Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 26 listopada 2010, 10:43

autor: Adrian Werner

Polska premiera Gray Matter

Siedmioletni okres oczekiwania na najnowszą przygodówkę autorki cyklu Gabriel Knight dobiegł wreszcie końca. Pudełka z grą Gray Matter wylądowały już bowiem na polskich półkach sklepowych.

Siedmioletni okres oczekiwania na najnowszą przygodówkę autorki cyklu Gabriel Knight dobiegł wreszcie końca. Pudełka z grą Gray Matter wylądowały już bowiem na polskich półkach sklepowych.

Polska premiera Gray Matter - ilustracja #1

Rekomendowana cena ustalona przez dystrybutora to 99,99 zł, choć grę bez problemu można kupić za mniejsze pieniądze. Wersja dostępna w naszym kraju zlokalizowana została kinowo. Niestety polscy gracze mogą jedynie nabyć wydanie pecetowe i nie wiadomo czy edycja na Xboksa 360 w ogóle ukaże się na rodzimym rynku. Posiadaczom tej konsoli pozostaje zatem jedynie sprowadzenie egzemplarza z innego kraju. Nawet wtedy będą się jednak musieli uzbroić się w cierpliwość, gdyż anglojęzyczna wersja na Xboksa 360 wydana zostanie dopiero w lutym przyszłego roku.

Gray Matter to tradycyjna gra przygodowa pozwalająca na wcielenie się w dwie postacie - neurobiologa Dr Davida Stylesa oraz jego asystentki Samanthy Everett. Ta druga zostaje zatrudniona by znaleźć ochotników gotowych wziąć udział w eksperymencie mającym zbadać ukryte możliwości ludzkich mózgów.

Głównym powodem, dla którego Gray Matter jest najbardziej wyczekiwaną przygodówką ostatnich lat jest postać jej twórczyni. Zarówno scenariusz jak i zagadki zaprojektowała bowiem prawdziwa legenda tego gatunku, czyli Jane Jensen. Autorka najbardziej znana jest z cyklu Gabriel Knight oraz gry King's Quest VI: Heir Today, Gone Tomorrow. Przez ostatnią dekadę zajmowała się głównie tytułami casualowym, więc jej powrót do pełnowymiarowych produkcji budzi niemałe emocje.

Polska premiera Gray Matter - ilustracja #2

Trzeba przyznać, że fani przygodówek długo musieli czekać na koleje dzieło Jane Jensen. Ostatnia odsłona serii Gabriel Knight wypuszczona została w 1999 roku, a od czasu pierwszego ujawnienia Gray Matter minęło siedem lat. W międzyczasie gra została skasowana przez pierwszego wydawcę (firmę The Adventure Company), następnie wskrzeszona przez niemieckie dtp Entertainment, raz zmieniła nawet studio deweloperskie (ekipa Tonuzaba została zastąpiona przez zespół Wizardbox), a data premiery była wielokrotnie przekładana. Teraz to wszystko należy już jednak do przeszłości i polscy gracze mogą sami sprawdzić czy gra Gray Matter spełnia wszystkie pokładane w niej nadzieje.

Jednocześnie polecamy zapoznanie się w serią artykułów omawiających dotychczasową karierę Jane Jensen.