Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 2 grudnia 2011, 12:30

autor: Łukasz Malik

Kto próbował manipulować oceną czytelników Afterfall: InSanity na gry-online.pl?

Wykryliśmy działanie skyptu, który systematycznie zwiększał ocenę czytelników Afterfall: InSanity. Pracujemy nad rozwiązaniem problemu i dotarciem do sprawców tego incydentu.

Po wprowadzeniu w ubiegłym roku nowego systemu ocen, oddawane przez Was głosy są wliczane do średniej noty całego serwisu. Ocena czytelników jest dla nas niezwykle ważna i zależy nam by najlepiej odzwierciedlała ona zdanie naszych użytkowników na temat poszczególnych tytułów. Bardzo poważnie podeszliśmy do nienaturalnego przyrostu głosów oraz wzrostu średniej oceny gry Afterfall: InSanity, przeanalizowaliśmy dokładnie logi z serwera oraz stworzyliśmy specjalny mechanizm monitorujący głosy.

Kto próbował manipulować oceną czytelników Afterfall: InSanity na gry-online.pl? - ilustracja #1

Jakie są fakty?

Ocena czytelników Afterfall: InSanity w naszym serwisie została zmanipulowana. W logach serwera wykryliśmy działanie skryptu, który omijał nasze zabezpieczenia głosowania, korzystał z serwerów proxy oraz internetu moblilnego ze zmiennym IP. Aplikacja oddawała systematycznie głosy (głównie 9.5 i 10) co doprowadziło do znacznego podniesienia oceny.

Co z tym zamierzamy zrobić?

Głosowanie na grę Afterfall: InSanity zostało czasowo zablokowane, pracujemy na odtworzeniem z logów faktycznej oceny naszych czytelników.

Wprowadzimy dodatkowe zabezpieczenia programistyczne, aby uniemożliwić wystąpienie podobnej sytuacji w przyszłości.

Konsultujemy się z naszymi prawnikami. Badamy czy manipulowanie oceną stanowi naruszenie prawa i jakie mamy możliwości w dotarciu do sprawców tego incydentu.

Oświadczenie firmy CD Projekt

„Zdecydowanie potępiamy działania, które miały na celu manipulowanie oceną czytelników serwisu gry-online.pl, dotyczącą gry Afterfall: InSanity. CD Projekt, będący wydawcą tej gry, z całą stanowczością odcina się od takich praktyk, oferując jednocześnie serwisowi gry-online.pl pełne wsparcie w wyjaśnieniu tej sprawy. Opinie graczy zawsze były, są i będą dla nas jedną z najważniejszych wartości, ponieważ stanowią ocenę słuszności naszych działań oraz dokonań, dlatego nie możemy dopuścić do ich fałszowania.” – powiedział Mariusz Duda, Dyrektor Wydawniczy CD Projekt.

Oświadczenie firmy Nicolas Games

„W imieniu spółki Nicolas Games S.A. oraz własnym, jako osoby odpowiedzialnej za koordynację działań PR i marketingowych, chciałbym bezwzględnie odciąć się od stosowania wszelkich nieuczciwych praktyk mających na celu manipulację popularnością Afterfall: InSanity na stronach serwisu gry-online.pl. Nigdy nie sięgaliśmy po tego typu metody i robić tego nie zamierzamy. Nam samym, podobnie jak innym graczom, zależy na przejrzystym i wiarygodnym obrazie popularności Afterfall: InSanity, a wszelkie działania fałszujące jej rzeczywistą ocenę uważamy za szkodliwe dla marki i fanów gry. Jesteśmy zdecydowani prowadzić tylko pozytywne działania, które mają przekuć się na faktyczne zainteresowanie graczy nie zaś jedynie na „numerki”. Podobnie jak pozostałe strony – pragniemy aby sytuacja została wyjaśniona, a osoba lub osoby, które dopuściły się takich działań znalezione. Jeśli w jakikolwiek sposób będziemy mogli w tej sytuacji pomóc zrobimy to z przyjemnością.” – Patryk Hamerlak, Dyrektor PR & Marketingu

Kto próbował manipulować oceną czytelników Afterfall: InSanity na gry-online.pl? - ilustracja #2

Afterfall: InSanity to debiutancki projekt spółki Nicolas Games S.A. notowanej na giełdzie NewConnect. Gra miała swoją polską premierę 25 listopada, jej polskim dystrybutorem jest firma CD Projekt. We wtorek opublikowaliśmy recenzję w której nasz autor przyznał grze notę na poziomie 4.0/10. Cieplej o polskiej produkcji wypowiadają się koledzy z redakcji tvgry.pl w materiale z cyklu Gramy!.