Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 3 czerwca 2016, 08:56

autor: Góral

Minecraft drugą najpopularniejszą grą w historii - sprzedano ponad 100 mln egzemplarzy

Studio Mojang pochwaliło się najnowszymi wynikami sprzedaży gry Minecraft. Tytuł rozszedł się już w nakładzie przekraczającym 106 milionów egzemplarzy, a średnia dzienna sprzedaż wynosi 53 tysiące sztuk.

Minecraft to druga najlepiej sprzedająca się gra w historii - tytuł ustępuje tylko Tetrisowi (495 milionów – źródło: Wikipedia). - Minecraft drugą najpopularniejszą grą w historii - sprzedano ponad 100 mln egzemplarzy - wiadomość - 2016-06-03
Minecraft to druga najlepiej sprzedająca się gra w historii - tytuł ustępuje tylko Tetrisowi (495 milionów – źródło: Wikipedia).

Nieustający triumfalny pochód Minecrafta trwa dalej. Produkcja, która swój oficjalny debiut zaliczyła w listopadzie 2011 roku na PC-tach, a później doczekała się wydań na urządzenia mobilne i konsole (X360, XOne, PS4, PS3, PSV, Wii U), sprzedała się do tej pory w nakładzie przekraczającym 106 milionów egzemplarzy (druga najlepiej sprzedająca się gra w historii – lepszy wynik zanotował tylko Tetris, który rozszedł się w 495 milionach kopii). Średnio od momentu debiutu produkcji studia Mojang rozchodzą się 53 tysiące egzemplarzy dziennie. By uświadomić nam z jak popularnym tytułem mamy do czynienia, ujawniono, że gdyby posiadacze wszystkich sprzedanych kopii utworzyli własny kraj, to trafiłby on na dwunaste miejsce wśród państw o największej populacji, zaraz za Japonię. Mało tego, każdego miesiąca notowanych jest aż 40 milionów aktywnych graczy.

Ponadto opublikowano dane związane z popularnością gry na poszczególnych platformach sprzętowych. Największe triumfy Minecraft święci na urządzeniach mobilnych (wliczono tu też kopie z Windowsa 10), zwłaszcza na terenie Azji, gdzie przewaga tej wersji nad pozostałymi wydaniami jest druzgocąca (51% w stosunku do 30% edycji PC-towej i 19% w przypadku konsol). W Europie toczy się chyba najbardziej wyrównana walka, gdyż wynik Pocket Edition wynosi 36%, konsol 35%, a komputerów 29%.

Minecraft – procentowy podział sprzedaży gry na poszczególnych platformach sprzętowych. - Minecraft drugą najpopularniejszą grą w historii - sprzedano ponad 100 mln egzemplarzy - wiadomość - 2016-06-03
Minecraft – procentowy podział sprzedaży gry na poszczególnych platformach sprzętowych.

Należy też pamiętać, że Minecraft to obecnie nie tylko gra, a w zasadzie to dwie gry, jeżeli doliczymy jeszcze przygodówkę Minecraft: Story Mode, ale także program edukacyjny oraz oczywiście bardzo potężna marka. Rozmaite zabawki, klocki, gadżety, książki i inne rzeczy raczej nie są trudne do znalezienia w sklepach, a poza tym powstaje jeszcze film. Jak więc widać, przejęcie w 2014 roku studia Mojang i praw do gry przez Microsoft za astronomiczną kwotę 2,5 miliarda dolarów było dobrym posunięciem, gdyż tytuł w ogóle nie traci na popularności i wydaje się, że będzie cieszył się olbrzymim powodzeniem w kolejnych latach.

Minecraft drugą najpopularniejszą grą w historii - sprzedano ponad 100 mln egzemplarzy - ilustracja #3

Czym jest Minecraft wie chyba każdy, kto choć trochę interesuje się grami wideo. Jeżeli jednak dopiero zaczynacie swoją przygodę z elektroniczną rozrywką i jakimś cudem nie trafiliście jeszcze na informacje związane z tym tytułem, to przypominamy, że produkcja jest swego rodzaju wirtualnym wcieleniem klocków LEGO. Gracze trafiają bowiem do otwartego świata, w którym mogą robić co dusza zapragnie – wytwarzać narzędzia, budować mniejsze i większe konstrukcje, a nawet tworzyć całe krainy, działające drukarki, telefony i nie tylko.