Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiXONEPC
Okładka Scalebound (XONE)
OkładkaScalebound (XONE)

Scalebound

Dynamiczna gra akcji z gatunku slasherów, opracowana przez japońskie studio Platinum Games, znane głównie z serii Bayonetta oraz spin-offu popularnej skradanki pt. Metal Gear Rising: Revengeance.

Akcji | TPP | fantasy | science fiction | elementy RPG | kooperacja | smoki | slasher | tytuły ekskluzywne Xbox

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Scalebound to dostępna na platformie XONE i PC dynamiczna, trzecioosobowa gra akcji z elementami RPG, powstała jako wspólny projekt koncernu Microsoft oraz japońskiego studia Platinum Games. Powołana w 2006 roku ekipa składa się w głównej mierze z weteranów branży, mających za sobą pracę w legendarnym studiu Clover, i znana jest przede wszystkim z dwóch części bestsellerowego slashera Bayonetta oraz Metal Gear Rising: Revengeance – czyli spin-offowej odsłony kultowej skradanki autorstwa Hideo Kojimy.

Opisywana produkcja projektowana była pierwotnie jako tytuł ekskluzywny na konsolę Xbox One. Zgodnie z polityką Microsoftu, finalnie gra trafiła jednak również do użytkowników komputerów PC z systemem Windows 10. Dodatkowo tytuł został udostępniony w ramach programu Xbox Play Anywhere, dzięki czemu kupując Scalebound na wybraną platformę, gracze otrzymują darmowy dostęp do niej na drugiej z nich.

Fabuła

W grze Scalebound gracze wcielają się w postać młodego samotnika imieniem Drew, który zostaje przeniesiony do magicznego i tajemniczego świata fantasy, znanego jako Draconis. Dodatkowo jego los zostaje spleciony z losem dostojnego i budzącego grozę, inteligentnego smoka Thubanem, ostatniego przedstawiciela swojego gatunku. Dwaj nietypowi towarzysze muszą połączyć swe siły, aby stawić czoła potężnym wrogom, zagrażającym nie tylko krainie Draconis, ale także Ziemi i innym światom równoległym.

Mechanika

Akcja Scalebound ukazana została w perspektywie trzecioosobowej, z kamerą umieszczoną tuż za plecami naszej postaci. Podczas rozgrywki zajmujemy się wykonywaniem kolejnych zadań fabularnych, polegających w głównej mierze na walce z wrogimi żołnierzami oraz kolejnymi potworami. Wśród nich znalazły się zarówno potwory niewielkie i stostunkowo łatwe do pokonania, jak i potężne kreatury, przewyższające wielokrotnie swym wzrostem naszego bohatera. Walka z nimi odbywa się zwykle kilkuetapowo, a kluczem do sukcesu jest znalezienie słabych punktów przeciwnika. Całość odznacza się niezwykłą dynamiką i widowiskowością, łącząc cechy wcześniejszych produkcji studia Platinum Games z elementami takich gier, jak popularny w Japonii cykl Monster Hunter. W odróżnieniu od wyróżniającej się bardzo wysokim stopniem trudności serii Bayonetta, Scalebound zrealizowany został jednak w znacznie przystępniejszy sposób, co czyni go produkcją o wiele łatwiejszą dla mniej doświadczonych graczy.

Jak na rasową grę akcji przystało, jednym z najważniejszych elementów Scalebound jest rozbudowany system walki, w którym czynimy użytek z różnych rodzajów broni – zarówno białej (miecze) jak i dystansowej (broń palna czy łuki z wybuchowymi strzałami). Ciekawostkę stanowi fakt, że w trakcie potyczek broń może ulegać zużyciu i z czasem niezbędna okaże się jej wymiana na nową. Dodatkową przewagę w walce zapewniają nam także specjalne umiejętności bohatera, który może używać swojego „smoczego” ramienia celem skanowania słabych punktów przeciwnika, miotania energią lub leczenia swojego kompana, a także sam zamieniać się w pół-smoka, odznaczającego się znacznie silniejszymi rodzajami ataków. Oczywiście nie wszystkie zdolności specjalne dostępne są od samego początku rozgrywki, a podczas gry rozwijamy je stopniowo w zamian za doświadczenie, zdobywane dzięki zabijaniu kolejnych potworów.

To jednak nie wszystko, gdyż w Scalebound podczas walki towarzyszy nam nieodłączny smok, któremu możemy wydawać rozmaite polecenia, a w późniejszych etapach rozgrywki również go dosiadać i dzięki temu atakować przeciwnika z powietrza. Co niezwykle ważne, smok nie jest tu tylko i wyłącznie bezmyślnym stworzeniem, ślepo wykonującym nasze rozkazy, ale zwierzęciem obdarzonym swoim własnym rozumem i inteligencją. Dlatego też do uzyskania jak najlepszych efektów współpracy, niezbędne jest wytworzenie specyficznej więzi pomiędzy smokiem a bohaterem. Podobnie jak w wypadku naszego protagonisty, w toku rozgrywki możemy również rozwijać umiejętności smoka, a także modyfikować jego wygląd.

Tryby gry

Oprócz klasycznego trybu kampanii dla jednego gracza, wydana na platformie XONE i PC gra Scalebound oferuje także możliwość zabawy w przeznaczonym dla maksymalnie czterech osób trybie kooperacji, w którym do spółki z innymi graczami zajmujemy się wykonywaniem zadań fabularnych i walczymy z zamieszkującymi krainę Draconis potworami. Przed przystąpieniem do zabawy każdy z graczy może wybrać odpowiadający mu gatunek smoka, począwszy od uskrzydlonych osobników o wężowatej budowie, aż po potężne czworonożne istoty przypominające czołg.

Kwestie techniczne

Przygotowana przez studio Platinum Games gra Scalebound powstała przy użyciu zaawansowanego silnika Unreal Engine 4 i odznacza się wysokiej jakości, barwną i efektowną oprawą graficzną, która z oczywistych względów nieco lepiej prezentuje się na nowoczesnych komputerach PC. Pod względem stylistycznym łączy cechy zachodnich gier akcji ze sposobem przedstawiania postaci i bohaterów, charakterystycznym dla produkcji z Kraju Kwitnącej Wiśni. Warto też nadmienić, że dzięki wspomnianej na wstępie opcji Xbox Play Anywhere, Scalebound oferuje unikalną możliwość przenoszenia między platformami zarówno zapisanych stanów rozgrywki, jak i odlokowanych osiągnięć.

Ostatnia modyfikacja 18 sierpnia 2015

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer: Internet   Liczba graczy: 1-4  

Oczekiwania czytelników: 9,4 / 10 na podstawie 422 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe Scalebound: 16+

XONE
PC