Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 29 czerwca 2010, 11:52

Płatne PlayStation Plus już działa

Firma Sony Computer Entertainment poinformowała o uruchomieniu płatnego serwisu PlayStation Plus, rozbudowującego dotychczasowe możliwości platformy PlayStation Network o szereg nowych funkcji i dodatków. Doszło do tego w ramach upublicznienia nowej aktualizacji systemu operacyjnego konsoli PS3, oznaczonej numerem 3.40.

Firma Sony Computer Entertainment poinformowała o uruchomieniu płatnego serwisu PlayStation Plus, rozbudowującego dotychczasowe możliwości platformy PlayStation Network o szereg nowych funkcji i dodatków. Doszło do tego w ramach upublicznienia nowej aktualizacji systemu operacyjnego konsoli PS3, oznaczonej numerem 3.40.

Osoby, które zdecydują się na wykupienie subskrypcji PlayStation Plus każdego miesiąca uzyskiwać będą możliwość zaopatrzenia się w dedykowaną im zawartość wpisaną na stałe w ramy abonamentu. Każdorazowo będą to cztery gry (jedna pozycja z PSN, dwa Minisy, a także klasyk z PSOne), tematy graficzne, specjalne przedmioty dla awatara, zestaw dodatków DLC. Innym istotnym atutem jest dostęp do wielu promocji i zniżek, których wartość ustalana będzie na poziomie od 20% do 50%.

Ceny subskrypcji PlayStation Plus wynoszą 59 złotych (za trzymiesięczny dostęp) oraz 195 złotych (za roczny dostęp). Abonament można opłacać zarówno przy użyciu kart kredytowych, jak i specjalnych kart przedpłatowych (prepaid) – do nabycia u wybranych sprzedawców. Warto odnotować, że w przypadku, gdy zakup rocznego dostępu do PS Plus w okresie od 29 czerwca do 3 sierpnia, upoważnia do pobrania prezentu w postaci cyfrowego egzemplarza platformówki LittleBigPlanet. Więcej szczegółów na ten temat znajdziecie w naszej poprzedniej wiadomości o usłudze.

Płatne PlayStation Plus już działa - ilustracja #1

Czy wprowadzenie PlayStation Plus okaże się dla Sony sukcesem? Trzeba przyznać, że oferta zaproponowana w ramach nowej, płatnej usługi rozbudowującej dotychczasowe możliwości PlayStation Network, jest bardzo ciekawa. Szczególnie interesująco prezentuje się dostęp do gier – podobno chcąc zostać posiadaczami rocznego ich zestawu, musielibyśmy wydać równowartość około 1000 złotych. Na tę chwilę jednak większe zainteresowanie będą nią zapewne wyrażać nowi posiadacze PlayStation 3, którzy nie mieli dotąd większego kontaktu z produkcjami na tę platformę. Jeśli w przyszłości za jego sprawą oferowane będą świeższe pozycje, to z wysupłaniem z kieszeni niespełna dwustu złotych nie powinni mieć problemów także starsi właściciele konsoli. Zaznaczamy również, że wszystkie dotychczas bezpłatne funkcje pozostaną takimi w przyszłości (np. granie przez Sieć, dema, zwiastuny itd.).

Aktualizacja firmware 3.40 to jednak nie tylko wsparcie dla PS Plus, ale również kilka innych usprawnień, związanych m.in. ze współpracą z serwisami Facebook, Picasa oraz YouTube. W przypadku dwóch pierwszych chodzi tu o publikację zdjęć przechowywanych na dysku twardym PS3 (także bezpośrednio pomiędzy poszczególnymi użytkownikami konsoli), przeglądanie fotek z poziomu galerii Facebooka, a także komentowania zdjęć bezpośrednio na stronach Facebooka i Picasa. Facebook oraz YouTube od teraz stanowią również miejsce publikacji nagrań wideo, które posiadacz PlayStation 3 może obrabiać, zapisywać i uploadować za pośrednictwem funkcji Video Editor & Uploader, będącej od teraz stałym elementem XrossMediaBar.

Sony zdecydowało się również na rozbudowę specjalnej aplikacji, umożliwiającej informowanie przyjaciół na Facebooku o swoich dokonaniach w temacie m.in. Trofeów lub zakupów w PlayStation Store. Integracja kont PlayStation Network i Facebook poszła o krok dalej – gracz może wyświetlać najważniejsze informacje z profilu PSN na Facebooku, a także wysyłać zaproszenia do grona przyjaciół ludziom z najpopularniejszego obecnie serwisu społecznościowego. Oprócz tego nowy firmware PS3 wprowadza ocenianie zawartości zakupionej w ramach PlayStation Store (system gwiazdkowy – od jednej do pięciu).

Na koniec pragniemy zwrócić uwagę na fakt, że aktualizacji systemu operacyjnego doczekało się również PSP. Udostępnienie wersji 6.30 związane jest oczywiście bezpośrednio ze startem PlayStation Plus i wprowadza pełną integrację przenośnej konsoli z nową usługą wchodzącą w skład PlayStation Network.