Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 1 lutego 2013, 21:30

Najlepsze modyfikacje (01/02/2013) - m.in. DayZ: Origins, Torchlight II Synergies i Portal 2 WibiData

W najnowszym przeglądzie modów omawiamy takie projekty jak m.in. DayZ: Origins, Torchlight II Synergies, Crusader Kings II: Game of Thrones, Portal 2 WibiData czy Morrowind Rebirth.

Witam w nowej odsłonie naszego odmienionego cyklu omawiającego najciekawsze mody i wieści z nimi związane. Przypomnijmy, że zmieniliśmy nieco jego formułę. Kolejne odsłony są mniej obszerne, ale za to pojawiają się regularnie, raz w tygodniu.

Premiery

DayZ: Origins

Oczekiwanie na komercyjną wersję DayZ ciągle się wydłuża. Zamiast narzekać na kolejne opóźnienia warto się zainteresować fanowskim modem DayZ: Origins do ArmA II, który powinien na jakiś czas zaspokoić głód zombiakowego survivalu. Akcja toczy się na przerobionej wersji mapy Taviana 3.0. Poza nowymi lokacjami do zwiedzania, autorzy wprowadzili m.in. dodatkowe typy zombiaków oraz opcję tworzenia własnych pojazdów i ulepszyli cykl dobowy. Ponadto na mapie znajduje sie miasto ocalałych oddzielone od reszty świata wysokimi murami oraz doskonale uzbrojonymi najemnikami. Przedarcie się do środka wymaga ścisłej współpracy dużych grup graczy, co powinno być dobrą po DayZ. Origins wciąż jest na wczesnych etapach rozwoju, ale już teraz zabawa na serwerach jest przednia.

 1. DayZ: Origins – strona oficjalna moda

Torchlight II Synergies

Najlepsze modyfikacje (01/02/2013) - m.in. DayZ: Origins, Torchlight II Synergies i Portal 2 WibiData - ilustracja #1

Przebojem ostatnich dni stało się Synergies. To mod dla weteranów Torchlight II, którzy ukończyli już całą grę i wciąż im mało. Projekt wprowadza m.in. klasę nekromanty, elitarne wersje ponad setki potworów, 11 nowych bossów, 28 lochów do raidów, dodatkowe mapy oraz masę świeżych przedmiotów i zadań. Wszystko to oferuje znacznie wyższy poziom trudności niż podstawowa wersja gry, więc świetnie nadaje się dla graczy szukających prawdziwych wyzwań. Niezywkle imponuje również fakt, że osiągnięto takie efekty bez oficjalnego edytora. Aż strach pomyśleć do czego zdolni będą fani, gdy odpowiednie narzędzia wreszcie ujrzą światło dzienne.

 1. Torchlight II Synergies – pobierz moda

Portal 2 WibiData

Najlepsze modyfikacje (01/02/2013) - m.in. DayZ: Origins, Torchlight II Synergies i Portal 2 WibiData - ilustracja #2

WibiData to założona niedawno firma zajmująca się tworzeniem oprogramowania użytkowego. Jej szefowie postanowili wykorzystać do rekrutacji grę Portal 2. Tak powstał mod, w którym odtworzono biuro przedsiębiorstwa. Nie jest to jednak tylko wirtualna wycieczka po istniejącym budynku. Zamiast tego miejsce to zapełniono zagadkami oraz śmiertelnie niebezpiecznymi pułapkami, a próby ich pokonania komentuje oczywiście GlaDOS. Projekt jest mały, ale to co oferuje jest doskonale wykonane i zapewnia sporo zabawy nawet osobom kompletnie nie zainteresowanym działalnością WibiData.

 1. Portal 2 WibiData – pobierz moda

Mount & Blade: Warband - Crusader Deus Vult

Najlepsze modyfikacje (01/02/2013) - m.in. DayZ: Origins, Torchlight II Synergies i Portal 2 WibiData - ilustracja #3

Ukazała się również wersja 2.0 projektu Crusader Deus Vult. To potężny mod do Mount & Blade: Warband, który przeznaczony jest do zabawy w trybie dla pojedynczego gracza. Zgodnie z nazwą koncentruje się on na odtworzeniu krucjat. Autor wprowadził nową mapę obejmują okolice Ziemi Świętej i zapełnił ją miastami oraz postaciami znanymi z podręczników historii. Pojawia się również pięć nowych frakcji oraz masa dodatkowych jednostek i przedmiotów. Podmieniono też sporo tekstur i dźwięków, a zbalansowanie rozgrywki zostało odpowiednio zmodyfikowane z myślą o realiźmie historycznym.

 1. Crusader Deus Vult 2.0 – pobierz moda

Gra o Tron w wydaniu Crusader Kings II

Najlepsze modyfikacje (01/02/2013) - m.in. DayZ: Origins, Torchlight II Synergies i Portal 2 WibiData - ilustracja #4

Autor moda A Game of Thrones uaktualnił go do wersji 0.41, która wprowadza wiele poprawek i nowych elementów. Zgodnie z nazwą projekt przenosi strategię studia Paradox z historycznego średniowiecza do fantastycznej krainy Westeros, będącej tłem powieściowego cyklu Pieśń Lodu i Ognia oraz serialu Gra o Tron. Odtworzono zarówno mapę świata, jak i wszystkich zamieszkujących na niej szlachciców. Zmodyfikowano również wiele mechanizmów rozgrywki oraz schematów rządzących zachowaniem sztucznej inteligencji, tak aby wiernie oddać reguły funkcjonujące w tym świecie. Zadaniem gracza jest oczywiście zbudowanie potęgi swojego rodu oraz przejęcie kontroli nad Żelaznym Tronem. Crusader Kings II jest idealną grą na odtworzenie rozgrywek politycznych w Westeros i mod zapewnia masę doskonałej zabawy, jak również okazję do spróbowania zmiany znanych wydarzeń.

 1. Crusader Kings II: A Game of Thrones – pobierz moda

Morrowind Rebirth

Najlepsze modyfikacje (01/02/2013) - m.in. DayZ: Origins, Torchlight II Synergies i Portal 2 WibiData - ilustracja #5

Pierwszej od dawna aktualizacji doczekała się modyfikacja Morrowind Rebirth. Jest potężny mod, którego celem jest gruntowne rozbudowanie trzeciej części cyklu The Elder Scrolls, zwłaszcza pod względem miast. W przeciwieństwie do większości projektów tego typu nie ogranicza się jedynie do poprawy grafiki. Akurat pod względem wizualnym zmian jest niewiele. Zamiast tego produkcja rozbudowuje zawartość gry. Wirtualny świat jest znacznie gęściej zapełniony postaciami i lokacjami. Kompletnie przebudowano wszystkie miasta, dzięki czemu ich ulice nie straszą już pustkami, jak w pierwowzorze. Wprowadzono również kilkadziesiąt nowych potworów oraz masę dodatkowego ekwipunku. Dodano także sporo świeżych lokacji, a tereny między miastami są teraz wyraźnie bardziej niebezpieczne.

 1. Morrowind Rebirth – pobierz moda

Przygody do gry Amnesia: Mroczny Obłęd

Najlepsze modyfikacje (01/02/2013) - m.in. DayZ: Origins, Torchlight II Synergies i Portal 2 WibiData - ilustracja #6

Amnesia: The Dark Descent może pochwalić się bardzo aktywną społecznością fanów, co owocuje regularnymi premierami nowych przygód. Z najnowszych szczególnie godne uwagi są:

 1. Cursed Souls - postać gracza budzi się poraniona w lesie nie wiedząc jak się tam znalazła. Szukając schronienia przez chłodem trafia do pobliskiej rezydencji. Dom ten wydaje się znajomy, ale bohater nie wie, czy pamięta go z własnej przeszłości, czy też z nocnych koszmarów.
 2. When Life No Longer Exist - akcja moda toczy się w połowie XVI wieku. Wcielamy się w Samuela Gullstranda, który kupił opustoszały od 500 lat dom. Już pierwszej nocy w tym miejscu bohatera zaczęły dręczyć koszmary, a wkrótce potem okazało się, że domostwo wybudował wiking pragnący otworzyć bramy piekieł.

Rozdroża

Polski zespół Ifrit wypuścił nową wersję (1.2) Rozdroży, czyli jednej z najlepszych fanowskich przygód do pierwszego Wiedźmina. Wprowadzo sporo poprawek i dodano opcję włączenia wersji anglojęzycznej. Akcja moda toczy się w niewielkiej wiosce terroryzowanej przez dwie bandy. Autorzy ogromny nacisk położyli na odgrywanie roli. Tylko od nas zależy czy napuścimy obie grupy na siebie, dołączymy tylko do jednej z nich czy spróbujemy je pogodzić. Nasze decyzje doprowadzą do jednego z szesnastu możliwych zakończeń. Na uwagę zasługuje też nowy soundtrack.

 1. Rozdroża – pobierz moda

Wieści ze świata modów

Sonic Generations – Unleashed Project

Wyjątkowo ciekawie zapowiada się mod Sonic Generations – Unleashed Project. Celem autora jest odtworzenie poziomów z Sonic Unleashed na znacznie lepszym silniku pecetowego Sonic Generations. Twórca ukończył już przenoszenie map i teraz zajmuje się głównie dopracowywaniem całości, więc na premierę nie powinniśmy czekać zbyt długo. Na razie pozostaje obejrzenie nowego zwiastuna.

Hymn wieżyczek strażniczych

Wypuszczony przez studio Valve zestaw narzędzi Source Filmmaker posłużył już do stworzenia wielu świetnych filmików. Jednym z najnowszych i jednocześnie najbardziej imponujących jest Turret Anthem, który może pochwalić się nie tylko doskonałą reżyserią, ale również wyjątkowo chwytliwą melodią.

Stare, ale jare

Water

Najlepsze modyfikacje (01/02/2013) - m.in. DayZ: Origins, Torchlight II Synergies i Portal 2 WibiData - ilustracja #7

Silnik Source wykorzystano do opracowania wielu ciekawych modyfikacji, ale rzadko która jest tak nietypowa jak Water. Autorzy w oparciu o technologię Valve stworzyli bowiem eksploracyjną przygodówkę, w której wcielamy się w morskie bóstwo mające postać syreny. Opuszcza ona wody oceanu i wkracza na ląd chcąc się dowiedzieć dlaczego jej wyznawcy przestali składać ofiary. Całość jest prawdziwie unikalna i łączy stylistykę baśni z klimatami zaczerpniętymi z opowiadań grozy, zwłaszcza tych autorstwa H.P. Lovecrafta. Odkrywanie fabuły jest bardzo satysfakcjonujące, a to tego całość została wybornie dopracowana pod względem audiowizualnym. Dodatkową zaletą jest fakt, że mod do działania nie wymaga konkretnego tytułu i wystarczy mu jakakolwiek produkcja zawierająca Source SDK.

 1. Water – pobierz moda

Unsung

Najlepsze modyfikacje (01/02/2013) - m.in. DayZ: Origins, Torchlight II Synergies i Portal 2 WibiData - ilustracja #8

Unsung to coś dla miłośników klimatów retro. Projekt jest totalną konwersją klasycznego Wolfenstein 3D, która przenosi grę w czasy I wojny światowej. Gracz wciela się w młodego żołnierza, który musi przedrzeć się przez teren opanowany przez Niemców i zniszczyć ważny z powodów strategicznych bunkier. Większość elementów pierwowzoru została zastąpiona nowymi, wliczając w to obiekty ma mapach, przeciwników i dostępne uzbrojenie. Wszystko oparte jest na silniku pierwowzoru w wersji open source, która nie tylko oferuje wiele ulepszeń, ale również jest w pełni darmowa, więc nie musicie się trudzić w poszukiwaniu zakurzonych dyskietek.

 1. Unsung – pobierz moda