Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 6 stycznia 2015, 16:12

autor: Góral

Monument Valley ofiarą ogromej skali piractwa na Androidzie

Studio ustwo ujawniło, że tylko 5% instalacji gry Monument Valley na Androidzie było płatnych. Niewielka część z pozostałych 95% pochodzi z legalnych źródeł (kopie recenzenckie, instalowanie produkcji przez kupujących na różnych urządzeniach itd.), a cała reszta to nielegalne kopie.

Monument Valley ofiarą ogromej skali piractwa na Androidzie - ilustracja #1
Monument Valley w skrócie:
  • Gatunek: gra logiczna
  • Deweloper: ustwo
  • Platformy sprzętowe: Android, iOS, Amazon Kindle Fire
  • Data premiery: 3 kwietnia 2014 (iOS), 14 maja 2014 (Android)
  • Sprzedaż: ponad milion egzemplarzy w cztery miesiące po premierze

W sierpniu 2014 roku, niedługo po premierze gry Monument Valley, okazało się, że logiczna produkcja studia ustwo odniosła spory sukces, sprzedając się w nakładzie przekraczającym milion egzemplarzy. Krótko pisząc, jedna z najlepszych mobilnych pozycji zeszłego roku spotkała się z ciepłym przyjęciem graczy. Warto jednak zauważyć, że tytuł cieszył się także wielkim zainteresowaniem wśród piratów. Deweloperzy ujawnili bowiem na Twitterze, że tylko 5% zainstalowanych na Androidzie kopii było płatnych. Wynika z tego, że pozostałe 95% to nielegalne egzemplarze. Studio wyjaśniło w innych wpisach, że niewielka część darmowych instalacji pochodzi z legalnego źródła (np. kopie recenzenckie), a dodatkowo na pewno niektóre osoby, które kupiły Monument Valley zainstalowały grę na kilku urządzeniach, jednak wszystkie pozostałe instalacje są niestety nielegalne.

W przypadku wersji na urządzenia działające pod kontrolą systemu operacyjnego iOS, wartości te wyglądają zupełnie inaczej, gdyż studio odnotowało aż 40% płatnych instalacji. Wniosek nasuwa się sam – koncern Google ma poważny problem z piractwem na swoim systemie.

Monument Valley ofiarą ogromej skali piractwa na Androidzie - ilustracja #2

Monument Valley ofiarą ogromej skali piractwa na Androidzie - ilustracja #3Monument Valley to płatna (tytuł wyceniono na około 15 zł) gra logiczna wyprodukowana przez zespół ustwo. Produkcja ukazała się najpierw na urządzeniach firmy Apple (kwiecień 2014 roku), a po miesiącu dotarła również na Androida.

Podczas zabawy wcielamy się w księżniczkę Idę, podróżującą przez tytułową dolinę monumentów. Zabawa podzielona jest na szereg poziomów, w których musimy manipulować otoczeniem, by dotrzeć do końca układu. Produkcja jest jedną z najlepszych gier mobilnych, a przy okazji może się pochwalić śliczną oprawą graficzną. W zasadzie jedynym mankamentem jest krótki czas gry, gdyż kampanię można skończyć w 2 – 3 godziny.

W listopadzie 2014 roku światło dzienne ujrzał płatny dodatek do Monument Valley nazwany The Forgotten Shores, który zapewnia mniej więcej tyle samo zabawy, co „podstawka”.

GOL Newsroom

Zapraszamy Was do polubienia profilu Newsroomu na Facebooku. Znajdziecie tam nie tylko najciekawsze wiadomości, ale i szereg miłych dodatków.