Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 14 lutego 2014, 10:03

autor: luckie

Lightning Returns: Final Fantasy XIII debiutuje w Polsce

Gra Lightning Returns: Final Fantasy XIII trafiła dziś do Polski w wydaniu na PlayStation 3 i Xboksa 360. W naszym kraju tytuł dostępny jest wyłącznie po angielsku. Czy zwieńczenie historii różowowłosej Lightning można uznać za udane?

Nadszedł czas, by pożegnać się z Lightning - Lightning Returns: Final Fantasy XIII debiutuje w Polsce - wiadomość - 2014-02-14
Nadszedł czas, by pożegnać się z Lightning

Dziś do polskich sklepów trafiło Lightning Returns: Final Fantasy XIII, czyli kolejna odsłona słynnego cyklu jRPG-ów Final Fantasy. Po raz pierwszy w Lightning mieliśmy okazję wcielić się w Final Fantasy XIII, a później powróciła ona w roli narratorki w Final Fantasy XIII-2. Najnowsza część jest zwieńczeniem trylogii zapoczątkowanej przez „trzynastkę”, a zarazem finałem przygód różowowłosej bohaterki. W zeszłym miesiącu firma Square-Enix opublikowała demo produkcji dostępne w serwisach PSN i Xbox Live (wymagane konto Gold), którego ukończenie odblokowuje specjalny strój w pełnej wersji gry. W naszym kraju dystrybucją pudełkową Lightning Returns: Final Fantasy XIII zajmuje się firma Cenega. Tytuł jest dostępny po angielsku, zarówno w wersji na PlayStation 3, jak i Xboksa 360, w cenie sugerowanej 239,99 zł. Najlepsze oferty znajdziecie poniżej.

 1. Kup najtaniej grę Lightning Returns: Final Fantasy XIII PS3
 2. Kup najtaniej grę Lightning Returns: Final Fantasy XIII X360

Recenzje

Zachodni recenzenci najwyraźniej mieli mieszane odczucia po odejściu od Lightning Returns: Final Fantasy XIII. Oceny wzięte pod uwagę w obliczaniu średniej, która w serwisie Metactitic wynosi 57, wahają się od 40 (Game Revolution) po 85 (Machinima). Recenzenci z reguły chwalili solidny system walki i przyjemny dla oka styl graficzny, ale narzekali na zawiłą, nieporywającą fabułę oraz zmuszającą do pośpiechu świadomość upływu czasu. Ten ostatni zarzut związany jest ze świadomie zastosowanym przez twórców limitem czasowym, odmierzającym godziny pozostałe do zagłady świata. Niektóre akcje Lightning mogą go skracać, a inne wydłużać, ale ogólnie rzecz biorąc gracz nie może sobie pozwolić na nieśpieszną eksplorację i podziwianie widoków. Poniżej znajdziecie oceny przyznane Lightning Returns: Final Fantasy XIII przez wybrane media:

 1. EGM – 4,5/10
 2. GameSpot – 5/10
 3. GamesRadar – 2,5/5
 4. PSX Extreme – 5,8/10
 5. GameTrailers – 6/10
 6. GamesBeat – 65/100
 7. IGN – 7/10
 8. GameInformer – 7/10
 9. VideoGamer – 7/10
 10. The Escapist – 3,5/5
 11. Destructoid – 7,5/10
 12. Gaming Nexus – 8/10
 13. ShackNews – 8/10
 14. PlayStation Universe – 8,5/10
 1. Oficjalna strona internetowa gry Lightning Returns: Final Fantasy XIII