Filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon TvFilmy
Wiadomość filmy i seriale 4 września 2019, 20:20

autor: Bartosz "XxX" Faryna

Nadciąga koniec ery binge-watchingu? Netflix testuje cotygodniowy system premier [aktualizacja]

Nowe doniesienia wskazują, że Netflix planuje odejść od tego, co sam zapoczątkował – czyli wypuszczania wszystkich odcinków danego programu w jednym czasie. Platforma streamingowa testuje nową formułę cotygodniowych premier.

Netflix testuje nową formułę cotygodniowych premier / źródło: BBC. - Nadciąga koniec ery binge-watchingu? Netflix testuje cotygodniowy system premier - wiadomość - 2019-09-04
Netflix testuje nową formułę cotygodniowych premier / źródło: BBC.

Aktualizacja:

Z informacji opublikowanej przez Netflixa na oficjalnym Twitterze wynika, że rozwiązanie zastosowane w przypadku programów typu The Great British Baking Show nie jest niczym nowym. Jeśli natomiast chodzi o Rhythm & Flow serwis ma nadzieję, że cotygodniowy system premier pozwoli utrzymać w tajemnicy zwycięzcę programu i nie popsuje niespodzianki fanom serii. Platforma próbuje czegoś nowego, jednak cała reszta produkcji nie podzieli losu wymienionych powyżej tytułów. Jeśli więc spanikowaliście na wieść o końcu ery binge-watchingu, to możecie się już uspokoić. Nic podobnego nie nastąpi (przynajmniej na Netflixie).

Netflix to platforma, która zapoczątkowała tzw. binge-watching – czyli zjawisko kompulsywnego oglądania seriali, charakteryzujące się długimi maratonami, w trakcie których widzowie pochłaniają po kilka odcinków danej serii naraz lub nawet całe sezony. Tym bardziej dziwi fakt, że Netflix zamierza rzekomo od tego odejść, a przynajmniej na to wskazują najnowsze doniesienia.

Według Comic Book, jednym z programów, w przypadku którego platforma przyjęła nieco bardziej tradycyjny system premier, jest The Great British Baking Show. Odcinki pojawiają się co tydzień. Oprócz tego program Rhythm & Flow będzie wypuszczany partiami – po kilka odcinków każdego tygodnia.

Mówi się, że decyzja Netflixa podyktowana jest presją z zewnątrz. Platforma musi rzekomo odejść od dotychczasowych praktyk m.in. z powodu konkurencji w postaci Disney+, HBO Max czy Apple TV+, która zamierza stosować klasyczny, cotygodniowy system premier programów i seriali.

Twórcy platformy zburzyli klasyczny ład panujący w telewizji, a teraz chcą to zmienić / źródło: Netflix. - Nadciąga koniec ery binge-watchingu? Netflix testuje cotygodniowy system premier - wiadomość - 2019-09-04
Twórcy platformy zburzyli klasyczny ład panujący w telewizji, a teraz chcą to zmienić / źródło: Netflix.

Innym powodem może być chęć zatrzymania subskrybentów na dłużej. Wielu z nich płaci za Netflixa tylko przez miesiąc, aby obejrzeć kilka ulubionych seriali, po czym nie przedłuża ważności swojego konta.

Powrót do tradycyjnej formuły konsumowania programów i seriali może w rezultacie przynieść wiele korzyści. Po części wyeliminowałoby to problem spoilerów. Nie wszyscy przecież mają czas, aby obejrzeć cały sezon danego programu w jeden dzień, przez co narażają się na czyhające na każdym kroku w internecie szczegóły fabuły, które potrafią zepsuć całą przyjemność z oglądania danego programu.