Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 9 czerwca 2014, 21:59

autor: Adrian Werner

Podsumowanie konferencji Microsoftu na E3 2014 – Crackdown, Scalebound, Halo: The Master Chief Collection i masa innych nowych produkcji

O 18:30 rozpoczeła się konferencja firmy Microsoft otwierająca tegoroczne targi E3. W tej wiadomości przeczytacie podsumowanie wszystkich najważniejszych zapowiedzi.

Dzisiaj o godzinie 18:30 w Los Angeles rozpoczęła się konferencja firmy Microsoft, która w praktyce zainaugurowała tegoroczne targi E3. Jest to najważniejsza edycja tej imprezy od lat. W zeszłym roku skoncentrowano się głównie na technicznej specyfikacji konsoli Xbox One i jej integracji z funkcjami TV. Takie podejście nie spotkało się z ciepłym przyjęciem i gigant z Redmont wyciągnął wnioski z tych błędów. Tym razem postawiono jedynie na gry, ujawniając masę nowych projektów oraz urządzając krótkie demonstracje wielu zapowiedzianych wcześniej tytułów.

Nowe gry

Zacznijmy od tego, co interesuje nas wszystkich najbardziej, czyli zapowiedzi nowych gier. Microsoft autentycznie zaszalał pod tym względem i konferencja była gęsto wypełniona nigdy niewidzianymi wcześniej produkcjami.

Rise of the Tomb Raider

Potwierdziły się także wcześniejsze plotki i podczas konferencji ujawniono grę Rise of the Tomb Raider, czyli kontynuację udanego restartu serii. Nie było tutaj mowy o żadnej, nawet czasowej wyłączności, więc gra poza Xboksem One trafi zapewne przynajmniej także na PC i PlayStation 4.

Halo: The Master Chief Collection

Wielce wyczekiwana piąta odsłona cyklu Halo trafi do sprzedaży dopiero w przyszłym roku. Aby umilić fanom oczekiwanie na nią, szykowana jest produkcja zatytułowana Halo: The Master Chief Collection. Będzie to zestaw, zawierający wszystkie dotychczasowe gry z serii, za wyjątkiem Halo 3: ODST, Halo Wars i Halo: Reach. Część pierwsza dostępna będzie w formie Halo: Combat Evolved Anniversary i podobnie odświeżone zostanie Halo 2. Cała grafika przejdzie gruntowny lifting, choć nie zabraknie także opcji włączenia oryginalnej oprawy wizualnej. Oddanych miłośników marki ucieszy wiadomość, że gra zaoferuje kompletny i niezmieniony tryb multiplayer.

Z kolei Halo 3 i Halo 4 będą czystymi konwersjami z Xboksa 360. Wszystkie cztery gry wyświetlane będą w rozdzielczości 1080p i 60 klatkach na sekundę. Ponadto posiadacze Halo: The Master Chief Collection otrzymają pod koniec roku dostęp do beta testów Halo 5: Guardians.

Ostatnią atrakcją, jaką zaoferuje Halo: The Master Chief Collection, będzie mini serial Halo: Nightfall, którego producentem jest Ridley Scott.

Crackdown

Kolejnym tytułem, który zmierza wyłącznie na Xboksa One jest Crackdown, czyli nowa odsłona ciekawego cyklu sandboksowych gier akcji. Głównym projektantem jest Dave Jones, który pełnił tę samą rolę przy produkcji części pierwszej. Na razie niewiele wiadomo na temat tego tytułu, poza tym, że zadebiutuje w przyszłym roku i położy duży nacisk na tryb multiplayer.

Scalebound

Kolejną miłą niespodzianką okazała się zapowiedź gry akcji Scalebound. Produkcja zmierza wyłącznie na Xboksa One i trafi do sprzedaży w przyszłym roku. Projekt jest godzien zainteresowania głównie z powodu tego, że pracuje nad nim studio Platinum Games, czyli ludzie, którzy mają na koncie takie tytułu jak Bayonetta, Vanquish czy Metal Gear Rising: Revengeance.

Ori and the Blind Forest

Natomiast zespół Moon Studios pracuje nad śliczną platformówką Ori and the Blind Forest. Premiera nastąpi jesienią tego roka na konsole Xbox One i Xbox 360 oraz pecety.

Inside

Następnym nowym projektem, jaki ujawniono podczas konferencji było Inside. Jest to platformówkowa skradanka, nad którą pracuje znane z gry Limbo studio PlayDead. Tytuł w pierwszej kolejności trafi na Xboksa One, na początku przyszłego roku. W późniejszym terminie ukażą się wersje na inne platformy.

Super Ultra Dead Rising 3 Arcade Remix Hyper Edition EX+ Alpha

Miła niespodzianka czekała fanów Dead Rising 3. Na konferencji zapowiedziano bowiem dodatek opatrzony szalonym tytułem Super Ultra Dead Rising 3 Arcade Remix Hyper Edition EX+ Alpha i co ciekawe, rozszerzenie już trafiło do sprzedaży. DLC koncentruje się na trybie kooperacyjnym dla czterech osób i pozwala zagrać postaciami z poprzednich odsłon cyklu oraz innych gier studia Capcom.

Dance Central Spotlight

Natomiast studio Harmonix zapowiedziało Dance Central Spotlight, czyli najnowszą odsłonę popularnej serii gier tanecznych korzystających z kontrolera Kinect. Produkcja sprzedawana będzie wyłącznie w dystrybucji elektronicznej i trafi na Xboksa One we wrześniu tego roku.

Phantom Dust

Microsoft zamierza także wskrzesić markę Phantom Dust. Pierwsza część zadebiutowała na konsoli Xbox w 2004 roku. Nigdy nie osiągnęła wielkiego sukcesu finansowego, więc nie powstały żadne kontynuacje. Oferowała jednak wiele intrygujących pomysłów, więc zapowiedź nowej gry wzbudziła nasze zaciekawienie. Produkcja ukaże się wyłącznie na Xboksa One.

Gry ujawnione wcześniej

Podczas konferencji odbyły się również krótkie demonstracje sporego zestawu nadchodzących produkcji. Nie zabrakło również nowych zwiastunów tego typu projektów.

Call of Duty: Advanced Warfare

Call of Duty to najlepiej sprzedająca się marka w historii konsol Xbox, więc nic dziwnego, że Microsoft postanowił kontynuować współpracę z firmą Activision, w ramach której edycje na platformy giganta z Redmont są uprzywilejowane w stosunku do pozostałych wydań. W praktyce oznacza to, że wszystkie dodatki DLC do Call of Duty: Advanced Warfare zadebiutują wpierw na Xboksie 360 i Xboksie One.

Zaprezentowano także krótki pokaz rozgrywki. Pod względem graficznym robił on spore wrażenie i skok w porównaniu z Call of Duty: Ghosts jest wyraźny. Cieszą również mocne elementy science-fiction, które powinny zapewnić lekki powiew świeżości.

Seria Forza

Nie zapomniano także o fanach serii gier wyścigowych Forza. Do piątej części ukazał się właśnie darmowy dodatek DLC ze słynnym torem Nürburgring.

Pokazano również świeży zwiastun Forza Horizon 2. Gra zaoferuje ponad 200 samochodów, cykl dnia i nocy, dynamiczną pogodę oraz opcję tworzenia sieciowych klubów dla maksymalnie tysiąca uczestników. Produkcja trafi do sprzedaży 30 września tego roku w wersjach na Xboksa One i Xboksa 360. Na pierwszej z tych konsol grafika wyświetlana będzie w rozdzielczości 1080p.

Assassin’s Creed: Unity

Na konferencji nie mogło zabraknąć również przedstawiciela firmy Ubisoft, który zaprezentował demo Assassin’s Creed: Unity, czyli pierwszej odsłony serii opracowanej wyłącznie z myślą o platformach nowej generacji. Poza znacznie ulepszoną grafiką największą nowością wydaje się być tryb kooperacyjny dla maksymalnie czterech osób i w akcji wyglądał on bardzo intrygująco.

Assassin’s Creed: Unity to także kolejna produkcja, w przypadku której dodatki DLC trafią na Xboksa One przed innymi platformami.

Tom Clancy’s The Division

Niemalże identycznie prezentowała się demonstracja Tom Clancy’s The Division. Tu również pokazano tryb kooperacyjny i ogłoszono, że dodatki dostępne będą na Xboksa One wcześniej niż na Playtation 4 i PC.

Evolve

Na konferencji pokazano także krótki zwiastun kooperacyjnej strzelanki Evolve. Microsoft pochwalił się, że zarówno otwarta beta, jak i dodatki DLC ukażą się w pierwszej kolejności na Xboksie One, a użytkownicy pozostałych platform będą musieli poczekać dłużej.

Dragon Age III: Inkwizycja

Kolejny zwiastun pochodził z gry Dragon Age III: Inkwizycja i był to następny tytuł, w przypadku którego wszystkie dodatki DLC ukażą się wpierw na konsolach z rodziny Xbox.

Sunset Overdrive

Świetnie zaprezentowała się gra akcji Sunset Overdrive studia Insomniac Games. Wpierw puszczono zabawny zwiastun, który w sympatyczny sposób naśmiewał się z szaroburych gier wojennych, a potem nastąpiła krótka demonstracja rozgrywki. Produkcja jest kolorowa, pełna humoru i wydaje się zapewniać olbrzymią swobodę ruchu. Poza kampanią dostępny będzie tryb kooperacyjny dla maksymalnie ośmiu osób.

Gra zmierza wyłącznie na Xboksa One i trafi do sprzedaży 28 października. Produkcja zapowiada się na jednego z najlepszych eksclusivów, jakie w tym roku dostanie ta konsola.

Fable Legends

Ciekawie wyglądała również prezentacja Fable Legends. Pokazano misję kooperacyjną, w której czterech graczy wcieliło się w bohaterów, a piąty objął rolę łotra i niczym w strategii zastawiał na herosów pułapki oraz dowodził potworami. Całość budziła lekkie skojarzenia z cyklem Dungeon Keeper, co nie dziwi, gdyż w studio Lionhead można znaleźć wiele osób, które pracowały przy tej serii.

Ujawniono przy okazji, że beta ruszy jesienią.

Project Spark

Sporo uwagi poświęcono również Project Spark, który pozwoli graczom na tworzenie własnych gier, należących do takich gatunków jak FPS-y, platformówki, RPG-i czy gry logiczne. Wkrótce wśród narzędzi udostępnionych testerom pojawi się zestaw zainspirowany marką Conker.

Wiedźmin 3: Dziki Gon

Na konferencji odbyła się również krótka prezentacja gry Wiedźmin 3: Dziki Gon. Mogliśmy obejrzeć polowanie na gryfona oraz kilka sekwencji walki. Narobiło to nam smaku na dłuższe pokazy, jakie bez wątpienia będziemy mieli okazje zobaczyć podczas tegorocznego E3.

Gry niezależne

Microsoft wyciągnął także wnioski ze słabego podejścia do twórców niezależnych. W tym celu uruchomiono program [email protected], który zapewnia utalentowanym zespołom wsparcie oraz darmowy dostęp do dev-kitów oraz zestawów narzędzi. Inicjatywa wydaje się być sporym sukcesem, gdyż na Xboksa One zmierza masa gier indie. W tym:

 1. Lovers in a Dangerous Spacetime
 2. Cuphead
 3. Massive Chalice
 4. Below
 5. Aztez
 6. Knight quad
 7. Plague Inc Evolved
 8. White Night
 9. Earthlock
 10. Hyper Light Drifter
 11. Lifeless Planet
 12. Slash Dash
 13. Fru
 14. Mighty 9
 15. Grave
 16. Threes
 17. Fenix Rage
 18. Woolfe
 19. Hellraid
 20. Below

Warto zauważyć, że sporo z tych tytułów dopiero podczas konferencji zapowiedziano jako zmierzające na Xboksa One.