Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość pozostałe 17 lipca 2015, 12:59

autor: Konrad "Medium" Kaczmarczyk

CD-Action liderem sprzedaży magazynów branżowych w kwietniu bieżącego roku

CD-Action objął pozycję lidera sprzedaży czasopism branżowych w kwietniu bieżącego roku. Dzięki danym przekazanym przez Związek Kontroli Dystrybucji Prasy dowiedzieliśmy się, jak obecnie wygląda sprzedaż magazynów w Polsce.

CD-Action ponownie okazuje się najpopularniejszym magazynem branżowym w Polsce - CD-Action liderem sprzedaży magazynów branżowych w kwietniu bieżącego roku - wiadomość - 2015-07-17
CD-Action ponownie okazuje się najpopularniejszym magazynem branżowym w Polsce

Związek Kontroli Dystrybucji Prasy ponownie opublikował informacje dotyczące sprzedaży pism branżowych w Polsce. W kwietniu 2015 roku liderem wciąż pozostaje magazyn CD-Action, ale jego popularność nieustannie spada. Względem tego samego miesiąca ubiegłego roku, czasopismo sprzedało się o 6,90% słabiej. Znaczący spadek formy widać również w odniesieniu do marca bieżącego roku. W przeciągu 30 dni CD-Action straciło na sprzedaży aż 28,04%. Jednak wynik wciąż utrzymuje satysfakcjonujący poziom, bowiem w kwietniu zanotowano ponad 63 tysiące sprzedanych egzemplarzy. Dla porównania rok temu czasopismo rozeszło się w nakładzie lekko ponad 68 tysięcy. Na takową sprzedaż na pewno mają wpływ gry dodawane do magazynów, ale analizując dane można jasno zauważyć, że gazety w fizycznym wydaniu tracą na popularności.

Tabela – źródlo: wirtualnemedia.pl - CD-Action liderem sprzedaży magazynów branżowych w kwietniu bieżącego roku - wiadomość - 2015-07-17
Tabela – źródlo: wirtualnemedia.pl

Drugą pozycję w zestawieniu zajął PC Format. Miesięcznik komputerowy, za który odpowiada wydawnictwo Bauer, zaliczył 21,86% spadek popularności względem ostatniego roku. W kwietniu sprzedano 56 366 egzemplarzy. Taki wynik warunkuje również osłabienie magazynu w odniesieniu do marca bieżącego roku. W tym okresie bowiem sprzedano 57 908 egzemplarzy miesięcznika.

Ostatnie miejsce na podium zajął Komputer Świat, za który odpowiada wydawnictwo Ringier Axel Springer Polska. Co ciekawe jest to jedyny miesięcznik, mogący pochwalić się wzrostem sprzedaży. Względem ostatniego roku jego popularność wzrosła o 17,05%, a ilość sprzedanych egzemplarzy w kwietniu 2015 roku wyniosła 30 294.

Tabela – źródlo: wirtualnemedia.pl - CD-Action liderem sprzedaży magazynów branżowych w kwietniu bieżącego roku - wiadomość - 2015-07-17
Tabela – źródlo: wirtualnemedia.pl

Najsłabiej ze wszystkich badanych magazynów wypadł Chip wydawnictwa Grupa Burda. Sprzedaż osiągnęła 10 709 egzemplarzy, a spadek formy względem ostatniego roku wyniósł 24,31%. Łączna ilość sprzedanych magazynów zamieszczonych w zestawieniu za kwiecień 2015 roku wyniosła 160 943 szt.

Związek Kontroli Dystrybucji Prasy (ZKDP) jest organizacją założoną w 1994 roku, która zajmuje się między innymi zbieraniem i weryfikowaniem danych dotyczących dystrybucji i sprzedaży prasy w Polsce. Publikacja takowych informacji oraz rozpowszechnianie gazet umożliwia chronienie rynku przed nieuczciwą konkurencją.