Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 25 marca 2023, 11:12

autor: Kamil Kleszyk

Tegoroczny hit Steama wyleciał z platformy po oskarżeniach DMCA

Wygląda na to, że studio Ironmace w dalszym ciągu musi mierzyć się z dużymi problemami. Jego hitowa produkcja Dark and Darker została bowiem usunięta z platformy Steam. Powodem tego są oskarżenia o naruszenie praw autorskich ze strony firmy Nexon.

Źródło fot. Ironmace.
i

Gracze, którzy ostrzyli sobie zęby na udział w kolejnych testach sieciowego dungeon crawlera Dark and Darker, będą musieli, przynajmniej na razie, odłożyć swoje plany.

Hitowa produkcja studia Ironmace została usunięta z platformy Steam. Wszystko z powodu oskarżeń firmy Nexon, jakoby doszło do naruszenia praw autorskich w oparciu o ustawę DMCA. Doniesienia te potwierdził rzecznik dewelopera na oficjalnym serwerze gry na Discordzie (via Insider-Gaming).

Do wszystkich naszych fanów: niedawno otrzymaliśmy od firmy Nexon pismo, w którym nawołuje nas do zaprzestania działań i oskarża o naruszenie DMCA na podstawie fałszywych twierdzeń dotyczących Dark and Darker. Obecnie pracujemy z naszym zespołem prawnym, aby rozwiązać ten problem w najlepszy możliwy sposób. Ze względu na delikatny charakter sprawy musimy być ostrożni w naszych wypowiedziach, aby nie narazić na szwank swojej reputacji. Prosimy o wyrozumiałość, ponieważ pracujemy nad przywróceniem gry tak szybko, jak to możliwe. Wiedzcie, że zrobimy wszystko, co możliwe, dla naszych fanów. Dziękujemy! – brzmi komunikat deweloperów.

DMCA (ang. Digital Millennium Copyright Act) to ustawa z zakresu prawa autorskiego, zakazująca tworzenia i rozpowszechniania materiałów, przy użyciu których mogą być naruszone cyfrowe mechanizmy ograniczeń kopiowania.

Piętrzące się problemy

Ostatnimi czasy problemy Dark and Darker rosły proporcjonalnie do popularności gry na Steamie. W lutym demo produkcji Ironmace zdominowało Festiwal Steam Next (wówczas w jednej chwili tytuł ogrywało ponad 108 tys. graczy), tylko po to, by kilka dni później paść ofiarą ataku hakerskiego, a następnie oskarżeń firmy Nexon o kradzież materiałów i aktywów. Zarzuty poskutkowały tym, że na początku marca jedno z lokalnych biur Ironmace odwiedziła policja.

Początek konfliktu

Przypomnijmy, że sprawa sięga 2021 roku, kiedy to jeden z ówczesnych pracowników Nexon miał ujawnić pliki związane z tajemniczym projektem P3, którym zajmował się deweloper. Po jego zwolnieniu miał on namawiać swoich byłych kolegów z zespołu (w tym późniejszego założyciela Ironmace) do opuszczenia Nexon i stworzenia tytułu podobnego do P3. Niedługo potem Dark and Darker weszło w fazę rozwoju.

Kamil Kleszyk

Kamil Kleszyk

Na łamach GRYOnline.pl ima się różnorodnych tematyk. Możecie się zatem spodziewać od niego zarówno newsa o symulatorze rolnictwa, jak i tekstu o wpływie procesu Johnnego Deppa na przyszłość Piratów z Karaibów. Introwertyk z powołania. Od dziecka czuł bliższy związek z humanizmem niż naukami ścisłymi. Gdy po latach nauki przyszedł czas stagnacji, wolał nazywać to „szukaniem życiowego celu”. W końcu postanowił zawalczyć o lepszą przyszłość, co zaprowadziło go do miejsca, w którym jest dzisiaj.

więcej