Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 9 czerwca 2015, 10:56

autor: Tyon

Kolejny polski bankrut – studio Nicolas Games ogłasza upadłość

Studio Nicolas Games, kojarzone głównie z serią Afterfall, złożyło wniosek o upadłość. Decyzja ta związana jest z problemami finansowymi. Kłopoty spowodowane były konfliktem polskiego studia z amerykańskim gigantem – firmą Epic Games. Spór dotyczył zaległych wypłat z tytułu wykorzystania silnika Unreal Engine 3.

Studio odpowiedzialne za serię Afterfall niedługo przestanie istnieć. - Kolejny polski bankrut – studio Nicolas Games składa wniosek o upadłość - wiadomość - 2015-06-09
Studio odpowiedzialne za serię Afterfall niedługo przestanie istnieć.

Nie opadł jeszcze kurz po hucznym zamknięciu krakowskiego studia Reality Pump, a już przyszło nam informować o kolejnym polskim bankrucie. 8 czerwca do sądu rejonowego w Katowicach wpłynął wniosek o upadłość likwidacyjną spółki Nicolas Games (producent m.in. Afterfall: InSanity). Zdaniem właścicieli, jest to wynik batalii sądowej z dostawcą technologii Unreal Engine 3 – firmą Epic Games.

W komunikacie wydanym przez prezesa zarządu Nicolas Games – Tomasza Majkę – przeczytać możemy, że decyzja o zamknięciu studia spowodowana jest zablokowaniem sprzedaży gier poprzez platformę Steam, a ta stanowiła prawie 95% całego obrotu firmy. Do sytuacji tej doprowadził amerykański gigant – firma Epic Games, który od polskiego studia zażądał wypłaty zaległych tantiem za korzystanie z opracowanej przez nich technologii. Domagano się także wycofania ze sprzedaży gier jej używających. Pozew sądowy przeciwko Nicolas Games złożono 5 października 2012 roku. Równo miesiąc później sąd ogłosił wyrok zobowiązujący spółkę do wstrzymania produkcji i dystrybucji gry oraz wydania nośników z materiałami firmy Epic Games. Reakcji ze strony polskiego przedsiębiorstwa nie było. Wobec nieskuteczności działań sądowych, Amerykanie skierowali swoje kroki do Valve, z chęcią zablokowania sprzedaży gier poprzez ich platformę. Udało im się tego dopiąć w maju bieżącego roku. Wobec takiego rozwoju sytuacji reakcja Nicolas Games nie mogła być inna niż ogłoszenie upadłości.

Nicolas Games boryka się z problemami już od dłuższego czasu. W roku 2012 serwis Gadżetomania dotarł do części pracowników studia, którzy twierdzili, że wynagrodzenie nie jest płacone na czas. Co najmniej 10 osób miało prawomocne wyroki sądowe na ściągnięcie zaległości. W sumie firma winna była pracownikom około 500 tys. zł. Komornik zajął wszystkie konta, a katowicka siedziba spółki opustoszała. Mimo, że sytuacja poprawiła się w roku 2014, z dzisiejszej perspektywy widać, że nie na tyle, aby firma przetrwała.

Kolejny polski bankrut – studio Nicolas Games składa wniosek o upadłość - ilustracja #3

Nicolas Games to polski deweloper gier wideo, kojarzony głównie z marką Afterfall. Firma założona została w 2004 roku, a na jej czele stanął Tomasz Majka. Studio święciło tryumfy mniej więcej do 2010 roku, kiedy to było odpowiedzialne za dystrybucję takich tytułów jak Half-Life 2 i FlatOut, czy też produkcję serii gier opartych na popularnym serialu animowanym Włatcy Móch.