Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 7 listopada 2020, 09:22

autor: Frozen

Porażka Marvel's Avengers. Gra okazała się komercyjną klęską

Najnowsze wyniki finansowe firmy Square Enix nie pozostawiają złudzeń. Marvel's Avengers przyniosło ogromne straty dla japońskiego przedsiębiorstwa.

W SKRÓCIE:
  • w ostatnim kwartale firma Square Enix zaliczyła straty w wysokości 6,5 mld jenów (w segmencie gier HD);
  • duża w tym „zasługa” słabej sprzedaży gry Marvel's Avengers;
  • sytuację firmy ratuje komercyjny sukces remake'u Final Fantasy VII.

Firma Square Enix opublikowała raport finansowy za półroczny okres od 1 kwietnia do 30 września 2020 roku. Wynika z niego, że w ciągu ostatniego kwartału japońskie przedsiębiorstwo zaliczyło blisko 6,5 mld jenów (ok. 238 mln złotych) strat w segmencie gier HD. Jak donosi David Gibson, współzałożyciel firmy analitycznej Astris Advisory Japan KK, za ten kiepski wynik odpowiedzialna jest przede wszystkim gra Marvel's Avengers.

Według Gibsona Square Enix spodziewało się sprzedać 5 mln kopii Marvel's Avengers do końca września. Tymczasem gra rozeszła się w liczbie 3 mln egzemplarzy, co przy budżecie szacowanym na 170-190 mln dolarów jest wynikiem bardzo słabym. Produkcji nie pomaga fakt, że daty premier wersji na PlayStation 5 i Xboksa Series X/S zostały przesunięte na przyszły rok.

Gry HD to jedna z trzech składowych sekcji w firmie Square Enix, składających się na cały segment rozrywki elektronicznej. Poza grami HD (m.in. Marvel's Avengers, Final Fantasy VII Remake czy Outriders) wyróżnia się tutaj jeszcze gry MMO oraz gry na przeglądarki i urządzania typu Smart.

Co ciekawe, pomimo ogromnych strat operacyjnych, w ostatnim kwartale obroty netto firmy Square Enix w segmencie gier HD wyniosły 23,7 miliarda jenów (ok. 869 mln złotych), czyli ponad dwa razy więcej niż w analogicznym okresie w 2019 roku. Duża w tym zasługa spektakularnego sukcesu gry Final Fantasy VII Remake. Czy wzorem czternastej odsłony tej serii Avengersom uda się kiedyś przeobrazić porażkę w zwycięstwo? Poczekamy, zobaczymy.

Porażka Marvels Avengers. Gra okazała się komercyjną klęską - ilustracja #1
Obroty netto i zysk operacyjny segmentu gier HD firmy Square Enix z sześciu ostatnich kwartałów.

Marvel's Avengers ukazało się 4 września 2020 roku na PC, PlayStation 4 i Xboksie One. Gra dostępna jest w pełnej polskiej wersji językowej (napisy i dubbing).

  1. Oficjalna strona gry Marvel's Avengers
  2. Marvel's Avengers - poradnik do gry
  3. Recenzja Marvel's Avengers – hej, ta gra nie jest zła!