Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 6 kwietnia 2017, 13:14

autor: Kacper "DeafEater" Ruchałowski

Persona 5 – już 1,5 miliona egzemplarzy trafiło do sklepów na całym świecie

Japońskie studio Atlus poinformowało, że jego najnowsza produkcja cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród graczy, dzięki czemu wyprzedało do sklepów na całym świecie już ponad 1,5 miliona wydań pudełkowych Persony 5. Przy okazji wspominamy o restrykcyjnej polityce wydawcy względem nagrywania rozgrywki z tego tytułu.

Najnowsza część cyklu Persona bezsprzecznie podbiła serca fanów i krytyków na całym świecie; dość powiedzieć, że zarówno jedni, jak i drudzy okrzyknęli ją mianem najlepszego przedstawiciela gatunku jRPG ostatnich lat. Nie dziwi więc fakt, że Persona 5 sprzedaje się bardzo dobrze – firma Atlus właśnie pochwaliła się, że do sklepów na całym świecie wysłano już 1,5 miliona pudełek z tym tytułem.

Przypominamy, że Persona 5 wydana została we wrześniu ubiegłego roku, ale wyłącznie w Japonii. W październiku firma Atlus chwaliła się sprzedażą w Kraju Kwitnącej Wiśni na poziomie 550 tysięcy egzemplarzy (w ciągu 3 tygodni od premiery stała się najlepiej sprzedającą się grą tego studia na rodzimym rynku). Później tytuł zniknął z cotygodniowych zestawień najlepiej sprzedających się produkcji i możemy jednie spekulować, w jakim nakładzie faktycznie się rozszedł. Warto również dodać, że w powyższych wynikach mowa wyłącznie o egzemplarzach pudełkowych, bez brania pod uwagę dystrybucji cyfrowej.

Aktualnie na serwisie Metacritic nowa Persona cieszy średnią 94% z not wystawionych przez recenzentów oraz oceną 9,1 bazującą na opiniach graczy. Produkcja z pewnością stanie w szranki z takimi hitami jak The Legend of Zelda: Breath of the Wild czy Nier: Automata w rywalizacji o tytuł gry roku.

To największy sukces w historii studia. - Persona 5 –  już 1,5 miliona egzemplarzy trafiło do sklepów na całym świecie - wiadomość - 2017-04-07
To największy sukces w historii studia.

Warto także wspomnieć o interesującym podejściu studia do udostępniania przez graczy fragmentów gameplayu. Firma Atlus prowadzi dość restrykcyjną politykę w sprawie spoilerów i streamowania rozgrywki z piątej Persony. Ta może zostać zaprezentowana tylko w niektórych momentach, a w trakcie trwania scen „zabronionych” produkcja automatycznie wyłącza funkcję Share na PlayStation 4. Ponadto według wytycznych gracze nie mogą nagrywać żadnych kluczowych dla historii momentów, scen romansowania pomiędzy nastolatkami czy walk z bossami. Dodatkowo, żaden materiał nie może przekraczać 90 minut. Największym ograniczeniem jest jednak całkowity zakaz publikowania zapisów rozgrywki po przekroczeniu pewnego etapu fabuły. Akcja Persony 5 dzieje się na przestrzeni roku, każdy miesiąc to osobny rozdział opowieści. Nagrywanie czegokolwiek po dojściu do 7 lipca jest zabronione.

Odbiorcy są zdziwieni, ponieważ już od dłuższego czasu szczegóły na temat fabuły Persony 5 krążą po sieci i każdy zainteresowany tematem już zna odpowiedzi na swoje pytania. Niemniej jednak twórcy zapewniają, że będą usuwali filmy i blokowali kanały osób, które nie dostosują się do tych reguł.