Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 24 marca 2020, 11:45

autor: Froozyy

Minecraft - Ziemia odtworzona w skali 1:1 w grze

Jeden z graczy Minecrafta przy użyciu modyfikacji przeniósł tereny planety Ziemi w skali 1:1 prosto do gry. Teraz z pomocą społeczności zamierza odwzorować każde miasto, ulicę czy też budowlę na świecie.

Minecraft - Ziemia odtworzona w skali 1:1 w grze - ilustracja #1
Makapu'u Point w Minecraft.

Gracze Minecrafta chyba nigdy nie przestaną nas zadziwiać. Co jakiś czas dowiadujemy się o niesamowitych projektach, nad którymi pracują (np. o kalkulatorze graficznym lub też przeniesieniu świata Gothica i Harry’ego Pottera prosto do gry). Jeden z nich, PippenFTS, postanowił pójść o krok dalej i odwzorować całą Ziemię w skali 1:1. Dzięki odpowiednim modyfikacjom tereny całej planety zostały już przeniesione do gry. Największym problemem jest teraz uwzględnienie obiektów zbudowanych ludzką ręką, takich jak budynki, ulice itp., które trzeba będzie umieścić tam własnoręcznie. Wideo, w którym autor opisuje powstanie dzieła oraz dalsze plany co do niego, znajdziecie poniżej.

Jak powstaje projekt?

Nietrudno się domyślić, że własnoręczne odwzorowanie terenów Ziemi w skali 1:1 w Minecrafcie byłoby praktycznie niemożliwe (albo raczej bardzo czasochłonne), tak więc autor zdecydował się na skorzystanie z dwóch pomocnych modyfikacji. Pierwsza z nich – Cubic Chunks – pozwala budować na praktycznie nieograniczoną wysokość oraz szerokość świata (normalna wersja gry mocno to ogranicza). Drugi – Terra 1 to 1 – umożliwia po prostu przeniesienie wybranych terenów do świata gry w skali 1:1 z wykorzystaniem zdjęć satelitarnych.

Autor zauważył jednak, że nie wszystkie miejsca zostały dobrze odwzorowane – np. powierzchnia Mount Everest (oraz innych gór) to po prostu w całości bloki kamieni pokryte jedną warstwą śniegu, a niecodzienne formacje (jak na przykład Wyspy Palmowe w Dubaju) nie zostały w ogóle odwzorowane. Oznacza to, że aby zachować pełen realizm, trzeba będzie je zbudować lub też przerobić ręcznie.

Minecraft - Ziemia odtworzona w skali 1:1 w grze - ilustracja #2
Mount Everest w Minecraft.

Poza tym, jak już zaznaczyliśmy wcześniej, na minecraftowej Ziemi nie znajdziemy na razie żadnych aglomeracji ludzkich oraz rzeczy niestworzonych przez naturę. Te trzeba będzie dodawać ręcznie, dlatego autor wychodzi z prośbą do społeczności gry o pomoc. Wraz z innymi zamierza odwzorować cały świat – każdą ulicę, skrzyżowanie oraz budowlę. Doskonale zdaje sobie jednak sprawę, że samemu nie zdziała za wiele, a nawet z pomocą innych rozwinięcie projektu najprawdopodobniej zajmie jeszcze lata. Czas pokaże, czy uda mu się tego dokonać. Pracy jest sporo, więc jeśli chcielibyście pomóc, to odwiedźcie poświęcony temu serwer na Discordzie.