Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 17 października 2021, 13:26

autor: GRG

Minecraft w Xbox Game Pass, The Wild Update i inne - podsumowanie Minecraft Live 2021

Podczas dwugodzinnego streamu Minecraft Live 2021 zapowiedziano m.in. nową aktualizację The Wild Update, Minecraft PC Bundle w usłudze Xbox Game Pass i dalszy rozwój gry Minecraft: Dungeons.

W SKRÓCIE:
  • Zapowiedziano kolejną aktualizację Minecrafta, The Wild Update, która wprowadzi nowy biom Deep Dark oraz Mangrove Swamp,
  • Minecraft: Dungeons otrzyma nowe tryby gry,
  • w Xbox Game Passie pojawi się Minecraft PC Bundle, pakiet zawierający edycje Bedrock i Java.
  • Alloy wygrał głosowanie na kolejnego moba, który pojawi się w Minecrafcie.
  • Druga część aktualizacji Cave and Cliffs pozwoli użytkownikom różnych wersji gry na tworzenie podobnych światów.

Zakończyło się wydarzenie Minecraft Live 2021, na którym podczas przeszło dwugodzinnego streamu studio Mojang zaprezentowało m.in. nowości związane z nadchodzącymi aktualizacjami Minecrafta, ogłosiło pojawienie się Minecraft PC Bundle w Xbox Game Passie oraz zaprezentowało tryb sezonowy z karnetem bojowym w Minecraft: Dungeons.

Minecraft 1.19 - The Wild Update

Mojang podzielił się planami dotyczącymi rozwoju Minecrafta po nadchodzącej drugiej części aktualizacji Caves and Cliffs. Kolejny update, zaplanowany na 2022 rok, będzie nosił nazwę The Wild. Będzie mniejszy od poprzedniego, ale wprowadzi istotne nowości i zmiany, zwłaszcza w zakresie dalszego zwiększania różnorodności biomów.

Minecraft w Xbox Game Pass, The Wild Update i inne - podsumowanie Minecraft Live 2021 - ilustracja #1
Las namorzynowy na grafice koncepcyjnej. Źródło: Mojang.

Pierwszą nowością będzie mroczny biom Deep Dark, który pierwotnie miał pojawić się wraz z update'em Caves and Cliffs. Gracze będą eksplorować tajemnicze starożytne miasta, świątynie i inne struktury, skrywające przeróżne sekrety oraz wyjątkowe łupy, których w Deep Dark ma być sporo. Znajdziemy tam także nowe bloki sculk oraz ślepego strażnika (Warden). Ten ostatni reaguje na zapachy i dźwięki, więc aby go unikać, gracz będzie musiał skradać się i wykorzystywać otoczenie w celu zmylenia potwora. Klimat grozy uzupełnią niepokojące dźwięki i nastrojowa muzyka.

The Wild Update ma zwiększyć różnorodność biomów przez pojawienie się większej liczby charakterystycznych dla danego środowiska elementów. Największa przemiana czeka bagna, na których pojawią się wielkie mangrowce. Pod ich korzeniami gracze będą mogli się przemieszczać, ponadto nowe drzewa oznaczają także nowy typ drewna. Na Mangrove Swamp pojawią się również żaby, kijanki oraz świetliki.

Minecraft w Xbox Game Pass, The Wild Update i inne - podsumowanie Minecraft Live 2021 - ilustracja #2
Bagna ze świetlikami. Grafika koncepcyjna. Źródło: Mojang.

Minecraft: Dungeons - The Cloudy Climb

The Cloudy Climb to kolejna aktualizacja do Minecraft: Dungeons. Po sześciu DLC (ostatnie to Echo Otchłani, o którym pisaliśmy tutaj) gra otrzyma tryb sezonowy (Seasonal Adventures) z karnetem bojowym wypełnionym nagrodami, dostępnym w opcjach darmowej i płatnej.

Co ciekawe, sezony nie będą kończyć się wraz z rozpoczęciem następnych, jak ma to miejsce w większości gier. Gracz będzie mógł powracać do poprzednich sezonów i wykonywać pochodzące z nich zadania w każdej chwili. Pojawi się także nowy tryb gry, The Tower, w którym przyjdzie nam przemierzać tytułową wieżę z poziomami o rosnącym stopniu trudności, wypełnionymi wyjątkowymi przedmiotami oraz przeciwnikami. Aby nie było zbyt łatwo, gracz będzie rozpoczynać każy rajd na wieżę nową postacią, poziomy w niej będą się zaś zmieniać co dwa tygodnie. Aktualizacja The Cloudy Climb ma zawitać w Minecraft: Dungeons w grudniu.

Minecraft Mob Vote

Podczas streamu miał miejsce finał głosowania na nowego moba w Minecrafcie, o którym pisaliśmy szerzej tutaj. Spośród trzech kandydatur mobów – Glare, Allay i Copper Golema – gracze ostatecznie wybrali Allaya, który pojawi się w grze wraz z kolejną aktualizacją. W drugim głosowaniu stwór wygrał z 54,3 proc. głosów, drugie miejsce zajął Copper Golem z 45,7 proc. głosów.

Minecraft w Xbox Game Pass, The Wild Update i inne - podsumowanie Minecraft Live 2021 - ilustracja #3
Wynik głosowania na moba. Źródło: @Minecraft / Twitter.

Minecraft PC Bundle w Xbox Game Pass

Minecraft w Xbox Game Pass, The Wild Update i inne - podsumowanie Minecraft Live 2021 - ilustracja #4

Mojang spełnił życzenie pecetowców – w końcu dostaną Minecraft PC Bundle, czyli Minecraft: Bedrock Edition i Minecraft: Java Edition w jednym pakiecie, który dodatkowo trafi do Xbox Game Passa już 2 listopada. W 2022 roku pakiet stanie się dostępny także w sprzedaży poza usługą, a osoby, które posiadają już jedną z wersji, drugą dostaną za darmo.

Minecraft - Caves and Cliffs Part 2

Nie mogło zabraknąć kolejnych szczegółów na temat drugiej części aktualizacji Caves and Cliffs. Minecraft będzie wreszcie generował światy w podobny sposób, niezależnie od wersji, dzięki funkcji „seed parity”. Bedrock Edition i Java Edition kreowały różne krainy, pomimo tego samego seeda – teraz ma się to zmienić. Twórcy zamieścili tweet z filmikiem prezentującym efekty ich pracy przy wykorzystaniu tego samego seeda w obydwu edycjach:

Kolejną ważną nowością będzie „world blending”. Gracze otrzymają możliwość przenoszenia swoich światów do najnowszej wersji Minecrafta, a służyć temu ma opcja miksowania. Jeden z deweloperów pokazał na streamie przykład własnej krainy, która po wczytaniu w nowej wersji została przez grę automatycznie rozbudowana o system jaskiń. Wynik tego zabiegu możecie zobaczyć na screenie poniżej:

Minecraft w Xbox Game Pass, The Wild Update i inne - podsumowanie Minecraft Live 2021 - ilustracja #5
World blending w praktyce. Źródło. Mojang.

Druga część aktualizacji Caves and Cliffs pojawi się, zgodnie z zapowiedzią podczas streamu, do końca tego roku.

Minecraft Live 2021 – pełny materiał wideo: