Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość pozostałe 6 sierpnia 2011, 09:51

autor: Mateusz Kądziołka

Konflikt nazw powodem pozwania twórców Minecrafta przez Bethesdę

Prawnicy Bethesdy pozwali studio Mojang w związku z konfliktem nazw. Według przedstawicieli amerykańskiego dewelopera, nazwa najnowszej gry twórców Minecrafta (Scrolls) wprowadzi konsumentów w konsternacje przez zbieżność z tytułem serii RPGów - The Elder Scrolls.

Twórca Minecrafta – Markus „Notch” Persson – otrzymał od Bethesdy list mówiący o tym, że nazwa jego najnowszej gry (Scrolls) wprowadza konsumentów w błąd. Konsternację, według prawników, ma powodować zbieżność tytułu Scrolls oraz nazwy serii The Elder Scrolls, która jest własnością Bethesdy.

Do zaistniałej sytuacji bardzo szybko odniósł się sam zainteresowany. Notch na swoim blogu w bardzo wyważony sposób opowiedział całą historię. Już na początku wpisu zapewnił, że bardzo lubi produkty Bethesdy i uważa, że całe to niepotrzebne zajście jest spowodowane nadgorliwością ze strony prawników amerykańskiego dewelopera.

Markę Scrolls, studio Mojang zarejestrowało pół roku temu. Jakiś czas po tym, prawnicy Bethesdy skontaktowali się ze szwedzkim zespołem chcąc dowiedzieć się więcej o Scrolls i zwrócić uwagę na fakt, iż taka nazwa może stanowić pewien problem. Kilka dni temu natomiast, Notch otrzymał 15-stronicowy list, w którym prawnicy otwarcie żądają od Szwedów zaprzestania używania nazwy Scrolls oraz pokaźnej sumy pieniędzy.

Konflikt nazw powodem pozwania twórców Minecrafta przez Bethesdę - ilustracja #1

Według zapewnień Perssona, zespół Mojang Specifications nie musi się niczego obawiać, gdyż roszczenia prawników Bethesdy nie mają solidnych podstaw. Dodatkowo, gra Scrolls w żaden sposób nie będzie odwoływać się do serii gier RPG autorstwa Bethesdy, a nazwy wszelkich dodatków i kolejnych części produkcji autorstwa Mojang Specifications nie będą używać żadnych słów przed wyrazem „Scrolls”.

Ciężko ukryć, że słowo „scrolls” jest częścią nazwy flagowej marki Bethedsy, a obydwie gry osadzone są w klimatach fantasy. Niemniej jednak, cała sytuacja rzeczywiście może wyglądać bardziej na prawnicze zamieszanie, niż konkretne i uzasadnione roszczenia. Możemy być jednak pewni, że o sporze pomiędzy Bethesdą a Mojang jeszcze usłyszymy.

Przypomnijmy, że gra Scrolls autorstwa Mojang Specifications ma być strategią łącząca elementy planszówek i karcianek, a The Elder Scrolls V: Skyrim będzie RPG-iem z wielkim otwartym światem. Tytuł Bethesdy zadebiutuje 11 listopada tego roku na PC, Xboksie 360 oraz PlayStation 3.