Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePC
Okładka Master of Orion (PC)
OkładkaMaster of Orion (PC)

Master of Orion PC

Master of Orion to gra strategiczna opracowana przez firmę Simtex Software, która pozwala wcielić się w przywódcę jednej z dziesięciu ras.

Strategiczne | science fiction | ekonomiczne | turowe | 4X | kosmiczne

Master of Orion Premiera PC

12stycznia1993

producent: SimTex wydawca: MicroProse

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

Z początkiem XXIII wieku, dziesięć ras osiągnęło odpowiednio wysoki poziom technologiczny, który pozwalał na kolonizację planet w najgłębszych zakamarkach galaktyki. Eksploracja nowych układów stała się koniecznością, gdyż większość zamieszkanych układów przestała dostarczać surowców niezbędnych do przeżycia i dalszego rozwoju. Kosmiczna ekspansja szybko przerodziła się w gwiezdny konflikt. Historia nie raz udowodniła, że tam gdzie krzyżują się interesy wielu społeczności, nie obejdzie się bez rozlewu krwi.

Mimo, że poszczególne rasy mają różne korzenie, każda z nich może pochwalić się znajomością legendy o starożytnej cywilizacji, rządzącej niegdyś całą galaktyką. Według mitu, sprawowała ona kontrolę nad światem zwanym Orionem, która obfituje w ogromną ilość surowców oraz potężne technologie. Odnalezienie legendarnego układu stało się celem wszystkich mieszkańców kosmosu...

Master of Orion to gra strategiczna opracowana przez firmę Simtex Software, która pozwala wcielić się w przywódcę jednej z dziesięciu wspomnianych wyżej ras. Zadanie, jakie stawia przed Tobą program jest bardzo proste: skolonizować jak największą liczbę układów i wyeliminować wszystkich konkurentów, którzy staną Ci na drodze.

Rozgrywka podzielona jest na tury, w których możemy wykonywać rozmaite czynności. Początkowo, najważniejszą kwestią jest kolonizacja pobliskich planet oraz rozwój floty kosmicznej. Gdy na drodze do rozbudowy galaktycznego imperium napotkamy inne cywilizacje, przechodzimy do drugiej fazy zmagań, w której musimy wykorzystać wszystkie dostępne środki do rywalizacji z konkurencją. A tych ostatnich jest całkiem sporo. Oprócz najbardziej oczywistych, jak walka z pomocą kosmicznej armady, znajdziemy tu również bogate opcje dyplomatyczne, pozwalające negocjować i handlować z obcymi cywilizacjami. W Master of Orion można ponadto korzystać z usług szpiegów, wykradających technologie oraz sabotujących wrogie instalacje.

Wszystkie rasy występujące w grze dysponują unikalnymi zdolnościami, np. Ziemianie to doskonali dyplomaci i handlarze, a przedstawiciele społeczności zwanej Alkari mogą pochwalić się najlepszymi pilotami w galaktyce. Jeśli dodamy do tego kilka poziomów trudności, możliwość wyboru liczby oponentów (od jednego do pięciu) oraz wielkość świata, w którym toczyć będą się zmagania, Master of Orion okaże się grą, która nieprędko znudzi się nawet najbardziej wymagającym miłośnikom strategii kosmicznych. Przyzwoita oprawa graficzna oraz znakomita muzyka dopełnia dzieła i czyni z Master of Orion jedną z najciekawszych pozycji, jakie trafiły na rynek w pierwszej połowie lat dziewięćdziesiątych.

Tryb gry: single player  

Ocena użytkowników: 8,1 / 10 na podstawie 170 głosów czytelników.

Klasyfikacja PEGI Master of Orion

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.