Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 13 maja 2021, 09:35

autor: Entelarmer

Minecraft 21w19a usuwa przedmioty, ale ułatwia pracę modderom

Kolejny snapshot Caves & Cliffs Update trafił do gry Minecraft. Nie dodaje on wiele zawartości (wręcz przeciwnie), ale wraz z nim tytuł w końcu przeszedł na Java 16 i tym samym ułatwił życie twórcom fanowskich modyfikacji.

Studio Mojang udostępniło drugi majowy snapshot Minecrafta w wersji Java Edition. Podobnie jak wcześniejsze migawki, można go sprawdzić na komputerach osobistych po aktywowaniu snapshotów w sekcji „instalacje” (Installations). Jednakże lepiej zawczasu wykonać kopię zapasową swoich dzieł w grze lub uruchamiać sesje z migawką z osobnego folderu, bo włączenie jej może spowodować utratę Waszego świata.

Po pierwszych i całkiem sporych snapshotach dodających nowości z nadchodzącej aktualizacji Caves & Cliffs, Mojang raczył nas głównie pomniejszymi nowościami i zmianami. Z kolei wersja 21w19a nie tyle dodaje, co usuwa część obiektów z bety Minecrafta. Z ekwipunku kreatywnego zniknęły „niedokończone przedmioty” i (w przypadku dwóch z nich) powiązane z nimi receptury: świeczki, sakiewki oraz tzw. sculk sensors (bloki generujące sygnał w odpowiedzi na wibracje). Nie podano, co dokładnie w tych obiektach wymaga dopracowania. Być może twórcy zamierzają wprowadzić istotne modyfikacje lub przedmioty te powodują problemy w tzw. Bedrock Edition. Snapshot 21w19a zmniejsza też liczbę geod pojawiających się w świecie gry.

Nie znaczy to, że migawka przyniosła nam wyłącznie straty, choć nowości są wyjątkowo skromne dla większości graczy. Od teraz mogą oni wpisywać dłuższe nazwy dla przedmiotów (do 50 znaków zamiast dotychczasowych 35). Jednakże najważniejszą zmianą jest przejście gry na Javę w wersji 16, która trafiła na rynek w marcu. Pomijając drobne poprawki wydajności, wiadomość ta ucieszy głównie modderów. „Szesnastka” wprowadza sporo ułatwień (zwłaszcza w porównaniu z Javą 8, na której od wielu lat działa podstawowy Minecraft) dla twórców fanowskich modyfikacji, w tym klasy zapieczętowane oraz rekordy (klasy funkcjonujące jako niemodyfikowalne pakiety danych).

Przypomnijmy, że premiera wielkiej aktualizacji Caves & Cliffs zbliża się wielkimi krokami. Przynajmniej w połowie, bo latem otrzymamy „tylko” nową zawartość. Na poważniejsze zmiany w generowaniu świata Minecrafta przyjdzie nam poczekać do świąt Bożego Narodzenia.

  1. Oficjalna strona gry Minecraft
  2. Nowy wymiar swobody - recenzja gry Minecraft
  3. Minecraft – poradnik do gry
  4. Najlepsze mody do gry Minecraft – niezłe modyfikacje do Minecrafta