Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość pozostałe 7 listopada 2019, 09:50

Monety z Wiedźminem - zobacz efekt współpracy Sapkowskiego z Mennicą Gdańską

Mennica Gdańska we współpracy z Andrzejem Sapkowskim wyprodukuje kolekcjonerską serię monet na kanwie Wiedźmina. Na razie dostępne są bilony związane tematycznie z opowiadaniem Ostatnie życzenie.

Gdyby Geralt miał w sakiewce monety z Mennicy Gdańskiej, byłby najbogatszym wiedźminem na świecie. - Monety z Wiedźminem - zobacz efekt współpracy Sapkowskiego z Mennicą Gdańską - wiadomość - 2019-11-07
Gdyby Geralt miał w sakiewce monety z Mennicy Gdańskiej, byłby najbogatszym wiedźminem na świecie.

Nie ma chyba wątpliwości, że Wiedźmin jest jedną z najpopularniejszych polskich marek na świecie (jeśli nie najpopularniejszą). Seria książek Andrzeja Sapkowskiego zdobyła serca Polaków, produkcje CD Projekt RED pozwoliły jej zaistnieć na międzynarodowym rynku, a już w przyszłym miesiącu zadebiutuje serial, który, jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem (obejmującym nawet siedem sezonów), przyciągnie przed telewizory miliony użytkowników Netfliksa. Tym ciekawiej zapowiada się współpraca Mennicy Gdańskiej z Andrzejem Sapkowskim, której owocem będą monety poświęcone właśnie serii Wiedźmin.

Na stronie Mennicy możemy znaleźć dwa rodzaje bilonu, powiązane tematycznie ze zbiorem opowiadań Ostatnie Życzenie, a w opisie obu możemy przeczytać:

Każda moneta z serii poświęcona będzie jednej z książek Sagi o Wiedźminie. Tematyka każdej z nich nawiązywała będzie do scen tytułowych lub innych ważnych dla przebiegu akcji.

Pierwsza moneta ma nominał 5 dolarów, waży 62 g, a jej średnica wynosi 45 mm. Została wykonana z granulatu srebra najwyższej próby (Ag 999), a dodatkowo posiada selektywne złocenie oraz wstawkę 3D. Nakład wynosi 2 tysiące sztuk. Premiera odbędzie się jeszcze w listopadzie. Jedną z najważniejszych kwestii pozostaje jednak cena. A tutaj, jak to bywa w przypadku przedmiotów kolekcjonerskich, tanio nie będzie. Moneta kosztuje 1399 złotych (pod warunkiem, że kupicie ją do 31 stycznia 2020 roku - jeśli nie, cena wyniesie 1600 złotych).

Ta dwuuncjowa moneta na rewersie ukazuje walczącego Geralta, który wraz z Yennefer próbuje uratować swojego kompana Jaskra, owładniętego zaklęciem Dżina. Moneta zdobiona jest wyjątkowo wysokim reliefem, który w najdrobniejszych szczegółach pokazuje każdy detal projektu. Miecz Wiedźmina został ozdobiony złotem. Yennefer otrzymała kulę wydrukowaną na drukarce 3D. W projekcie zastosowano najnowocześniejsze techniki, aby moneta zachwycała każdego, kto tylko na nią spojrzy. Moneta zawdzięcza swoją unikatowość selektywnemu złoceniu, wstawce 3D oraz antycznemu wykończeniu. Jej nakład wynosi jedynie 2000 sztuk na cały świat, a tylko 700 sztuk trafi na rynek kolekcjonerski!

Jeśli myśleliście, że 1600 złotych to dużo, przygotujcie się na drugą monetę, której cena wynosi prawie 14 tysięcy złotych (po 31 stycznia 2020 nawet 16 tysięcy). Z tym że mamy tutaj do czynienia z prawdziwą „kobyłą”. Przedmiot waży 1 kg i ma średnicę 10 cm. Nominał monety to 50 dolarów. Całkowity nakład wynosi natomiast 200 sztuk. W opisie możemy przeczytać, że:

Ta kilogramowa moneta na rewersie ukazuje kluczową dla całej sagi scenę z książki Ostatnie Życzenie, kiedy to Jeż chciał wziąć za żonę Pavettę, córkę królowej Cintry. Jej matka, Calanthe, nie chciała wyrazić na to zgody. Rewers zdobi wysoki relief ukazujący każdy szczegół projektu, a także agat, imitujący okno zamku. Na awersie pokazano moment przyjazdu Geralta do zamku w Cintrze. Moneta zawdzięcza swoją wyjątkowość tematowi, a także temu, że jest to 1 kilogram czystego srebra. Jej nakład to jedyne 200 sztuk na cały świat, a tylko 100 sztuk trafi na rynek kolekcjonerski!

Każdy, kto zdecyduje się na zakup którejkolwiek z monet, otrzyma również zdobione pudełko oraz certyfikat. To co, ktoś chętny?

  1. Oficjalna strona internetowa serii gier wideo Wiedźmin
  2. Oficjalna strona internetowa serialu Wiedźmin
  3. Oficjalna strona internetowa Mennicy Gdańskiej