Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 23 lutego 2023, 00:39

Twórcy ostatniego hitu Steama oskarżeni o kradzież [Aktualizacja]

Po niedawnym ataku hakerów, na twórców Dark and Darker spadł kolejny cios. Tym razem studio IRONMACE musi mierzyć się z oskarżeniami koreańskiego dewelopera o kradzież assetów.

Źródło fot. IRONMACE.
i

Aktualizacja

Terence Seung-ha, prezes studia IRONMACE odpowiedzialnego za Dark and Darker, zamieścił na Discordzie gry wiadomość, w której zaprzeczył opisanym niżej zarzutom. W opublikowanym oświadczeniu czytamy:

Nasz kod został zbudowany od podstaw. Większość naszych zasobów została zakupiona na Unreal Engine Marketplace. Wszystkie inne zasoby i dokumenty dotyczące projektu gry zostały stworzone we własnym zakresie. Zostało to już skontrolowane przez zewnętrzną agencję. O ile nam wiadomo, nie można objąć prawami autorskimi gatunku gry. Jeśli chodzi o pozew, to uważamy, że jest to osobna prywatna kwestia, którą podniósł jeden z członków naszego zespołu. Żaden pozew nie został złożony przeciwko IRONMACE.

Według Seung-ha plotki o pozwie „prawdopodobnie wywołała trzecia strona”. Jak twierdzi prezes, nie wszystkie osoby, które pracowały nad P3 w Nexon, miały odejść, aby pomóc w utworzeniu IRONMACE. W efekcie nagły sukces Dark and Darker mógł wzbudzić u nich zazdrość, a ta z kolei doprowadzić do takich a nie innych decyzji.

Oryginalna wiadomość (17.02.2023)

Pozostająca w fazie produkcji gra Dark and Darker zdążyła już podbić serca graczy na Steamie. Produkcja studia IRONMACE została kilkukrotnie udostępniona do przetestowania na platformie Valve, za każdym razem przyciągając coraz to większe grono odbiorców.

Dark and Darker może mieć pod górkę

Chwalony przez społeczność dungeon crawler w ostatnim czasie mierzy się jednak z wieloma problemami. Najpierw podczas ostatnich testów infrastrukturę gry zaatakowali hakerzy, co uniemożliwiło graczom logowanie się do serwerów.

Teraz z kolei deweloperzy Dark and Darker muszą bronić się przed poważnymi oskarżeniami. Zasugerowano bowiem, że w grze studia IRONMACE nielegalnie wykorzystano assety należące do innego dewelopera.

Informację tę jako pierwszy przekazał koreański serwis This Is Game, który poinformował, że część materiałów wykorzystanych w Dark and Darker może być własnością studia Nexon.

Oskarżenia wydają się poważne

Skradzione assety według This Is Game rzekomo pochodzą z projektu studia Nexon o roboczej nazwie „P3”, który ogłoszono w 2021 roku. Będąca jeszcze we wczesnej fazie produkcji gra przeszła swego czasu transformację, zmieniając nazwę na „P7”. To z kolei miało doprowadzić do zwolnienia kilku pracowników.

Jak twierdzi wiceprezes studia Nexon, Dae-Hwon Kim (via mxdwn.com), zwolnieni pracownicy to dzisiejsi deweloperzy z IRONMACE, którzy mieli „wykorzystać nielegalnie materiały i aktywa, nad którymi pracowano w Nexon”.

Co interesujące, serwis mxdwn.com wskazuje na ciekawą notkę zawartą na głównej stronie studia IRONMACE, w której czytamy:

Widzieliśmy na własne oczy, jak korporacje produkujące gry sprzedają swoją duszę dla łatwego zarobku. Jesteśmy rozczarowani, widząc coraz bardziej wyzyskujące praktyki, sprawiające, że gry zamieniają się w kasyna zamiast przynosić radość graczom.

Na razie nie wiemy, czy Nexon podejmie działania prawne przeciwko IRONMACE. Sami twórcy Dark and Darker nie odnieśli się jeszcze do artykułu serwisu This Is Game. Wiemy jedynie, że zamierzają skupić się na rozwijaniu gry. Na oficjalnym discordzie marki użytkownicy dyskutują o sprawie, ale jak dotąd nie doczekali się reakcji ze strony deweloperów.

Dark and Darker ma zadebiutować we wczesnych dostępie na Steamie na przełomie kwietnia i maja tego roku. Premiera pełnej wersji zaplanowana jest z kolei na czwarty kwartał 2023 roku.

Marcin Przała

Marcin Przała

Absolwent dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie. Grami interesuje się od najmłodszych lat, a szczególne miejsce w jego sercu zajmują Call of Duty 4: Modern Warfare i Dragon Age: Początek. Zamiłowanie do elektronicznej rozrywki sprawiło, że tematem jego pracy licencjackiej stało się zjawisko immersji. Dzisiaj przede wszystkim miłośnik soulslike'ów oraz klasycznych RPG-ów. Poza grami lubi literaturę z gatunku dark fantasy, a ponadto od wielu lat z zapartym tchem śledzi rozgrywki angielskiej Premier League, gdzie gra jego ukochany klub – Chelsea.

więcej