Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 20 lipca 2020, 08:43

autor: Bartosz "Aquma" Świątek

Minecraft – tajemnica ekranu startowego rozwikłana po latach

Członkowie [email protected] – grupy badawczej, która zajmuje się rozwiązywaniem przeróżnych zagadek związanych z Minecraftem – odnaleźli tzw. seed, z którego pochodzi oryginalny ekran tytułowy gry Mojang Studios.

Minecraft – tajemnica ekranu startowego rozwikłana po latach - ilustracja #1
Ta panorama już nie jest tajemnicą.

W SKRÓCIE:

  1. członkowie grupy badawczej [email protected] odnaleźli seed, z którego pochodzi oryginalny ekran tytułowy Minecrafta;
  2. do poszukiwań użyto platformy BOINC, która umożliwiła wykorzystanie do tego celu mocy obliczeniowej komputerów wszystkich osób zaangażowanych w projekt;
  3. ekran tytułowy, o którym mowa, był w Minecrafcie od samego początku i został zmieniony w lipcu 2018 roku, wraz z patchem 1.13.

Kilku graczom Minecrafta – członkom grupy [email protected] na Discordzie – udało się rozwikłać zagadkę, która przez lata trapiła członków społeczności gry. Chodzi o to, z jakiego seeda pochodzi oryginalny ekran tytułowy produkcji Mojang Studios.

Świat udało się znaleźć po ponad miesiącu poszukiwań. Członkowie zespołu (byli Eearthcomputer, Cortex, Neil, DutChen18, MC PseudoGravity, Philipp_DE i Tolacko) przez większość tego czasu prowadzili research oraz tworzyli potrzebne narzędzia (napisano m.in. specjalny program do wyszukiwania terenu).

Czym jest Seed?

Seed (pol. ziarno) to kombinacja pseudolosowych liczb, które są wykorzystywane przez generator proceduralny w Minecrafcie do stworzenia mapy. Dzięki wprowadzeniu konkretnej wartości możemy uzyskać dokładnie taki rezultat, jak nasz znajomy (dotyczy to zarówno kształtu terenu, jak i punktów spawnu).

Kluczowym momentem było wykorzystanie platformy BOINC, która pozwoliła członkom [email protected] połączyć moc obliczeniową ich komputerów na potrzeby omawianego zadania. Dzięki temu narzędziu w mniej niż 24 godziny udało się wykonać obliczenia, które pojedynczej maszynie zajęłyby 54,5 dnia. By znaleźć się dokładnie w tym punkcie, w którym jest umieszczona kamera w menu, wystarczy wykorzystać poniższe dane.

Wersja:

Beta 1.7.3

Koordynaty:

X=61,48~, Y=75, Z=-68,73~

Seed:

2151901553968352745 lub 8091867987493326313

Moment prezentacji odkrytego Panorama Seeda został uwieczniony na filmiku nagranym przez jednego z członków grupy (poniżej). Obecnie badacze zajmują się już kolejnym projektem, którego celem jest odnalezienie najwyższego kaktusa w grze Mojang Studios.

Przypominamy, że Minecraft został wydany w listopadzie 2011 roku, a ekran tytułowy, o którym mowa, pojawił się po raz pierwszy w wersji beta 1.8 gry – jeszcze przed oficjalną premierą. Panorama ta witała graczy logujących się do omawianego tytułu przez wiele lat. Zmieniono ją dopiero wraz z aktualizacją 1.13 (w lipcu 2018 r.).

  1. Nowy wymiar swobody – recenzja gry Minecraft
  2. Minecraft – poradnik
  3. Minecraft – strona oficjalna
  4. [email protected] – Discord