Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 20 lipca 2015, 11:15

Podsumowanie tygodnia na polskim rynku gier (13-19 lipca 2015 r.)

W minionym tygodniu na polskim rynku gier działo się sporo. Dwie udane rodzime produkcje zadebiutowały na nowych platformach, poznaliśmy wyniki sprzedaży magazynów branżowych, a dystrybutorzy zapowiedzieli wydanie kilku obiecujących projektów.

This War of Mine trafiło na urządzenia mobilne. - Podsumowanie tygodnia na polskim rynku gier (13-19 lipca 2015 r.) - wiadomość - 2015-07-20
This War of Mine trafiło na urządzenia mobilne.

Witajcie w kolejnym wydaniu naszego cyklu podsumowującego to, co wydarzyło się na polskim rynku w minionym tygodniu.

Zapowiedzi

Risen 3: Władcy Tytanów - Edycja Rozszerzona

Firma Cenega pochwaliła się, że do jej planów wydawniczych dołączyła gra Risen 3: Władcy Tytanów - Edycja Rozszerzona, czyli przygotowana z myślą o konsoli PlayStation 4 nowa wersja udanego RPG-a studia Piranha Bytes.

Produkcja trafi do sprzedaży 21 sierpnia tego roku, w polskiej (napisy) i angielskiej wersji językowej do wyboru.

Street Fighter V

Cenega wyda również w naszym kraju grę Street Fighter V, czyli najnowsze mordobicie firmy Capcom. Produkcja ukaże się wiosną przyszłego roku na pecety oraz konsolę PlayStation 4. Tytuł dostępny będzie w polskiej (napisy) i angielskiej wersji językowej do wyboru, a lokalizację opracuje firma QLOC S.A.

Pozostałe wieści

Franko 2 cały czas w produkcji?

Podsumowanie tygodnia na polskim rynku gier (13-19 lipca 2015 r.) - ilustracja #4

Wiele osób spisało już na straty projekt Franko 2, czyli kontynuację kultowej polskiej chodzonej bijatyki. Okazało się jednak, że mimo wszystko gra wciąż znajduje się w produkcji. Kilkuosobowe studio World Software poinformowało, że prace nad tytułem wciąż trwają i obecnie zajmuje się nim dwóch grafików i trzech programistów.

Przypomnijmy, że gra powstaje dzięki hojności fanów, którzy wsparli autorów podczas zbiórki crowdfundingowej. Kłopoty z produkcją i odejście części deweloperów sprawiło, że projekt popadł z spore tarapaty, więc z nadzieją przywitaliśmy informacje o tym, że ktoś mimo wszystko wciąż przy nim pracuje.

Kickstarter Sacred Agony

W serwisie Kickstarter wystartowała zbiórka na projekt Sacred Agony, czyli pierwszoosobowy horror autorstwa Tomka Dutkiewicza, w którym bohater będzie jedynie duchem i kluczową rolę podczas rozgrywki odegra mechanika opętywania ciał.

Gra zmierza na pecety oraz konsole Xbox One i PlayStation 4. Do tej pory Dutkiewicz zajmował się nią samodzielnie, ale pełne zrealizowanie projektu wymagać będzie kilkunastoosobowej ekipy. Dlatego autor potrzebuje minimum 544 tys. euro, a kwotę tę musi zebrać do 22 sierpnia.

CD-Action liderem sprzedaży magazynów branżowych w kwietniu bieżącego roku

Podsumowanie tygodnia na polskim rynku gier (13-19 lipca 2015 r.) - ilustracja #5

Związek Kontroli Dystrybucji Prasy opublikował raport z wynikami sprzedaży pism branżowych w Polsce za kwiecień tego roku. Pozycję lidera obroniło CD-Action, choć w porównaniu z ubiegłym rokiem popularność magazynu spadła o 6,90%. Ponadto uzyskany wynik 63 tysięcy egzemplarzy jest o 28,04% niższy niż w marcu tego roku.

Najsłabiej tradycyjnie poradziło sobie czasopismo Chip, które rozeszło się niecałych 11 tys. egzemplarzy, co oznacza spadek o 24,31% w porównaniu z kwietniem 2014 r.

Premiera mobilnego This War of Mine

This War of Mine, czyli jedna z najlepszych polskich gier zeszłego roku, wreszcie doczekała się premiery wersji mobilnych. Produkcja trafiła na urządzenia z systemami iOS oraz Android i kosztuje około 40 złotych. Tytuł należy do kategorii premium, a więc pozbawiony jest mikropłatności.

Przypomnijmy, że w grze zadaniem gracza jest opiekowanie się grupką cywili, którzy znaleźli się w środku oblężonego miasta. Sądząc po recenzjach wydanie mobilne udało się autorom wyśmienicie i nie ustępuje pecetowemu pierwowzorowi.

  1. Recenzja gry This War of Mine na tablety – na wojnie mobilność to podstawa

Zaginięcie Ethana Cartera trafiło na PlayStation 4

Inną konwersją, która zadebiutowała w minionym tygodniu było Zaginięcie Ethana Cartera, czyli przygodówka polskiego studia The Astronauts, która ukazała się wreszcie na konsolę PlayStation 4

Warto wspomnieć, że wydanie na PlayStation 4 oferuje sporo ulepszeń, w tym ładniejszą grafikę uzyskaną dzięki przestawieniu projektu z silnika Unreal Engine 3 na Unreal Engine 4. Wszystkie te zmiany zostaną zaimplementowane także w wersji pecetowej dzięki darmowej aktualizacji, która ukaże się za kilka tygodni.

Ciekawe linki