Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 26 kwietnia 2023, 14:49

autor: Adam Celarek

Twórcy Dark and Darker oddają pieniądze, fani odmawiają ich przyjęcia

Twórcy Dark and Darker zdecydowali się na zwrot pieniędzy przekazanych w formie dobrowolnych dotacji przez fanów. Gracze okazali jednak studiu nieoczekiwane wsparcie.

Źródło fot. IRONMACE
i

Za rozwijanym przez studio IRONMACE projektem Dark and Darker od długiego czasu ciągnie się cały szereg problemów. Po lutowym ataku hakerskim, niewielki południowokoreański deweloper oskarżony został o kradzież własności intelektualnej należącej do firmy Nexon.

Pomimo dużej popularności oraz tytułu najpopularniejszej gry podczas wydarzenia Steam Next Fest, prawna batalia doprowadziła do usunięcia projektu z cyfrowej platformy Valve.

Twórcy Dark and Darker nie dają jednak za wygraną, kontynuując testy i dystrybuując grę w mniej konwencjonalny sposób. Pośród morza trudów, wytrwali deweloperzy otrzymali niedawno nieoczekiwaną falę wsparcia ze strony fanów.

Nieplanowana zbiórka

Na początku miesiąca wspominaliśmy o zbiórce zorganizowanej przez studio IRONMACE, której celem miało być zebranie funduszy potrzebnych do prowadzenia kosztownej, sądowej batalii z Nexon. Jak miało się szybko okazać, przedsięwzięcie było efektem przedwczesnego działania pewnego impulsywnego dewelopera, sfrustrowanego pasmem niefortunnych zdarzeń ostatnich tygodni.

Pomimo falstartu oraz błyskawicznego zakończenia zbiórki, w zaledwie godzinę fani zdołali wesprzeć IRONMACE kwotą około 46 tys. dolarów.

W celu naprostowania pomyłki, deweloper opowiedział się za zwrotem pieniędzy wszystkim tym, którzy zdecydowali się na wsparcie studia na platformie GoFundMe. Wielu graczy wyraziło jednak chęć dalszej finansowej pomocy.

Zaskakująca reakcja fanów

W swoim poście zamieszonym w serwisie Reddit, użytkownik Regular-Nail4709 jasno sygnalizuje motywację do dalszego wsparcia koreańskiego dewelopera:

Ciekawe. Naprawdę chciałem, żeby wzięli moje pieniądze… – Regular-Nail4709

Podobny sentyment zdaje się podzielać duża część graczy komentujących pod postem:

Cholera, Ci goście ***** rządzą. – Foil-Kiki-Jiki

Nie będę kłamać, to wygląda dobrze i pewnie. Ufam im w kwestii dostarczenia nam gry. – MGE_Gibs

Część społeczności zastanawia się również nad motywem działań IRONMACE. Wśród nich pojawiają się głosy o potencjalnych, kolejnych problemach prawnych oraz zbliżającym się etapie wczesnego dostępu gry, który kosztować ma graczy około 30/40 dolarów.

Niezależnie jednak od przyczyn takiej decyzji, uczciwe podejście dewelopera do swoich fanów z pewnością przysłuży się studiu IRONMACE w postaci pozytywnie nastawionej publiki.

Adam Celarek

Adam Celarek

Grami interesuje się od najmłodszych lat. Absolwent filmoznawstwa i wiedzy o nowych mediach na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie obronił pracę z zakresu ludologii. Pracę w GRY-Online.pl rozpoczął na początku 2023 roku. W redakcji pełni rolę autora poradników. Entuzjasta RPG-ów, nietuzinkowych gier indie oraz kompetytywnych tytułów e-sportowych (głównie bijatyk oraz gier MOBA). Poza grami interesuje się także papierowymi grami fabularnymi oraz karciankami kolekcjonerskimi. Miłośnik oldskulowej technologii i stylu retro.

więcej