Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 9 listopada 2012, 09:55

autor: Aver

Medal of Honor: Warfighter – siedmiu Navy SEALS ukaranych za wyjawienie sekretów przy produkcji gry

Serwis CBS News poinformował, że siedmiu żołnierzy jednostki Navy SEALS zostało ukaranych dyscyplinarnie za wyjawienie sekretów podczas dwudniowych prac nad grą Medal of Honor: Warfighter. W przypadku czterech osób wciąż trwa dochodzenie. Jedna z nich wzięła udział w rajdzie na kryjówkę Bin Ladena.

Snajper Navy SEALS w Medal of Honor: Warfighter - Medal of Honor: Warfighter – siedmiu Navy SEALS ukaranych za wyjawienie sekretów przy produkcji gry - wiadomość - 2012-11-09
Snajper Navy SEALS w Medal of Honor: Warfighter
Medal of Honor: Warfighter
  • Produkcja / wydawca: Danger Close / Electronic Arts;
  • Premiera: 25 października 2012 roku;
  • Platformy: PC, X360, PS3;
  • Średnia ocen na Metacritic dla PC: 55/100.

Serwis informacyjny telewizji CBS wyjawił, że siedmiu żołnierzy amerykańskiej jednostki Navy SEALS otrzymało naganę za wyjawienie sekretów wojskowych podczas konsultacji do gry Medal of Honor: Warfighter. Wszyscy wciąż są w aktywnej służbie, choć czterech w międzyczasie opuściło elitarny oddział – dochodzenie w ich sprawie wciąż trwa.

Podczas dwudniowych prac nad tytułem studia Danger Close komandosi mieli wykorzystywać poufne materiały amerykańskiej marynarki wojennej. Ponadto złamali niepisany kod SEALS-ów, który nakazuje im unikać jakiegokolwiek rozgłosu.

Wszyscy otrzymali listy z naganą, co uniemożliwia im możliwość awansu, a ich wynagrodzenie przez najbliższe dwa miesiące będzie obniżone o połowę. Co ciekawe, jeden z ukaranych żołnierzy wziął udział w ataku, w wyniku którego zginął Osama Bin Laden.

Nie jest to jedyna kontrowersja związana z Medal of Honor: Warfighter. Przed premierą gry było głośno o zamieszczeniu odnośników do stron wybranych producentów broni na oficjalnej witrynie tytułu. Od tamtego czasu linki zniknęły, ale wciąż można się zapoznać z logotypami firm.

Z kolei o SEALS-ach stało się szczególnie głośno po zeszłorocznym udanym rajdzie na kryjówkę przywódcy Al Qaidy. Ośmiu żołnierzy z legendarnej jednostki nich wzięło udział w kręceniu filmu Act of Valor. Wówczas według ich dowódcy nie kłóciło się to z zasadami, ponieważ „była to z początku produkcja mająca przyciągnąć rekrutów”. Na dwa dni przed tegorocznymi wyborami prezydenckimi w Stanach Zjednoczonych na kanale National Geographic zadebiutował paradokumentalny film SEAL Team Six o ataku na kryjówkę Osamy Bin Ladena, a w grudniu w kinach pojawi się produkcja Zero Dark Thirty w reżyserii Kathryn Bigelow (The Hurt Locker – W pułapce wojny).