Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 2 kwietnia 2023, 12:16

autor: Adrian Werner

Nexon „chce wykrwawić” twórców Dark and Darker w sądzie; fani okazują hojne wsparcie

Fani Dark and Darker pokazali, że są gotowi solidnie wesprzeć finansowo autorów gry w walce sądowej z koncernem Nexon.

Źródło fot. Ironmace
i

Ostatnie tygodnie nie były dobre dla twórców sieciowego dungeon crawlera Dark and Darker. Firma Nexon oskarżyła ich o kradzież zasobów, a potem wykorzystała DMCA (amerykańską ustawę o prawach autorskich) do usunięcia tej produkcji z serwisu Steam. Deweloperzy zamierzają z tym walczyć, ale to będzie wymagało sporych środków na batalię sądową.

  1. Odpowiedzialne za Dark and Darker studio Ironmace chce zebrać pieniądze na prawników za pośrednictwem crowdfundingowego serwisu GoFundMe.
  2. Jeden z pracowników, znany jako Luci, był tak sfrustrowany tą sytuacją, że przedwcześnie udostępnił link do zbiórki. Została ona szybko wstrzymana, ale w ciągu raptem godziny, gdy akcja była aktywna, gracze wsparli autorów kwotą 46 tys. dolarów.
  3. Widać więc, że Ironmace ma po swojej stronie wielu graczy i gdy zbiórka ruszy na dobre, studio będzie mogło liczyć na ich wsparcie.
  4. Luci w liście otwartym do społeczności wyraził również swoją frustrację całą sytuacją. Według niego oskarżenia firmy Nexon są całkowicie bezpodstawne, ale ten koncern ma ogromne środki i chce je wykorzystać do „wykrwawienia” studia Ironmace za pomocą wysokich kosztów sądowych. Jak tłumaczy deweloper, to, że twórcy Dark and Darker są niewinni, nie będzie miało znaczenia, jeśli zespół zbankrutuje, zanim tego dowiedzie przed sądem.

Dark and Darker zmierza wstępnie wyłącznie na PC. Gra okazała się największym sukcesem niedawnego Steam Next Fest, więc nic dziwnego, że wielu graczy chce wesprzeć autorów w walce z Nexonem.

Przypomnijmy, że cała sprawa wynika z tego, iż Ironmace założyli byli pracownicy wymienionej firmy. Ta podnosi, że w 2021 roku zajmowali się projektem P3, a w Dark and Darker wykorzystali elementy z owej produkcji.

  1. Ironmace – oficjalna strona
  2. Nexon – oficjalna strona

Adrian Werner

Adrian Werner

Prawdziwy weteran newsroomu GRYOnline.pl, piszący nieprzerwanie od 2009 roku i wciąż niemający dosyć. Złapał bakcyla gier dzięki zabawie na ZX Spectrum kolegi. Potem przesiadł się na własne Commodore 64, a po krótkiej przygodzie z 16-bitowymi konsolami powierzył na zawsze swoje serce grom pecetowym. Wielbiciel niszowych produkcji, w tym zwłaszcza przygodówek, RPG-ów oraz gier z gatunku immersive sim, jak również pasjonat modów. Poza grami pożeracz fabuł w każdej postaci – książek, seriali, filmów i komiksów.

więcej