Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 18 lipca 2012, 12:00

autor: Muninn

Rich Vogel, producent Star War: The Old Republic, odszedł z BioWare Austin

Rich Vogel, wiceprezes BioWare Austin i główny producent gry Star Wars: The Old Republic, opuścił zespół. Firma Electronic Arts twierdzi, że do rozwijania produkcji potrzebuje mniejszego zespołu o odmiennych kwalifikacjach.

Dwa miesiące temu informowaliśmy o zwolnieniach, które miały miejsce w studiu BioWare Austin, odpowiedzialnym za produkcję gry Star Wars: The Old Republic. Dzisiaj kontynuujemy doniesienia o odprawianiu członków zespołu informacją o odejściu Richa Vogela, głównego producenta tytułu.

Rich Vogel, producent Star War: The Old Republic, odszedł z BioWare Austin  - ilustracja #1
Rich Vogel (po prawej) w towarzystwie Jeffreya Steefela (w środku) i Jeffa Hickmana
Rich Vogel, producent Star War: The Old Republic, odszedł z BioWare Austin  - ilustracja #2

Zwalnianie pracowników firmy BioWare Austin może być spowodowane spadkiem popularności gry MMO Star Wars: The Old Republic. Kilka miesięcy temu informowaliśmy o utracie 400 tys. subskrybentów produkcji. Żeby przeciwdziałać spadającej liczbie graczy, wydawca wprowadził niedawno możliwość zagrania w darmową wersję próbną (do piętnastego poziomu), wcześniej proponując również darmowe weekendy z grą. Pojawiają się także informacje, że Star Wars: The Old Republic może zostać przekształcone w produkcję free-to-play.

Vogel był jednym z kluczowych członków zespołu i walnie przyczynił się do rozwoju Star Wars: The Old Republic, zarówno przed, jak i po premierze tytułu w grudniu 2011 roku. Oprócz tego w trakcie 20-letniej obecności w branży rozrywki elektronicznej brał udział w tworzeniu takich gier jak Meridian 59 (jako członek zespołu 3DO), Ultima Online czy Star Wars Galaxies: An Empire Divided (pracując w Sony Online Entertainment). W studiu BioWare Austin pracował przez siedem lat jako wiceprezes i główny producent, zarządzając rysownikami, projektantami i innymi producentami.

Studio z Austin ma w planach zwolnienie jeszcze większej liczby pracowników, co jest związane z zapowiedzianą wcześniej restrukturyzacją zespołu. Firma Electronic Arts, będąca właścicielem BioWare Austin, nie skonkretyzowała, ilu członków zespołu zostanie odprawionych. Wydawca wspomniał jednak, że redukcja zatrudnienia jest konieczna dla studia, żeby mogło ono w dalszym ciągu rozwijać Star War: The Old Republic.

W odpowiedzi na doniesienia o zwolnieniach w BioWare Austin firma Electronic Arts wystosowała następującą odpowiedź dla serwisu GameSpot:

Zespół BioWare Austin zajmuje się udoskonalaniem i poszerzaniem gry Star War: The Old Republic, tak jak zapowiedzieliśmy w maju tego roku i na targach E3. Podobnie jak w innych grach MMO, wielkość i kwalifikacje zespołu mającego rozwijać produkcję różnią się od tych, które powinni posiadać członkowie studia tworzącego tytuł od podstaw. Redukcja zatrudnienia rozpoczęła się w maju, w czerwcu odszedł Rich Vogel. Część pracowników została skierowana do innych projektów w BioWare Austin i EA SPORTS/Austin, inni natomiast otrzymali stosowne odprawy i pomoc w reorientacji zawodowej. Obecnie zespół BioWare Austin jest wystarczająco wykwalifikowany, by zagwarantować tworzenie nowej zawartości do gry. Dodatkowo w ciągu najbliższych tygodni zaprezentujemy plany rozwijania Star War: The Old Republic poprzez rozbudowywanie różnych aspektów tytułu, dodanie nowych sposobów prowadzenia rozgrywki i przyciągniecie nowych graczy

Nie podano niestety informacji, kto zajmie miejsce Richa Vogela na stanowisku głównego producenta Star War: The Old Republic.