Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość pozostałe 20 stycznia 2021, 14:13

autor: Szarmancki

Youtuber dostaje 450 tys. zł kary od UOKiK za zachęcanie do piramid finansowych

UOKiK po raz pierwszy nałożyło karę pieniężną na osobę zajmującą się i czerpiącą zyski z promocji piramid finansowych. Co ciekawe, wspomnianą grzywnę w wysokości 450 tys. złotych, otrzymał youtuber Damian Żukiewicz.

Większość z Was zapewne spotkała się lub przynajmniej słyszała o marketingu wielopoziomowym, częściej nazywanym piramidą finansową. Tego typu praktyki promował youtuber Damian Żukiewicz na swoim kanale oraz stronie internetowej. Jego działalność została uznana przez prezesa UOKiK za niezgodną z prawem, w związku z czym nałożono nań karę w wysokości aż 437 655 zł. Jest to pierwsza w historii grzywna za czyn tego typu.

Prowadzący działalność INVESTPROVIDER przedsiębiorca Damian Żukiewicz zachęcał na swojej stronie internetowej i kanale YouTube do rejestracji w serwisach FutureNet oraz Future AdPro i przystąpienia do sieci NetLeaders. UOKiK po raz pierwszy ostrzegało o tych systemach już w marcu 2019 roku, informując o możliwości prowadzenia niekorzystnych dla klienta praktyk. Damian Żukiewicz rozpoczął promocję w czerwcu 2019 roku, ale dopiero w lipcu 2020 roku prezes urzędu Tomasz Chróstny zebrał wystarczająco dużo materiału dowodowego, by wydać decyzję głoszącą, że wspomniane projekty są nielegalnymi piramidami finansowymi, i niedługo później nałożył obciążanie na youtubera.

Po przeprowadzeniu postępowania podjąłem decyzję o ukaraniu naganiacza Damiana Żukiewicza karą w wysokości blisko 450 tys. zł. Za każdą ze stwierdzonych praktyk, odnoszących się do promowania w Internecie nielegalnych inwestycji, wprowadzania konsumentów w błąd i mamienia ich wizją wielkich zysków, nałożyłem na niego niemal maksymalną, ustawową sankcję finansową. Prowadzimy kolejne działania wymierzone w organizatorów i promotorów systemów typu piramida, każdorazowo informujemy o naszych podejrzeniach również organy ścigania. - mówi Tomasz Chróstny, prezes UOKiK

Youtuber dostaje 450 tys. zł kary od UOKiK za zachęcanie do piramid finansowych - ilustracja #1

Co grozi za naganianie do tego typu systemów? Maksymalna kara to 10% obrotu przedsiębiorcy z poprzedniego roku. Damian Żukiewicz będzie musiał dodatkowo poinformować swoich widzów oraz użytkowników jego strony internetowej zukiewicz.com o nieuczciwych praktykach. Jednakże, może on jeszcze odwołać się od decyzji UOKiK w sądzie, ponieważ ta jest nieprawomocna.

O ile FutureNet i Future AdPro są typowym przykładem naciągania poprzez system marketingu wielopoziomowego, tak szczególnie bolesna finansowo jest sieć NetLeaders, prowadzona przez CL Singapore, wprowadzająca na rynek kryptowalutę DasCoin. By dołączyć do NetLeaders, zainteresowany musiał wykupić jedną z licencji kosztujących od 100 euro (ok. 453 zł) do aż 25 tyś euro (ok. 113 tys. zł), jednak by zacząć zarabiać, musiał zachęcić do wykupu któregoś z pakietów niezarejestrowane dotąd osoby.

Przypomnijmy w skrócie, na czym polegają systemy MLM. Najczęściej jest to struktura oferująca nam korzyści oraz „atrakcyjne” wynagrodzenie pieniężne, często również dochód pasywny, w zależności od liczby osób, które zarejestrowały się z naszej rekomendacji. By wziąć udział w projektach MLM, nierzadko musimy wykupić pakiety członkowskie, które niestety do najtańszych nie należą. Takie praktyki są zakazane nie tylko przez polskie, ale i europejskie prawo.