Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 23 grudnia 2013, 20:44

autor: Adrian Werner

Podsumowanie tygodnia na polskim rynku gier (16 - 22 grudnia 2013 r.)

W minionym tygodniu rodzimi dystrybutorzy nie wykazali się zbytnią aktywnością. Sporo ciekawych wieści napłynęło za to z polskich studiów deweloperskich.

PAC-MAN and the Ghostly Adventures ukaże się w naszym kraju nakładem firmy Cenega. - Podsumowanie tygodnia na polskim rynku gier (16 - 22 grudnia 2013 r.) - wiadomość - 2013-12-23
PAC-MAN and the Ghostly Adventures ukaże się w naszym kraju nakładem firmy Cenega.

Witajcie w kolejnym wydaniu naszego cyklu podsumowującego to, co wydarzyło się na polskim rynku w minionym tygodniu.

Zapowiedzi wydawnicze

PAC-MAN and the Ghostly Adventures

Firma Cenega poinformowała, że do jej planów wydawniczych dołączyła gra PAC-MAN and the Ghostly Adventures, czyli produkcja oparta na serialu animowanym pod tym samym tytułem. W przeciwieństwie do tradycyjnych odsłon tego cyklu jest to trójwymiarowa platformówka.

Dystrybutor zamierza wypuścić w naszym kraju tylko edycje na konsole Xbox 360 i PlayStation 3, podczas gdy na Zachodzie dostępne będą także wydania na Wii U i 3DS. Cenega nie podała planowanej daty premiery ani sugerowanej ceny detalicznej. Firma potwierdziła za to, że produkcja ukaże się w angielskiej wersji językowej

Gry z czasopism

CD-Action

Podsumowanie tygodnia na polskim rynku gier (16 - 22 grudnia 2013 r.) - ilustracja #2

Do kiosków trafił nowy numer magazynu CD-Action. Czasopismo kosztuje 15,99 zł i na dołączonych do niego płytkach znajdziecie pełne wersje gier:

  1. Dungeon Siege III
  2. Shaun White Skateboarding
  3. The Raven: Dziedzictwo mistrza złodziei – Epizod 2

Pozostałe wieści

Dark Stork, studio z Poznania, rozpoczyna współpracę z pisarzem fantasy – Marcinem Mortką

Podsumowanie tygodnia na polskim rynku gier (16 - 22 grudnia 2013 r.) - ilustracja #3

Poznańskie studio Dark Stork pochwaliło się, że nawiązało współpracę z popularnym pisarzem fantasy Marcinem Mortką, znanym z takich tytułów, jak Karaibska krucjata, Ragnarok 1940 oraz cyklu Trylogia nordycka. Autor opracuje warstwę fabularną debiutanckiej gry zespołu. Na razie informacje na temat tego projektu są bardzo skromne. Wiemy tylko, że zmierza on na pecety i powstaje w oparciu o technologię Unreal Engine 4.

Ponadto Marcin Mortka napisze serię opowiadań osadzonych w świecie gry.

Ruszyły zamknięte beta testy polskiego Royal Quest

Podsumowanie tygodnia na polskim rynku gier (16 - 22 grudnia 2013 r.) - ilustracja #4

Wystartowały zamknięte beta testy Royal Quest, czyli gry MMORPG autorstwa znanego z serii King’s Bounty studia Katauri Interactive. Wkrótce rozesłane zostaną kolejne zaproszenia, więc zainteresowani powinni udać się na oficjalną stronę i zgłosić swoją gotowość do wzięcia udziału w zabawie. Ponadto nasz serwis zorganizował własną promocję, w ramach której rozdamy 3000 kluczy.

  1. Zgłoś się do beta-testów polskiej wersji Royal Quest
  2. Royal Quest – rozdajemy 3000 kluczy do zamkniętej bety polskiej wersji

Royal Quest ma szanse stać się sporym przebojem w naszym kraju. Jeszcze przed uruchomieniem serwerów Polski fanpage gry na Facebooku mógł się pochwalić większą liczbą fanów niż globalny.

Kholat - pierwsze screeny z polskiego horroru

Podsumowanie tygodnia na polskim rynku gier (16 - 22 grudnia 2013 r.) - ilustracja #5

Natomiast polskie studio IMGN.pro wypuściło pierwsze screeny z horroru Kholat. Przypomnijmy, że scenariusz gry oparty będzie na autentycznej tragedii, która miała miejsce na Przełęczy Diatłowa w 1959 roku. Wtedy podczas wyprawy w góry Ural zginęło w tajemniczych okolicznościach dziewięciu radzieckich alpinistów. Obecnie w planach jest wyłącznie wersja pecetowa, a premiera ma nastąpić w przyszłym roku.

  1. Kholat - galeria screenów

Premiera Triviador Polska

Podsumowanie tygodnia na polskim rynku gier (16 - 22 grudnia 2013 r.) - ilustracja #6

Po dwunastu latach od premiery przeglądarkowa gra Triviado wreszcie doczekała się wersji polskojęzycznej. Zagrać w nią można za pośrednictwem oficjalnej strony lub serwisu Facebook. Produkcja jest hybrydą strategii i gry logicznej. Zabawa ma formułę quizu z pytaniami otwartymi i zamkniętymi, a rozgrywka toczy się na strategicznej mapie Polski podzielonej na województwa. Udzielanie poprawnych odpowiedzi pozwala przejmować tereny przeciwnika oraz podbijać jego zamki.

  1. Triviador – strona oficjalna
  2. Triviador – zagraj na Facebooku

Sprzedaż polskich magazynów branżowych w pierwszych trzech kwartałach 2013 roku

Związek Kontroli Dystrybucji Prasy opublikował raport, w którym umieszczono wyniki sprzedaży magazynów branżowych we wrześniu oraz w pierwszych trzech kwartałach bieżącego roku.

W okresie od 1 stycznia do 30 września liderem okazało się CD-Action, ze średnią miesięczną sprzedażą na poziomie 86 tys. egzemplarzy, czyli o 5,75% większą niż w analogicznym okresie w 2012 r. Ten sam miesięcznik zdominował również wrześniowe zestawienie, osiągając wynik 101 tys. sztuk, co stanowi wzrost o 22,55%.

Wiedźmin 3 z technologią PhysX i 30 klatkami na konsolach

Podsumowanie tygodnia na polskim rynku gier (16 - 22 grudnia 2013 r.) - ilustracja #7

Natomiast studio CD Projekt RED zdradziło kilka nowych konkretów odnośnie warstwy technologicznej gry Wiedźmin 3: Dziki Gon. System zniszczeń oraz symulacji ruchu ubrań wykorzysta technologię Nvidia PhysX. Ponadto twórcy przyznali, że w przypadku wersji konsolowych celują w 30 klatek na sekundę. Natomiast jest na razie zbyt wcześnie, aby mogli mówić o planowanych rozdzielczościach na PlayStation 4 i Xboksie One.

Ciekawe linki

  1. Premiery gier w Polsce + Ryk Premier (16-20 grudnia 2013)
  2. Battlefield 4 nadal dominuje. Top 10 Empik - Tydzień 50