Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 4 grudnia 2023, 14:28

autor: Adrian Werner

Najlepsza ze skradanek dostała nową kampanię na 25. urodziny

Fani uczcili 25. urodziny pierwszej części Thiefa w najlepszy możliwy sposób – wypuszczając zachwycającą jakością nową kampanię fabularną.

Źródło fot. Feuillade Industries
i

Przedwczoraj kultowa skradanka Thief: The Dark Project obchodziła 25. urodziny. Z tej okazji grupa fanów zgromadzona pod szyldem Feuillade Industries wypuściła imponujący projekt The Black Parade.

Produkcja pełni rolę nieoficjalnego dodatku. Oferuje obszerną kampanię z dziesięcioma wielkimi misjami. Tym razem głównym bohaterem nie jest Garrett. Wcielamy się tu w nowego złodzieja imieniem Hume. Po wieloletnim wygnaniu powraca on do Miasta, aby wznowić tam swoją przestępczą karierę.

  1. The Black Parade - pobierz

Mod wprowadza szereg zmian w rozgrywce, co zapewnia mu większe wrażenie świeżości/

  1. Hume nie otrzymał szkolenia od bractwa Strażników i z tego powodu jego umiejętności są wyraźnie gorsze niż Garretta. W rezultacie AI łatwiej może nas dostrzec, nawet gdy ukrywamy się w cieniu.
  2. Strzały wodne mogą być teraz używane do rozszerzania plam mchu.
  3. Na wyższych poziomach trudności postacie służących będą ponownie zapalać zgaszone pochodnie i usuwać mech z podłogi.
  4. Zombie rozbijają teraz drewniane drzwi zamiast po prostu je otwierać.
  5. Latarnie elektryczne noszone przez strażników można wyłączyć.
  6. Kilku strażników w kampanii jest wyposażonych w ciężkie zbroje i hełmy, dzięki czemu nie można ich łatwo ogłuszyć.

Mod jest wspaniale wykonany. Mapy zachwycają zarówno pod względem rozgrywki, jak i oprawy graficznej, mocno przebijając to, co w 1998 roku oferował Thief. Imponuje również to, jak sprytnie autorzy wykorzystali elementy gry, tam gdzie obejście limitów nie było możliwe. Przykładowo silnik przechowuje ograniczoną liczbę animacji. Dlatego ruchy konia opracowano łącząc w nowy szkielet szereg pająków. Brzmi strasznie, ale działa zaskakująco dobrze.

Sam spędziłem dłuższą część minionego weekendu na zabawie w The Black Parade i jestem zachwycony. Pomimo 25 lat na karku dwie pierwsze odsłony Thiefa pozostają niedoścignionym wzorem dla skradanek, a dzięki fanom obie te gry nadal żyją i się rozwijają.

Kwestie techniczne

Mod przeznaczony jest do Thief Gold. Do tego musicie mieć najnowszą wersję NewDark – najprościej będzie, jeśli po prostu zainstalujcie TFix (zawiera on NewDark, jak również wiele innych ulepszeń). Zróbcie to nawet jeśli macie wersję gry GOG.com, bo co prawda posiada ona TFix, ale w przestarzałej wersji. Natomiast edycja ze Steama nie ma żadnych fanowskich ulepszeń, więc w jej przypadku tym bardziej musicie zainstalować TFix.

Potem w folderze z grą utwórzcie jakiś nowy folder dla misji (np. „missions”) i skopiujcie tam archiwum z The Black Parade (nie wypakowywujcie archiwum). Uruchomcie !FMselect.exe, wskażcie programowi folder „missionms” i plik moda.

Adrian Werner

Adrian Werner

Prawdziwy weteran newsroomu GRYOnline.pl, piszący nieprzerwanie od 2009 roku i wciąż niemający dosyć. Złapał bakcyla gier dzięki zabawie na ZX Spectrum kolegi. Potem przesiadł się na własne Commodore 64, a po krótkiej przygodzie z 16-bitowymi konsolami powierzył na zawsze swoje serce grom pecetowym. Wielbiciel niszowych produkcji, w tym zwłaszcza przygodówek, RPG-ów oraz gier z gatunku immersive sim, jak również pasjonat modów. Poza grami pożeracz fabuł w każdej postaci – książek, seriali, filmów i komiksów.

więcej