itd.

3.2. Rozwój postaci

Mamy tu do czynienia z rozwiązaniami zbliżonymi do tych z poprzedniej odsłony, lecz wydatnie rozbudowanymi. We Władcach Tytanów po raz kolejny zaimplementowano Punkty Chwały, przyznawane za niemal każde osiągnięcie (pokonanie przeciwnika, wykonanie zadania, odkrycie nowej wyspy etc.) i służące jako waluta wymienialna na rozwijanie atrybutów w głównych kategoriach. Tych przedostatnich jest więcej niż dotychczas, bo osiem. Do tego dochodzą tradycyjne umiejętności, które nabywamy za złoto u odpowiednich trenerów. Jak zwykle, nie brakuje unikatowych talentów, dostępnych np. tylko po dołączeniu do określonej frakcji. Warto też wspomnieć, że do gry wróciła broń dystansowa w rodzaju łuków i kusz oraz klasyczna magia (choć zaklęcia voodoo też są obecne). Oprócz tego wprowadzono wizję astralną, czyli swoisty tryb detektywa, w którym podświetlone zostają wszystkie istotne obiekty – przydaje się to zwłaszcza podczas rozwiązywania prostych zagadek logicznych.

3.3. System walki

Model prowadzenia starć doczekał się pewnych modyfikacji, mających na celu zbliżenie go do rozwiązań, jakie pamiętamy z serii Gothic. Nie oznacza to jednak, że system walki nie poszedł z duchem czasu – pojedynki stały się bardziej dynamiczne, a na dodatek zostały wzbogacone o „finishery”. Co istotne, wprowadzono poprawki w temacie broni palnej, dzięki czemu strzelanie i odbieganie, powtarzane do skutku, nie jest już najskuteczniejszą taktyką ścierania się z przeciwnikami. Warto też wspomnieć o nowości, jaką są batalie z wielkimi morskimi potworami, toczone przy użyciu statku.

Możliwość porozmawiania ze znanymi i/lub niecodziennymi postaciami to największa atrakcja podczas wizyt w zaświatach. - Risen 3: Władcy Tytanów – kompendium wiedzy [Aktualizacja #3: po premierze Edycji rozszerzonej] - wiadomość - 2015-09-29
Możliwość porozmawiania ze znanymi i/lub niecodziennymi postaciami to największa atrakcja podczas wizyt w zaświatach.

3.4. Wskaźnik człowieczeństwa i zaświaty

Uczynienie bohaterem człowieka pozbawionego duszy wprowadza dwie zasadniczne nowości do rozgrywki. Pierwszą z nich jest swoisty system moralności, reprezentowany przez suwak na karcie postaci i wskazujący, czy akcje protagonisty zbliżają go do człowieczeństwa, czy do potępienia (dobra czy zła, jeśli wolicie). Niestety, wygląda na to, że element ten został potraktowany po macoszemu, a najistotniejsza konsekwencja, jaką może mieć zbliżenie się do którejś ze skrajności, to ryzyko opuszczenia nas przez jakiegoś towarzysza. Druga nowość wynikająca z braku duszy bezimiennego to okazjonalne wizyty w zaświatach. Niestety, i ten aspekt zabawy najwyraźniej okazał się rozczarowaniem – do krainy umarłych wpadamy w ściśle wyznaczonych punktach w fabule i za każdym razem mamy do czynienia z małą lokacją oferującą niewielkie spektrum atrakcji, jak rozmowy z duchami zmarłych czy zbieranie pyłu duszy.

3.5. Inne elementy rozgrywki

  • Zadania poboczne. Jak to zwykle bywa w grach studia Piranha Bytes, dodatkowych „questów” jest zatrzęsienie, jednak mało kiedy prezentują one sobą jakieś ambitniejsze aktywności czy historie. Słowem, typowy fedeks.
  • Rzemiosło. Z grubsza otrzymaliśmy tutaj rozwiązania dobrze znane z poprzednich odsłon. Możemy więc parać się takimi zajęciami jak alchemia, kowalstwo, zaklinanie przedmiotów, gotowanie, wyrabianie biżuteii czy tkanie zaklęć.
  • Towarzysze. Podczas zabawy nierzadko towarzyszą nam postacie kierowane przez sztuczną inteligencję, które na różne sposoby wspomagają nas w boju. Co ciekawe, we Władcach Tytanów owi bohaterowie niezależni doczekali się większego udziału w fabule – potrafią komentować odwiedzane miejsca i zachodzące wydarzenia, a nawet wtrącać się w rozmowy z NPC-ami. Mogą też dzielić się z nami swoimi problemami, zlecając indywidualne zadania.
  • Ekwipunek. Tak jak dotychczas, dysponujemy nieskończoną ilością miejsca w plecaku, więc nie musimy krępować się przy zbieraniu gratów.
  • Poruszanie się. Bohater w końcu nauczył się pływać wpław. Ponadto w wybranych miejscach na górzystych obszarach możliwa jest wspinaczka.
  • Minigry. Nowość w serii; wprowadzono aktywności takie jak rzucanie nożami czy siłowanie się na rękę.
Magia – wielki nieobecny poprzedniej odsłony – zalicza triumfalny powrót we Władcach Tytanów. - Risen 3: Władcy Tytanów – kompendium wiedzy [Aktualizacja #3: po premierze Edycji rozszerzonej] - wiadomość - 2015-09-29
Magia – wielki nieobecny poprzedniej odsłony – zalicza triumfalny powrót we Władcach Tytanów.

4. Technikalia

4.1. Informacje ogólne

Jak wskazano we wstępie, z trzecią odsłoną seria Risen nie przesiada się jeszcze na sprzęt ósmej generacji (PS4, XOne), zatem korzysta z tego samego silnika, który napędzał Mroczne wody. Mimo pewnych poprawek, widać, że nie możemy mówić o grafice z najwyższej półki, choć z pewnością nie mamy też do czynienia z grą brzydką – nie brakuje momentów, w których Władcy Tytanów potrafią zachwycić, zwłaszcza podczas obcowania z malowniczymi krajobrazami. Wypada jeszcze wspomnieć, że znakiem rozpoznawczym dzieł studia Piranha Bytes jest swoista toporność mechaniki zabawy, która może odstręczyć graczy nieprzyzwyczajonych do rozwiązań Niemców.

4.2. Wymagania sprzętowe wersji PC

Na szczęście w parze z przestarzałą technologią idą także stosunkowo niedzisiejsze wymagania sprzętowe. Władcami Tytanów mogą cieszyć się nawet posiadacze kilkuletnich pecetów.

Minimalna specyfikacja komputera:

  • System: Windows XP SP3
  • Procesor: Dual Core 2.4 GHz
  • Pamięć RAM: 2 GB
  • Karta grafiki: GeForce 8500

Zalecana specyfikacja komputera:

  • System: Windows Vista SP1 / Windows 7 64-bit
  • Procesor: Intel Core i5 2.5 GHz
  • Pamięć RAM: 4 GB
  • Karta grafiki: GeForce GTX 470
Mimo zastosowania przestarzałej technologii, Risen 3 nadal potrafi zachwycić. - Risen 3: Władcy Tytanów – kompendium wiedzy [Aktualizacja #3: po premierze Edycji rozszerzonej] - wiadomość - 2015-09-29
Mimo zastosowania przestarzałej technologii, Risen 3 nadal potrafi zachwycić.

5. Inne informacje

5.1. Tryby gry

Również w tym względzie Risen 3 nie łamie wieloletniej tradycji studia Piranha Bytes – w omawianej grze próżno szukać trybu multiplayer. Mamy tu jedynie kampanię fabularną.

5.2. Polskie wydanie

Tak jak dotychczas, wydaniem kolejnej odsłony serii Risen w naszym kraju zajęła się firma Cenega. Niestety, w odróżnieniu od poprzednich odsłon, gra otrzymała kinową lokalizację (bez dubbingu), która na dodatek jest dostępna tylko dla posiadaczy pecetów. Warto jednak mieć na uwadze, że za wymienione decyzje odpowiada nie polski, a światowy wydawca Władców Tytanów – firma Deep Silver. Sugerowana cena Risena 3 w wydaniu pudełkowym wynosi 149,99 zł (PC) lub 199,99 zł (X360/PS3), jednak grę możecie nabyć taniej, korzystając z jednej z ofert w naszej porównywarce cenowej.

Risen 3 doczekał się znikomej liczby dodatków po premierze. Na screenie: Fog Island. - Risen 3: Władcy Tytanów – kompendium wiedzy [Aktualizacja #3: po premierze Edycji rozszerzonej] - wiadomość - 2015-09-29
Risen 3 doczekał się znikomej liczby dodatków po premierze. Na screenie: Fog Island.

6. Informacje popremierowe

6.1. Odbiór

W naszej recenzji gra Risen 3: Władcy Tytanów otrzymała od Cayacka ocenę 8.5 (w dziesięciostopniowej skali). Reszta świata okazała się znacznie mniej entuzjastycznie nastawiona do dzieła studia Piranha Bytes – średnia recenzenckich ocen omawianego tytułu według serwisu Metacritic wynosi 65 / 100 dla wersji PC (na podstawie 49 źródeł). Z kolei wersje konsolowe zostały wprost zmieszane z błotem z powodu problemów technicznych – edycja na X360 ma średnią 44, a wydaniu na PS3 wyszedł wynik 36 procent (w obu przypadkach na podstawie 8 recenzji).

6.2. Dodatki

Po premierze Risen 3 doczekał się trzech małych, płatnych dodatków:

  • Fog Island – pozwala eksplorować nową wyspę, na którą wyrusza wyprawa Inkwizycji, mająca na celu odnalezienie nowego siedliska zła i szaleństwa;
  • Uprising of the Little Guys – wprowadza zadanie, w którym gracz pomaga gnomom i goblinom wywalczyć sobie bezpieczeństwo oraz dominację na Wyspie Złodziei;
  • Adventure Garb – oferuje strój dający bohaterowi dobrą ochronę.

6.3. Konwersje i reedycje

21 sierpnia 2015 roku studio Piranha Bytes wypuściło Risen 3: Titan Lords – Enhanced Edition (w Polsce wydane przez Cenegę jako Risen 3: Władca Tytanów – Edycja rozszerzona). Jest to konwersja gry na PlayStation 4, zawierająca wszystkie dodatki i poprawki, którymi wcześniej obdarzono oryginalne wydania. Pod względem grafiki port przypomina pierwotną wersję pecetową na maksymalnych ustawieniach, a miejscami nawet ją przewyższa – zmiany obejmują wyższą rozdzielczość oraz nowe efekty następstwa pór doby (np. ładniejsze wschody i zachody słońca), głębi ostrości i bloomu. Za sprawą Cenegi wydanie na PS4 trafiło na polski rynek w formie pudełkowej z kinową lokalizacją w sugerowanej cenie 149,99 zł. Co ciekawe, na Zachodzie udostępniono je również w edycji kolekcjonerskiej – w jej skład wchodzą dwie bonusowe płyty (z soundtrackiem i innymi materiałami), almanach wiedzy o świecie gry, pięć kart z grafikami koncepcyjnymi, wielkoformatowy plakat oraz mapa świata.

Odbiór Enhanced Edition wśród krytyków na całym świecie był raczej chłodny – średnia ocen w serwisie Metacritic wynosi 50% (na podstawie 15 recenzji). Testerzy na ogół nie odmawiali uroku Risenowi 3, jednocześnie rugając go za toporność mechaniki, wciąż trapiące grę liczne bolączki i ogólną przestarzałość tego tytułu, na PlayStation 4 rzucającą się w oczy bardziej niż przy wydaniach na PC, PS3 i X360.

Warto jeszcze wspomnieć, że przy okazji wypuszczenia Edycji rozszerzonej wydanie pecetowe doczekało się aktualizacji, która podrasowała jego oprawę graficzną do poziomu z PlayStation 4 (do pobrania stąd, jeśli nie macie gry na Steamie).

7. Multimedia

Krzysztof Mysiak

Krzysztof Mysiak

Z GRYOnline.pl związany od 2013 roku, najpierw jako współpracownik, a od 2017 roku – członek redakcji, znany także jako Draug. Obecnie szef Encyklopedii Gier. Zainteresowanie elektroniczną rozrywką rozpalił w nim starszy brat – kolekcjoner gier i gracz. Zdobył wykształcenie bibliotekarza/infobrokera – ale nie poszedł w ślady Deckarda Caina czy Handlarza Cieni. Zanim w 2020 roku przeniósł się z Krakowa do Poznania, zdążył zostać zapamiętany z bywania na tolkienowskich konwentach, posiadania Subaru Imprezy i wywijania mieczem na firmowym parkingu.

więcej