Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 7 listopada 2017, 09:36

autor: Movis

Microsoft zakupi więcej deweloperów do produkcji exclusive’ów?

Choć Xbox One tytułami na wyłączność nie grzeszy, Phil Spencer zapowiedział, że sytuacja ma się zmienić wraz ze startem konsoli Xbox One X. Firma planuje bowiem dużo inwestycji w deweloperów nowych i starych.

Jak wiadomo, konsole ekskluzywnymi tytułami stoją. Owszem, fani granatowej lub zielonej strony konfliktu mogą przekomarzać się o poszczególne elementy, pod względem których ich sprzęty górują nad konkurencją. Koniec końców sprawa często jednak sprowadza się do odwiecznych porównań: Halo vs Killzone, Forza vs Gran Turismo. Trzecioosobowe strzelanki – zapraszamy do Gears of War. Jatka bronią wręcz? God of War. I tak dalej….

Zmiana oznacza nieco świeżej krwi, ale też pewnie więcej zasobów dla istniejących deweloperów gier. - Microsoft zakupi więcej deweloperów do produkcji exclusive’ów? - wiadomość - 2017-11-07
Zmiana oznacza nieco świeżej krwi, ale też pewnie więcej zasobów dla istniejących deweloperów gier.

W obecnej generacji moc exclusive’ów potwierdziło raz jeszcze Nintendo, znane z siły przyciągania swojej biblioteki tytułów. Sony też wydaje się usatysfakcjonowane, z grupką mocnych gier, których nie dostaniemy nigdzie indziej. No a Microsoft? Tu jest gorzej. Przesunięcie premiery Crackdown 3, wstrzymanie prac nad Scalebound, a wcześniej zamknięcie Lionhead Studios, Press Play, BigPark, Function Studios, Good Science, LXP, State of the Art. W ostatnich latach Microsoft nie obchodzi się ze swoimi tytułami i deweloperami zbyt delikatnie.

Szefostwo giganta z Redmond zdaje się jednak świadome problemu. Phil Spencer – odpowiedzialny za markę Xbox – w wywiadzie dla Bloomberg zaznaczył, że wraz ze startem nowej edycji konsoli można się także spodziewać zmiany strategii wydawniczej. Microsoft ma bowiem znacznie zwiększyć inwestycje w tytuły przeznaczone na swoje platformy. Oznacza to ofensywę np. na froncie zakupu kolejnych deweloperów do integracji pod skrzydłami firmy, tworzenie nowych zespołów od zera i ogólny rozwój twórczego ramienia koncernu.

Odkręcenie kurka z pieniędzmi najprawdopodobniej dobrze wróży zarówno xboksowcom, jak i windowsowym graczom na PC. Microsoft uważa w końcu te sprzęty za połączony ekosystem, o czym gracze przekonać się mogli przy premierach m.in. Gears of War 4, ReCore: Definitive Edition, Halo Wars 2 czy Forzy Motorsport 7.

  1. Oficjalna strona firmy Microsoft