Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 6 stycznia 2015, 16:12

autor: Góral

Monument Valley ofiarą ogromej skali piractwa na Androidzie

Studio ustwo ujawniło, że tylko 5% instalacji gry Monument Valley na Androidzie było płatnych. Niewielka część z pozostałych 95% pochodzi z legalnych źródeł (kopie recenzenckie, instalowanie produkcji przez kupujących na różnych urządzeniach itd.), a cała reszta to nielegalne kopie.

Monument Valley ofiarą ogromej skali piractwa na Androidzie - ilustracja #1
Monument Valley w skrócie:
  • Gatunek: gra logiczna
  • Deweloper: ustwo
  • Platformy sprzętowe: Android, iOS, Amazon Kindle Fire
  • Data premiery: 3 kwietnia 2014 (iOS), 14 maja 2014 (Android)
  • Sprzedaż: ponad milion egzemplarzy w cztery miesiące po premierze

W sierpniu 2014 roku, niedługo po premierze gry Monument Valley, okazało się, że logiczna produkcja studia ustwo odniosła spory sukces, sprzedając się w nakładzie przekraczającym milion egzemplarzy. Krótko pisząc, jedna z najlepszych mobilnych pozycji zeszłego roku spotkała się z ciepłym przyjęciem graczy. Warto jednak zauważyć, że tytuł cieszył się także wielkim zainteresowaniem wśród piratów. Deweloperzy ujawnili bowiem na Twitterze, że tylko 5% zainstalowanych na Androidzie kopii było płatnych. Wynika z tego, że pozostałe 95% to nielegalne egzemplarze. Studio wyjaśniło w innych wpisach, że niewielka część darmowych instalacji pochodzi z legalnego źródła (np. kopie recenzenckie), a dodatkowo na pewno niektóre osoby, które kupiły Monument Valley zainstalowały grę na kilku urządzeniach, jednak wszystkie pozostałe instalacje są niestety nielegalne.

W przypadku wersji na urządzenia działające pod kontrolą systemu operacyjnego iOS, wartości te wyglądają zupełnie inaczej, gdyż studio odnotowało aż 40% płatnych instalacji. Wniosek nasuwa się sam – koncern Google ma poważny problem z piractwem na swoim systemie.

Monument Valley ofiarą ogromej skali piractwa na Androidzie - ilustracja #2

Monument Valley ofiarą ogromej skali piractwa na Androidzie - ilustracja #3Monument Valley to płatna (tytuł wyceniono na około 15 zł) gra logiczna wyprodukowana przez zespół ustwo. Produkcja ukazała się najpierw na urządzeniach firmy Apple (kwiecień 2014 roku), a po miesiącu dotarła również na Androida.

Podczas zabawy wcielamy się w księżniczkę Idę, podróżującą przez tytułową dolinę monumentów. Zabawa podzielona jest na szereg poziomów, w których musimy manipulować otoczeniem, by dotrzeć do końca układu. Produkcja jest jedną z najlepszych gier mobilnych, a przy okazji może się pochwalić śliczną oprawą graficzną. W zasadzie jedynym mankamentem jest krótki czas gry, gdyż kampanię można skończyć w 2 – 3 godziny.

W listopadzie 2014 roku światło dzienne ujrzał płatny dodatek do Monument Valley nazwany The Forgotten Shores, który zapewnia mniej więcej tyle samo zabawy, co „podstawka”.