Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 25 sierpnia 2016, 13:30

autor: "Vergil"

Master of Orion: Conquer the Stars — dzisiaj premiera na PC

Master of Orion: Conquer the Stars już dzisiaj zadebiutuje na komputerach osobistych. Wiele wskazuje na to, że na podbój wirtualnej galaktyki powinni zdecydować się nie tylko zagorzali fani serii, lecz także osoby, które do tej pory nie miały z nią styczności.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, dzisiaj zadebiutuje gra Master of Orion: Conquer the Stars. Tytuł będzie dostępny dla polskich graczy o 19:00 czasu lokalnego. Za grę odpowiedzialna jest firma Wargaming.net — można się w nią zaopatrzyć zarówno poprzez Steam, jak i serwis GOG.com.

Master of Orion jest cyklem z wieloletnią tradycją. Jego pierwsza odsłona zadebiutowała w 1993 roku, zaś po dziesięciu latach ukazała się ostatnia, trzecia część. Przez lata marka wydawała się zapomniana, jednak jej wskrzeszenia podjęli się twórcy cyklu World of Tanks. Deweloperzy obiecywali, że choć wprowadzą do schematu rozgrywki konieczne zmiany, tytuł będzie wierny oryginałowi. Sprawdźmy zatem, jak to wygląda w praktyce.

Wprowadzone przez twórców zmiany nie ograniczyły się do oprawy graficznej; liczne usprawnienia obejmują również mechanikę rozgrywki. - Master of Orion: Conquer the Stars — dzisiaj premiera na PC - wiadomość - 2016-08-25
Wprowadzone przez twórców zmiany nie ograniczyły się do oprawy graficznej; liczne usprawnienia obejmują również mechanikę rozgrywki.

Przedpremierowe opinie

W Master of Orion: Conquer the Stars można było zagrać już wcześniej, dzięki usłudze wczesnego dostępu. Opinie osób, które miały do czynienia z tą produkcją, są w większości pozytywne. Sztandarowe cechy strategii turowych typu 4X, czyli: eksploracja, ekspansja, eksploatacja i eksterminacja, pozostały nietknięte. Podobnie jak miało to miejsce w innych grach z serii, gracze starają się stworzyć międzygwiezdne imperium. Zaimplementowane tutaj nowości dotyczą chociażby możliwości ulepszania poszczególnych jednostek swego wojska. Gracz może nie tylko zwiększyć ich siłę rażenia, lecz również koncentrować się na detalach pokroju kierunku, w jakim konkretny statek powinien prowadzić ostrzał. Nie można także pominąć obecności trybu taktycznego oraz zróżnicowanych metod podbijania planet — od zmasowanego ataku żołnierzy piechoty, po bombardowanie z orbity.

W trakcie rozgrywki gracz może udoskonalać poszczególne jednostki, decydując o ich wyposażeniu i sile rażenia - Master of Orion: Conquer the Stars — dzisiaj premiera na PC - wiadomość - 2016-08-25
W trakcie rozgrywki gracz może udoskonalać poszczególne jednostki, decydując o ich wyposażeniu i sile rażenia

Gra nie ustrzegła się jednak wad, takich jak m.in. pozbawiona życia, a przez to monotonna przestrzeń międzygwiezdna, niezbyt rozbudowane drzewko technologiczne, czy też SI, która ma problemy z poprawnym funkcjonowaniem. Należy jednak odnotować, iż twórcy na bieżąco śledzili opinie graczy, co owocowało częstymi aktualizacjami i usprawnieniami.

Wymagania sprzętowe, Luke Skywalker i tak dalej...

Nim rozpoczniecie zabawę, powinniście zaznajomić się z oficjalnymi wymaganiami sprzętowymi, o których pisaliśmy już jakiś czas temu. Ponadto twórcy przygotowali dla graczy bogatą edycję kolekcjonerską, na którą, oprócz samej gry, składają się:

  • dodatkowa rasa – Chanat Terran;
  • skórki dla retro-statków;
  • symfoniczna ścieżka dźwiękowa;
  • cyfrowy artbook;
  • klasyczne odsłony serii Master of Orion.

Warto także pamiętać, iż gracze, którzy posiadają konto Wargaming.net i zakupią Master of Orion: Conquer the Stars, otrzymają gratis grę strategiczną Total Annihilation. Odpowiednie opcje znajdują się w menu głównym gry.

Na koniec należy wspomnieć o tym, iż w obsadzie aktorskiej znalazł się między innymi Mark Hamill, znany przede wszystkim z roli Luke'a Skywalkera. Nie pozostaje nam zatem nic innego, jak tylko mieć nadzieję, że Moc pozostanie silna w tej, już nie tak odległej, galaktyce.