Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość pozostałe 25 maja 2015, 16:43

autor: luckie

Oculus VR pozwane za bezprawne wykorzystanie technologii firmy Total Recall Technologies

Palmer Luckey, twórca okularów Oculus Rift, został pozwany przez firmę Total Recall Technologies. Powód? Naruszenie umowy poufności i bezprawne wykorzystanie cudzych technologii.

Palmer Luckey nie ma szczęścia do konkurencji - Oculus VR pozwane za bezprawne wykorzystanie technologii firmy Total Recall Technologies  - wiadomość - 2015-05-25
Palmer Luckey nie ma szczęścia do konkurencji

Wysunięto kolejny pozew przeciwko firmie Oculus VR, wykupionej za 2 miliardy dolarów przez właścicieli Facebooka w marcu 2014 roku. Tym razem Palmer Luckey, pomysłodawca znanego zestawu do rzeczywistości wirtualnej, został oskarżony o naruszenie kontraktu i fałszerstwo – chodzi konkretnie o sprzedaż technologii i rozwiązań należących do amerykańskiego producenta Total Recall Technologies z siedzibą na Hawajach.

Oskarżyciel twierdzi, że Luckey pracował dla Total Recall Technologies w latach 2011-2012 nad prototypem okularów VR, wykorzystując w tym celu poufne informacje otrzymane od firmy. Mimo podpisania umowy poufności, Luckey rzekomo wykorzystał zdobytą w ten sposób wiedzę, by ulepszyć własny projekt – Oculus Rift, ufundowany na Kickstarterze w drugiej połowie 2012 roku. Poszkodowany domaga się wypłacenia odszkodowania, ale konkretnej sumy nie podano do publicznej wiadomości. Przedstawiciel Facebooka odmówił komentarza w tej sprawie serwisowi Reuters.

Rok temu podobne oskarżenia wysunęła firma Zenimax Media przeciwko Johnowi Cormackowi, byłemu szefowi studia id Software, obecnie współtwórcy Oculus Rift. Kilka miesięcy później Oculus VR oficjalnie zaprzeczyło zarzutom, nazywając działania Zenimax próbą nadrobienia niewykorzystanej szansy. Od tamtej pory nie słyszeliśmy nic nowego w tej sprawie.

Wersja konsumencka okularów Oculus Rift ma trafić na rynek w pierwszym kwartale 2016 roku – o ile procesy sądowe nie pokrzyżują tych planów.

  1. Strona internetowa firmy Oculus VR