Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 25 stycznia 2021, 14:33

autor: Ness

Minecraft - lokalizacja Herobrine’a odnaleziona po ponad 10 latach

Kolejna tajemnica Minecrafta została rozwiązana. Tym razem znaleziono świat z popularnej historii o Herobrine.

Członkowie fanowskiej grupy [email protected] nie próżnują. Najpierw udało im się zlokalizować świat, który został uwieczniony na oryginalnym ekranie tytułowym. Następnie, po 2 miesiącach, rozwiązali zagadkę pliku pack.png. Kolejne zadanie było bardziej karkołomne, ponieważ w przeciwieństwie do dwóch poprzednich projektów, jedyną poszlaką był zrzut ekranu pochodzący sprzed prawie 11 lat. Jednak po czterech miesiącach poszukiwań odnaleziono świat, który jest doskonale znany wszystkim fanom Minecrafta, ponieważ został on spopularyzowany w creepypaście (internetowej historii tworzonej na wzór legend miejskich) o postaci nazywanej Herobrine.

Herobrine, nazywany też przez niektórych „Him” (ang. On), to bohater creepypasty stworzonej przez anonimowego gracza. Pierwsza wzmianka o złym klonie Steve’a pojawiła się w okolicach 2010 roku na jednym z forów poświęconych grze Mojang Studio lub, według innych źródeł, na 4Chanie. Autor opisał w niej dziwnie zachowującą się postać, która wyglądała dokładnie tak jak Steve, tylko że z białymi, a nie czarnymi oczami. Do sfabrykowanej historii o spotkaniu z paranormalnym tworem jako „dowód” został dołączony zrzut ekranu. Od tamtej pory legenda zaczęła żyć własnym życiem. Pojawiało się wiele nagrań mających potwierdzać istnienie Herobrine’a w grze. Rozgorzały dyskusje zarówno na temat prawdziwości postaci, jak i jego genezy. Według autora oryginalnej historii Herobrine był duchem zmarłego brata twórcy gry Markusa „Notcha” Perssona. Inni uważali, że „zły Steve” jest błędem w kodzie podobnym do MissingNo z Pokemon Red/Blue. Wszelkie wątpliwości rozwiał sam Notch 8 stycznia 2011 roku na Twitterze, kiedy potwierdził, że wszystkie informacje o Herobrine to zwyczajna fikcja.

Minecraft - lokalizacja Herobrine’a odnaleziona po ponad 10 latach - ilustracja #1
Sfabrykowany zrzut ekranu, który rozpoczął legendę Herobrine’a. Źródło: Minecraft Wiki

Pomimo tego, że postać Herobrine’a okazała się mistyfikacją, na stałe zapisała się w historii kwadratowego świata. Tworzono różne mody, kolejne creepypasty, a nawet piosenki. Jednak to co pozostawało nieodkryte, to świat uwieczniony na słynnym zrzucie. Stworzono wiele kopii mających go imitować, ale oryginalna lokalizacja pozostawała tajemnicą. Gracze pogodzili się z faktem, że jego znalezienie jest prawie niemożliwe. Dlatego odkrycie z 16 stycznia jest tak ważne dla społeczności Minecrafta, ponieważ ma ono charakter nostalgiczny i dla wielu może być to okazja do powrotu w przeszłość. Ponadto ta sytuacja pokazuje, że przy obecnej technologii oraz determinacji graczy nie ma rzeczy niemożliwych do odnalezienia.

Żeby znaleźć się w świecie, w którym zaistniał legendarny Herobrine, należy uruchomić Minecrafta w wersji Java Edition i zaznaczyć „Wersje historyczne” w opcjach uruchamiania. Stamtąd trzeba wybrać wersję a.1.0.16. Niestety, nie można w niej wpisać koordynat samodzielnie i nie obędzie się bez edytowania zapisów. Jednak członkowie [email protected] poszli wszystkim na rękę i udostępnili gotowy plik zapisu, który od razu przenosi gracza do dokładnej lokalizacji, w której prawie 11 lat temu rzekomo widziano w oddali Herobrine’a. Zapis można pobrać stąd. Oczywiście warto zaznaczyć, że nawet w tym dokładnym miejscu nie znajdziemy żadnego śladu złego brata bliźniaka protagonisty.

Grupa nie spoczywa na laurach i obecnie jest w trakcie kolejnych poszukiwań. Pierwszy projekt ma na celu znalezienie światów użytych jako tło w grze Super Smash Bros: Ultimate. Celem drugiego projektu jest odszukanie wszystkich lokacji, które zostały wykorzystane w oficjalnym zwiastunie Minecrafta z 2011 roku.