Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 8 czerwca 2022, 13:45

Nie żyje Andrzej Tomecki, „głos” kapitana Grega z Gothica

Zmarł Andrzej Tomecki – polski aktor teatralny, filmowy, serialowy i dubbingowy, który użyczył swojego głosu m.in. wielu postaciom z serii Gothic.

2 czerwca 2022 roku w wieku 90 lat zmarł Andrzej Tomecki – rodzimy aktor teatralny, filmowy, serialowy i dubbingowy, którego możecie kojarzyć m.in. jako „głos” wielu postaci z serii Gothic. Związek Artystów Scen Polskich (ZASP) podał tę informację do wiadomości publicznej wczoraj, ogłaszając, że uroczystości pogrzebowe odbędą się 14 czerwca – mowę pożegnalną odczyta Tomasz Marzecki („głos” Xardasa z Gothica).

Kariera

Jako rodowity warszawiak Andrzej Tomecki spocznie na cmentarzu na Starych Powązkach. Choć jego kariera sięga 1956 roku, kiedy to ukończył studia w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej (PWST – obecnie Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie) i zaczął występować na deskach Teatru Powszechnego (później także w Operetce, Teatrze Syrena czy Teatrze Rampa), to aktor przysłużył się ojczyźnie znacznie wcześniej, mianowicie będąc łącznikiem Armii Krajowej podczas powstania warszawskiego (1 sierpnia – 3 października 1944).

Źródło: Facebook / ZASP.

Dorobek

Ponadto Andrzej Tomecki wystąpił w kilku filmach i serialach, m.in. 07 zgłoś się, Adam i Ewa czy Quo Vadis. Szczególnie zapamiętamy go jednak jako aktora dubbingowego. Starsi czytelnicy mogą go znać np. z pierwszej wersji Kaczych opowieści, z Chipa i Dale’a: Brygady RR czy jako lektora ze Zwariowanych melodii. Młodsi – jako „głos” wielu postaci z kultowych gier wideo. Można tu wymienić takie tytuły, jak Diablo II: Pan Zniszczenia, Fallout Tactics: Brotherhood of Steel, Icewind Dale II, Świątynia pierwotnego zła czy Twierdza 3.

Przede wszystkim jednak Andrzej Tomecki zapadnie nam, graczom, w pamięć, dzięki kapitalnym kreacjom głosowym w serii Gothic – zwłaszcza w „dwójce” i dodatku Noc Kruka. Witający Bezimiennego w Khorinis paladyn Lothar, farmer Vino („Przynieś no flaszkę wina, a powiem Lobartowi, żeś się dobrze spisał”), najemnicy Torlof i Raoul („Stóóój, śmieciu!”) czy wreszcie kapitan piratów Greg (chyba największa rola w Gothicu) – to tylko niektóre postacie Andrzeja Tomeckiego.

Ostatni projekt

Istnieje szansa, że zmarłego aktora usłyszymy jeszcze raz, mianowicie w modyfikacji Dzieje Khorinis do Gothica 2. Zakładając oczywiście, że po wielu latach produkcji wreszcie się ona ukaże. Andrzej Tomecki – jak i wielu innych aktorów – nagrał bowiem swoje kwestie dawno temu. Na potrzeby projektu w 2017 roku przybliżył on swoją biografię w poniższym filmiku. Dowiecie się z niego m.in. o sukcesie utworu Moda na skakanie czy kilkuletniej trasie koncertowej – obejmującej Europę i Amerykę Północną – którą aktor odbył wraz z żoną, śpiewając piosenki o Warszawie w języku esperanto.