Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gramynawynos.pl 21 czerwca 2012, 06:38

autor: Adrian Werner

Premiera platformówki Tiny and Big: Grandpa's Leftovers

Do sprzedaży trafiła właśnie gra Tiny and Big: Grandpa's Leftovers.

Fani gier niezależnych mają powody do zadowolenia. Do sprzedaży trafiła bowiem właśnie innowacyjna trójwymiarowa platformówka  Tiny and Big: Grandpa's Leftovers, w której możemy do woli siekać laserem otocznie na małe kawałki. 

Wcielamy się w stworka imieniem Tiny – maniaka technologii, który nie rozstaje z tnącym wszystko laserem. Naszym głównym wrogiem jest zły Big, który podstępnie ukradł jedyne co zostawił nam w spadku dziadek, czyli białe gatki o rzekomo magicznych właściwościach. Tropo pozostawiony przez złodzieja prowadzi do złowieszczej pustyni, którą od dawna wszyscy omijają z daleka.

Jak widać, fabuła jest nastawiona na humor i autorom udało się to wyśmienicie, ale to nie scenariusz stanowi o sile tej gry. Zamiast tego prawdziwą gwiazdą jest mechanika korzystania z lasera. Jego promień potrafi przeciąć prawie wszystko i to my własnoręcznie kontrolujemy jego drogę. Oznacza to, że możemy dowolnie wycinać elementy otoczenia. Tiny posiada również przypominające lasso urządzenie, które służy to przeciągania obiektów oraz zestaw przylepnych rakiet. Wykorzystanie tych trzech przedmiotów tworzy rdzeń gry. Zabawa polega głównie na siekaniu lokacji na kawałki, a następnie manipulowania nimi za pomocą lassa i rakiet. Działa to wyśmienicie dzięki zastosowaniu realistycznego silnika fizycznego, który sprawia że nie ma problemów z przewidzeniem jaki efekt wywołają nasze działania. Poza elementami logicznymi nie brakuje też typowo platformówkowych wyzwań, w których musimy popisać się zręcznością.

Tiny and Big: Grandpa's Leftovers posiada ponadto atrakcyjną oprawę graficzną. Jest ona utrzymana w oryginalnym stylu, co jest wynikiem zastosowania ręcznie malowanych tekstur, które nałożone na trójwymiarowe obiekty dają bardzo nietypowy, ale jednocześnie ładny rezultat. Dodatkową atrakcją jest świetny soundtracki, na który składa się piętnaście utworów niezależnych zespołów muzycznych.

W sumie Tiny and Big: Grandpa's Leftovers to jedna z najciekawszych niezależnych platformówek jakie wydane zostały w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy. Grę można kupić za 9,99 euro, czyli w przeliczeniu około 42 złotych, na popularnych serwisach dystrybucji elektronicznej:

      - Tiny and Big: Grandpa's Leftovers na serwisie Steam

      - Tiny and Big: Grandpa's Leftovers na serwisie GOG.com

      - Tiny and Big: Grandpa's Leftovers na serwisie Gamersgate

Jednocześnie warto wspomnieć o wymaganiach sprzętowych:

MINIMALNE WYMAGANIA SPRZĘTOWE
  Procesor:  : Intel Core Duo
  Pamięć RAM: 2 GB
  Karta grafiki: NVIDIA GeForce 8600M

REKOMENDOWANE WYMAGANIA SPRZĘTOWE
  Procesor:  Intel Core 2 Duo
  Pamięć RAM: 4 GB
  Karta grafiki: NVIDIA GeForce 9600

Jak widać nie są one zbyt wygórowane. Zainteresowanym polecamy wypróbowanie wczesnego prototypu Tiny and Big: Grandpa's Leftovers:

    - Tiny and Big: Grandpa's Leftovers – zagraj w demo technologiczne