Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość Pliki do gier 24 września 2021, 13:00

OpenHV - darmowy RTS na bazie C&C Red Alert z nową wersją

Ukazała się nowa wersja bazującej na modelu open-source gry OpenHV, czyli darmowego RTS-a zbudowanego na wywodzącym się z Command & Conquer: Red Alert projekcie OpenRA.

Ukazała się nowa wersja gry OpenHV, czyli darmowego RTS-a zbudowanego na fundamentach Command & Conquer: Red Alert. Aktualizacja została opatrzona numerem 20210922 i koncentruje się głównie na poprawkach błędów technicznych.

Gra działa na silniku OpenRA, czyli projektu, którego celem jest unowocześnienie dwóch pierwszych odsłon Command & Conquer. OpenHV nie wykorzystuje jednak żadnych elementów graficznych z tej serii, dlatego twórcy mogli udostępnić go jako samodzielną darmową grę.

OpenHV to ciekawy projekt, gdyż bazuje na grze, która nigdy się nie ukazała. Chodzi tu o Hard Vacum, czyi RTS-a, nad którym w latach 90. pracował artysta Daniel Cook, obecnie znany głównie ze ślicznych niezależnych perełek pokroju Alphabear czy Road Not Taken. Twórca nigdy nie ukończył tej strategii, ale w 2005 roku wypuścił to, co udało mu się opracować, w tym wszystkie elementy graficzne oraz podstawowe założenia rozgrywki. Grupa amatorskich deweloperów na tej podstawie postanowiła stworzyć nową grę na bazie silnika OpenRA i tak narodziło się OpenHV.

Rezultat jest bardzo udany. Gra odwołuje się do stylu wczesnych RTS-ów, stawiając na szybkie potyczki w dużej skali, ale dorzuca do sprawdzonych rozwiązań sporo ulepszeń, sprawiających, że całość nie wydaje się przestarzała. Do tego sprite’y przygotowane przez Daniela Cooka nadal prezentują się wyśmienicie, zwłaszcza w wysokiej rozdzielczości, w której działa OpenHV.

Gra oferuje multiplayer z małą, ale aktywną społecznością, tryb skirmish pozwalający na walkę przeciwko AI oraz garść misji fabularnych (w przyszłości powinny dojść kolejne). Do tego projekt jest szybko rozwijany i nic nie wskazuje, aby miało to ulec zmianie w najbliższej przyszłości.

  1. OpenHW– pobierz grę z naszego mirrora
  2. Profil OpenHV w serwisie GitHub