Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 18 czerwca 2019, 16:55

autor: Vergil

Polska ma tylko 4% udziału w przychodach grupy CD Projekt

Grupa CD Projekt opublikowała infografiki, z których wynika, że Polska ma zaledwie 4% udziału w jej przychodach – pozostałe 96% pochodzi z eksportu. Poza tym zawarto na nich inne ciekawostki, jak choćby informacje o modelu biznesowym firmy i priorytetowym traktowaniu graczy.

Cyberpunk 2077 zapowiada się na kolejny hit w portfolio firmy CD Projekt. - Polska ma tylko 4% udziału w przychodach grupy CD Projekt - wiadomość - 2019-06-18
Cyberpunk 2077 zapowiada się na kolejny hit w portfolio firmy CD Projekt.

Radek Adam Grabowski, który w grupie CD Projekt piastuje stanowisko Lead PR Managera, opublikował na swoim twitterowym profilu dwie infografiki dotyczące działalności polskiego giganta. Choć przygotowano je w celach biznesowych, gracze również znajdą na nich ciekawe informacje. Pierwszym, co rzuca się w oczy, jest fakt, że udział Polski w przychodach osiąganych przez CD Projekt wynosi 4%.

Trzeba przyznać, że to niewiele. Co prawda nieporównywalnie większa od Polski Azja ma raptem 9% udziału, a „pozostałe rynki” – 7%, jednak Stany Zjednoczone mogą się pochwalić udziałem w przychodach grupy na poziomie 55%, z kolei cała Europa – 25%. Krótko mówiąc, oznacza to, że 96% przychodów firmy CD Projekt pochodzi z eksportu. Z drugiej strony, dzięki temu jest ona rozpoznawalna na całym świecie – jej produkty trafiły do 109 krajów, przy współpracy z 23 dystrybutorami.

Poza tym CD Projekt informuje o swoim modelu biznesowym, w którym najważniejszą pozycję zajmuje kontakt ze społecznością. W dalszej kolejności firma koncentruje się na współpracy z dystrybutorami z całego świata, działalności wydawniczej, rozwoju technologii, produkcji gier oraz pracach koncepcyjnych. Oprócz tego na infografikach można wyczytać, że obecnie grupa CD Projekt zatrudnia ponad 950 pracowników z 39 państw.

Jeśli zaś chodzi o jej kondycję finansową – nie jest tajemnicą, że choć premiera gry Wiedźmin 2: Zabójcy Królów (najpierw na komputerach osobistych, później na Xboksie 360) była dla niej sukcesem, szczytowym (jak dotąd) osiągnięciem był debiut Wiedźmina 3: Dzikiego Gonu, dzięki któremu w 2015 roku grupa cieszyła się przychodami w wysokości ponad 794 milionów złotych. Choć do dzisiaj nie udało jej się powtórzyć tego wyniku, istnieje spora szansa, że w 2020 roku zostanie on poprawiony; 16 kwietnia odbędzie się bowiem premiera gry Cyberpunk 2077, która już teraz stała się steamowym bestsellerem, a jej prezentacja na targach E3 2019 sprawiła, iż akcje spółki na warszawskiej giełdzie poszybowały do rekordowego poziomu, co czyniło ją ósmą co do wielkości spośród notowanych tam firm.

  1. Oficjalna strona internetowa firmy CD Projekt
  2. Cyberpunk 2077 jest hitem, bo robi go CD Projekt RED