Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 17 lutego 2020, 20:13

Persona 5 Royal - Atlus usunie z gry homofobiczne treści

Studio Atlus zapowiedziało zmiany w dialogach w zachodnim wydaniu gry Persona 5 Royal. Twórcy chcą zmodyfikować kwestie mówione postaci homoseksualnych, które wywołały burzę po premierze oryginalnej Persony 5.

Za nieco ponad miesiąc zadebiutuje Persona 5 Royal – rozszerzona wersja wybitnego RPG z 2017 roku i najlepiej sprzedającej się odsłony popularnej pobocznej serii cyklu Shin Megami Tensei. W ramach niej otrzymamy garść nowej zawartości, ale także pewne poprawki. Te ostatnie uwzględniają… zmianę kontrowersyjnych dialogów postaci homoseksualnych. Ari Advincula ze studia Atlus poinformowała w rozmowie z serwisem IGN, że problematyczne kwestie zostaną zmodyfikowane w nowym wydaniu, by nie ukazywały tych bohaterów w negatywnym świetle.

Joker i spółka za miesiąc powrócą na Zachód w nowym, lepszym wydaniu. - Persona 5 Royal - Atlus usunie z gry homofobiczne treści - wiadomość - 2020-02-18
Joker i spółka za miesiąc powrócą na Zachód w nowym, lepszym wydaniu.

W czym problem? Otóż w oryginalnej wersji Persony 5 pojawia się dwójka NPC-ów, których można bez wątpienia opisać jako „parę LGBT”. Sceny, gdy obaj panowie w agresywny sposób flirtują z niepełnoletnim kolegą głównego bohatera, obfitowały w mocno stereotypowe dialogi, co wzbudziło konsternację wielu osób. Część z nich dała wyraz swojemu niezadowoleniu na portalach społecznościowych. Co prawda z rzadka pojawiały się wpisy wyjaśniające, że problemem były nie tyle same kwestie dialogowe, co brak znajomości u zachodnich graczy kontekstu tych scen (odnoszących się – w największym skrócie – do dzielnicy Tokio będącej centrum kultury LGBT i zamkniętej dla nieletnich), ale była to tylko kropla w morzu sieciowych dyskusji.

Ci panowie wzbudzili sporo kontrowersji. - Persona 5 Royal - Atlus usunie z gry homofobiczne treści - wiadomość - 2020-02-18
Ci panowie wzbudzili sporo kontrowersji.

Ari Advincula zapewnia, że studio zdecydowało się przejrzeć wszystkie problematyczne kwestie oraz zapoznać się z opiniami internautów, by poprawić je w Persona 5 Royal. Wtóruje jej Yu Namba, starszy menadżer projektu, który przewodzi też ekipie odpowiedzialnej za lokalizację gry. W rozmowie z serwisem GameSpot przyznał, że jego zespół był lekko skonsternowany, gdy pracował nad tą częścią dialogów, i chce coś z tym zrobić w nowej wersji piątej Persony:

Jako menadżer ds. lokalizacji tak naprawdę nie mogę zrobić zbyt wiele z tym, co już trafiło do gry.[…] Nasz zespół czuł lekką konsternację, gdy pracował nad tym [kwestiami dialogowymi pary homoseksualnej z Persony 5 – przyp. autora]. A z [Persona 5] Royal jesteśmy zdeterminowani sprawdzić, jak bardzo możemy coś z tym zrobić na poziomie lokalizacji.

Pomijając sprawę powyższych kontrowersji, IGN próbował też dowiedzieć się czegoś na temat wydania Persony 5 na inne platformy sprzętowe. Chodziło konkretnie o możliwość ukazania się gry – czy to oryginalnego wydania, czy wersji Royal – na konsoli Nintendo Switch. Plotki na ten temat krążą od dłuższego czasu, a ujawnienie Jokera jako bohatera pierwszego DLC w trakcie gali The Game Awards 2018 z przepustki sezonowej Super Smash Bros. Ultimate wielu uznawało za dowód rychłej zapowiedzi portu. Jednak po ponad roku otrzymamy jedynie poboczne Persona 5 Scramble: The Phantom Strikers, do tego rozgrywające się po wydarzeniach z oryginału. Również teraz Ari Advincula nie powiedziała nic konkretnego w sprawie wydania Persony 5 na Switcha. Ograniczyła się do zachęcenia graczy, by nieustannie mówili twórcom, czy chcą zobaczyć piątkę na platformie Nintendo, i by nie ustawali w swoich wysiłkach. Dodała jednak, że nie do niej należy ostateczna decyzja. Na razie Persona 5 Royal zadebiutuje na Zachodzie 31 marca wyłącznie na konsoli PlayStation 4.

Jakub Błażewicz

Jakub Błażewicz

Ukończył polonistyczne studia magisterskie na Uniwersytecie Warszawskim pracą poświęconą tej właśnie tematyce. Przygodę z GRYOnline.pl rozpoczął w 2015 roku, pisząc w Newsroomie growym, a następnie również filmowym i technologicznym (nie zabrakło też udziału w Encyklopedii Gier). Grami wideo (i nie tylko wideo) zainteresowany od lat. Zaczynał od platformówek i do dziś pozostaje ich wielkim fanem (w tym metroidvanii), ale wykazuje też zainteresowanie karciankami (także papierowymi), bijatykami, soulslike’ami i w zasadzie wszystkim, co dotyczy gier jako takich. Potrafi zachwycać się pikselowymi postaciami z gier pamiętających czasy Game Boya łupanego (jeśli nie starszymi).

więcej