Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 29 stycznia 2014, 09:50

autor: Sarge

PlayStation 4 z emulatorem gier z PS1 i PS2 w rozdzielczości HD?

W sieci pojawiły się plotki, że PlayStation 4 otrzyma w przyszłości emulator pozwalający na uruchamianie gier z pierwszego PlayStation i PlayStation 2 w rozdzielczości HD. Źródłem tych doniesień jest serwis Eurogamer, powołujący się na informatora wewnątrz firmy Sony.

Eurogamer donosi, że firma Sony planuje w przyszłości udostępnić na PlayStation 4 emulator umożliwiający uruchamianie gier z pierwszego PlayStation i PlayStation 2 z grafiką podciągniętą do rozdzielczości HD. Emulator działałby niezależnie od serwisu streamingującego PlayStation Now, który został oficjalnie zapowiedziany jakiś czas temu. Największą zaletą takiego rozwiązania byłaby możliwość wykorzystania zakupionych wcześniej tytułów na PlayStation i PlayStation 2. Otwartą kwestią pozostaje pytanie, czy emulator współpracowałby tylko z klasykami dostępnymi za pośrednictwem PlayStation Network, czy może z całą biblioteką wersji pudełkowych. Wprawdzie dzisiejsze informacje należy traktować jako plotki, ale serwis Eurogamer utrzymuje, że pochodzą one z „dobrze usytuowanego źródła pracującego nad serwisem streamingującym firmy Sony”.

Czy tak będzie wyglądać Gran Turismo 4 w rozdzielczości 1080p na PS4? / źródło: Eurogamer - PlayStation 4 z emulatorem gier z PS1 i PS2 w rozdzielczości HD? - wiadomość - 2014-01-29
Czy tak będzie wyglądać Gran Turismo 4 w rozdzielczości 1080p na PS4? / źródło: Eurogamer

Redaktorzy Eurogamera sugerują, że japoński koncern posiada odpowiednie doświadczenie w temacie i jest przygotowany na udostępnienie emulatora. Wystarczy przypomnieć, że PlayStation 3 pozwala na uruchamianie gier z PlayStation (wersje pudełkowe i cyfrowe) oraz wybranych tytułów z PlayStation 2. W tym drugim przypadku mowa jedynie o nielicznych produkcjach dostępnych na PlayStation Network. Pierwsze egzemplarze PlayStation 3 oferowały nawet sprzętową emulację, dzięki czemu możliwe było uruchamianie także pudełkowych wersji gier z PlayStation 2. Ze względu na cięcia kosztów produkcji, firma Sony zrezygnowała jednak z tego rozwiązania i kolejne partie konsol PlayStation 3 były oficjalnie kompatybilne tylko z tytułami na pierwsze PlayStation.

Najciekawiej zapowiadającą się funkcją omawianego emulatora byłaby możliwość podciągnięcia oprawy graficznej klasyków do rozdzielczości HD. Działałoby to na podobnej zasadzie jak w nieoficjalnych, pecetowych emulatorach konsol firmy Sony. Ich opcje zmiany rozdzielczości potrafiły bardzo dobrze wpłynąć na grafikę w starszych tytułach i zaimplementowanie takiego rozwiązania w PlayStation 4 byłoby świetną wiadomością dla graczy.

Oto efekty nieoficjalnej emulacji klasyków na PC / źródło: Eurogamer - PlayStation 4 z emulatorem gier z PS1 i PS2 w rozdzielczości HD? - wiadomość - 2014-01-29
Oto efekty nieoficjalnej emulacji klasyków na PC / źródło: Eurogamer

Na razie firma Sony niczego nie potwierdziła i można powiedzieć, że emulacja starszych konsol na PlayStation 4 to na razie tylko nasze pobożne życzenia, poparte niepewnymi doniesieniami serwisu Eurogamer. Wielu graczy byłoby jednak bardzo zadowolonych z takiego rozwiązania. Zwłaszcza, jeśli dałoby się uruchamiać wszystkie pudełkowe wersje gier z PlayStation i PlayStation 2. W takim wypadku bogate kolekcje klasycznych produkcji nie kurzyłyby się tak na półkach. Wiadomo doskonale, że jakość obrazu na dużych telewizorach HD w przypadku tytułów uruchomionych na starszych konsolach pozostawia sporo do życzenia.

Dotychczas potwierdzono jedynie, że funkcję wstecznej kompatybilności w konsoli PlayStation 4 przejmie usługa PlayStation Now. Jest to serwis streamingujący starsze gry, korzystający z technologii opracowanej przez firmę Gaikai. PlayStation Now w pierwszej kolejności ma współpracować z PlayStation 4, PlayStation 3 i PlayStation Vita, a w przyszłości także ze smartfonami, tabletami i wybranymi telewizorami.

Na początku w bibliotece udostępnionych gier znajdą się tytuły z PlayStation 3 (na razie potwierdzono The Last of Us oraz Beyond: Two Souls), ale w przyszłości mają do nich dołączyć produkcje z pierwszego PlayStation i PlayStation 2. Dostęp do usługi będzie wymagać wykupionego abonamentu i stałego połączenia z Internetem o odpowiedniej przepustowości. PlayStation Now zadebiutuje w połowie tego roku w Stanach Zjednoczonych. Europejska data premiery nie jest jeszcze znana.