Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 5 lutego 2021, 18:57

Mass Effect: Legendary Edition będzie mniej seksistowski niż oryginał

Jak mówią w wywiadzie twórcy Mass Effect: Legendary Edition, gra będzie zawierała mniej uwłaczających kobietom kątów kamery oraz poprawione animacje żeńskiej Shepard.

W niedawno zamieszczonym wywiadzie z BioWare serwis Metro zadał deweloperom kilka pytań odnośnie zmian, które pojawią się w Mass Effect: Legendary Edition w stosunku do oryginału. Z odpowiedzi wynika, że oprócz takich oczywistych rzeczy jak zwiększona liczba klatek na sekundę czy tekstury w wyższej rozdzielczości, różnice pojawią się również w ujęciach kamer prezentujących postacie kobiece. Cały zabieg ma zniwelować liczbę scen, w których wyeksponowano żeńskie atuty takie jak biust czy biodra i sprawić, by Mass Effect było mniej seksistowskie niż dotychczas.

Jak mówią twórcy, „czasy się zmieniły” i tak zmienią się też ujęcia kamery, takie jak przesadzony rzut na pośladki Mirandy, który uznawany był przez wielu jako skinienie do męskiej grupy odbiorców. Poprawie mają ulec również sceny, w których animacje protagonisty były bardziej przystosowane do męskiej sylwetki postaci, niż do kobiecej. Przykładów może być wiele, zaczynając od poruszania się niczym szeroki w barkach mężczyzna mimo drobnej żeńskiej sylwetki, a kończąc na niesławnym przerywniku, gdzie Shepard siada w bardzo szerokim rozkroku, a dodając do tego sukienkę sięgającą przed kolano, mogliśmy dostrzec, jakiego koloru bieliznę ma bohaterka.

Ujęcia kamery pomagają opowiedzieć historię i ukazać kluczowe aspekty każdej postaci - w przypadku Mirandy jej krągłości i seksualność - mówi David Silverman.

Deweloperzy tłumaczą, że choć wspomniane ujęcia Mirandy Lawson mogły wydawać się uwłaczające kobietom, to zostały one wprowadzone nie po to, by uradować męską część odbiorców, ale dlatego, że pomagało to w odpowiedni sposób opowiedzieć jej historię jako kobiety genetycznie zmodyfikowanej pod względem bycia absolutnym ideałem, również fizycznym.

Na szczęście poprawione zostaną tylko kąty kamer, a nie całe modele postaci. Te pozostaną w niezmienionej formie, takie jak zapamiętaliśmy je z oryginalnych odsłon.

Premiera Mass Effect: Legendary Edition już 14 maja 2021 roku. Gra pojawi się na platforamch PC oraz konsolach PlayStation 4 i 5 oraz Xbox One i Series X/S.