Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 17 maja 2023, 11:50

Riot Games wypłaci odszkodowania 1548 kobietom z tytułu dyskryminacji płciowej [Aktualizacja #2]

Sprawa dyskryminacji kobiet w Riot Games dobiega końca. Ugoda zobowiązuje twórców LoL-a do wypłacenia łącznie 100 mln dolarów ponad 1,5 tysiąca osobom.

Źródło fot. Riot Games.
i

Aktualizacja (17.05.2023)

Sąd wydał zgodę na zawarcie ugody przez Riot. Gaude Paez, starszy wiceprezes studia ds. korporacyjnych, podzielił się następującym oświadczeniem:

Sąd ostatecznie zatwierdził globalną ugodę Riot w sprawie pozwu zbiorowego, kończąc nasz spór sądowy z powodami zbiorowymi, Kalifornijskim Departamentem Praw Obywatelskich i Kalifornijskim Wydziałem Egzekwowania Standardów Pracy. To była długa droga dla wszystkich zaangażowanych i jesteśmy wdzięczni pracownikom Riot za ich cierpliwość i wsparcie w całym tym procesie.

Wiemy, że zaufanie nie jest dane – trzeba na nie zapracować – i to do nas należy zdobywanie tego zaufania każdego dnia poprzez doświadczenia, które tworzymy dla pracowników Riot i dla graczy. W ciągu ostatnich kilku lat ciężko pracowaliśmy, aby stworzyć kulturę pracy w Riot, w której integracja jest normą, a różnorodność napędza kreatywność, i dokładamy wszelkich starań, aby upewnić się, że pozostanie to prawdą.

Aktualizacja (15.05.2023)

Jak donosi serwis Axios, z nowych dokumentów sądowych wynika, iż obecni i byli pracownicy kwalifikujący się do wypłaty otrzymają od 5000 do 156 056 dolarów.

Oryginalna wiadomość

Twórcy League of Legends i Valoranta muszą wypłacić 100 milionów dolarów odszkodowania ponad 1,5 tysiącu kobiet. Jak podano w kwietniowej deklaracji zajmującej się tą sprawą firmy Rust Consulting (jak podaje serwis Axios), każda z nich otrzyma wstępnie od 2,5 do 5 tysięcy dol. zadośćuczynienia, a część z nich może ostatecznie dostać do 40 tys. dol.

To w zasadzie zwieńczenie sprawy ciągnącej się za studiem Riot Games od 2018 roku. Wtedy to złożono pozew zbiorowy w związku z oskarżeniami byłych pracownic firmy o dyskryminację płciową, w tym molestowanie seksualne.

Początkowo była mowa o ugodzie w wysokości 10 milionów dolarów. Jednakże kalifornijski Departament Sprawiedliwego Zatrudnienia i Mieszkalnictwa (DFEH) uznał, że poszkodowane kobiety mogą domagać się nawet 400 mln dol. odszkodowania.

Ostatecznie, pod koniec 2021 roku, deweloper zobowiązał się do wypłacenia 100 mln dol. 1548 osobom, co zostało zatwierdzone przez sąd w połowie 2022 r. Axios podaje też, że siedem kobiet zrezygnowało z ugody.

Wyrok ma zostać ostatecznie zatwierdzony 16 maja. Przypomnijmy, że już wcześniej Riot Games zobowiązało się do wprowadzenia zmian w funkcjonowaniu firmy, w tym trzyletniego okresu monitorowania systemu wewnętrznych raportów i „sprawiedliwości płac” w studiu.

Jakub Błażewicz

Jakub Błażewicz

Ukończył polonistyczne studia magisterskie na Uniwersytecie Warszawskim pracą poświęconą tej właśnie tematyce. Przygodę z GRYOnline.pl rozpoczął w 2015 roku, pisząc w Newsroomie growym, a następnie również filmowym i technologicznym (nie zabrakło też udziału w Encyklopedii Gier). Grami wideo (i nie tylko wideo) zainteresowany od lat. Zaczynał od platformówek i do dziś pozostaje ich wielkim fanem (w tym metroidvanii), ale wykazuje też zainteresowanie karciankami (także papierowymi), bijatykami, soulslike’ami i w zasadzie wszystkim, co dotyczy gier jako takich. Potrafi zachwycać się pikselowymi postaciami z gier pamiętających czasy Game Boya łupanego (jeśli nie starszymi).

więcej