Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 1 lutego 2016, 11:52

autor: Miki

Przez pierwszy tydzień The Witness ma szansę sprzedać się w większym nakładzie niż Braid w ciągu roku

The Witness, najnowsze dzieło Jonathana Blowa, ma szansę sprzedać się w ciągu premierowego tygodnia lepiej niż pierwsza gra dewelopera – pamiętny Braid – przez rok. Pomimo szalejącego piractwa w przypadku wersji na PC, The Witness radzi sobie doskonale.

The Witness to najnowszy tytuł Jonathana Blowa, znanego ze stworzenia jednej z najgłośniejszych produkcji indie w historii branży – gry Braid. The Witness jest typową grą logiczną rozgrywaną z perspektywy pierwszej osoby i sprzedaje się doskonale, jeśli wziąć pod uwagę wypowiedzi autora. Blow napisał na Twitterze, że jest bardzo zadowolony z popularności swojego nowego tytułu, ale nie może przybliżyć dokładnych liczb, ze względu na tzw. NDA, czyli umowę o poufności, którą często autorzy podpisują z wydawcami lub producentami.

Świat przedstawiony przez Jonathana Blowa w The Witness ujmuje pięknem. - Przez pierwszy tydzień The Witness ma szansę sprzedać się w większym nakładzie, niż Braid w ciągu roku - wiadomość - 2016-02-01
Świat przedstawiony przez Jonathana Blowa w The Witness ujmuje pięknem.

Poprzednie wypowiedzi Jonathana Blowa, odnośnie The Witness, dotyczyły szalejącej skali piractwa w przypadku wersji na komputery osobiste – niestety, gra stała się jednym z najpopularniejszych plików na znanej stronie oferującej torrenty. To bardzo przykra wiadomość, z racji tego, że Blow zainwestował wszystkie pieniądze zarobione na Braid w produkcję The Witness i na dodatek zadłużył się w trakcie prac nad nową grą, a jej data premiery była kilkukrotnie przekładana (The Witness było tworzone od 2008 roku). W takim kontekście wieści o doskonałej sprzedaży pozwalają na optymizm i wiarę w dobrą wolę graczy oraz lepszą kondycję branży gier, niż można byłoby się spodziewać.

Dlaczego? Przede wszystkim świadczy o tym fakt, że The Witness nie jest już produkcją z gatunku indie, jeśli chodzi o cenę. To gra o wartości prawie 40 euro – można podejrzewać, że część graczy, która zdecydowała się ukraść grę, później ją zakupiła, aby wspomóc twórcę i mieć dostęp do aktualizacji, które okazały się niezbędne. Ponadto The Witness jest tytułem wyjątkowym – gra zachowuje ducha indie, jeśli chodzi o wolność ekspresji i podążanie przez autora w wybranym przez siebie kierunku bez względu na trendy, a mimo to sprzedaje się w pełnej cenie znakomicie.

Tak wyglądają urządzenie do rozwiązywania większości zagadek w The Witness - Przez pierwszy tydzień The Witness ma szansę sprzedać się w większym nakładzie, niż Braid w ciągu roku - wiadomość - 2016-02-01
Tak wyglądają urządzenie do rozwiązywania większości zagadek w The Witness

The Witness to typowa gra logiczna na platformy PS4 i PC, opierająca się na zaangażowaniu gracza w zagadki związane z otoczeniem i odnajdywaniem rozwiązań na coraz bardziej skomplikowane wyzwania, ucząca przy tym obsługi specyficznych urządzeń, występujących w eksplorowanym przez nas świecie. Sam autor, Jonathan Blow, jest dość znaną postacią w branży rozrywki elektronicznej – to twórca przeboju jednej z pierwszych fal nurtu Indie, doskonałej gry logiczno-platformowej Braid. O swojej produkcji miał szansę opowiedzieć w filmie Indie Game: The Movie, który śledził losy kilku twórców przecierających szlaki wkraczania gier typu indie na rynki komercyjne, takie jak Xbox Live Marketplace czy Steam.