Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 9 czerwca 2015, 12:45

autor: Arantasar

Rails & Riches – duchowy następca Railroad Tycoon trafił na Kickstartera

Nowo powstałe studio Combine Games ruszyło na Kickstarterze ze zbiórką pieniędzy na grę Rails & Riches. Tytuł będzie klasyczną strategią ekonomiczną, w której wcielimy się w zarządcę firmy kolejowej. Deweloperzy wzorują się w dużej mierze na serii Railroad Tycoon, a w zespole jest jeden z autorów jej ostatnich części. Twórcy starają się o 800 tysięcy dolarów, co pozwoli na uruchomienie produkcji w lipcu 2016 roku we Wczesnym Dostępie.

Rails & Riches – duchowy następca Railroad Tycoon trafił na Kickstartera. - Rails & Riches – duchowy następca Railroad Tycoon trafił na Kickstartera - wiadomość - 2015-06-09
Rails & Riches – duchowy następca Railroad Tycoon trafił na Kickstartera.

W ramach platformy Kickstarter ruszyła właśnie nowa inicjatywa studia Combine Games. Rails & Riches ma być trójwymiarową strategią czasu rzeczywistego, w której pokierujemy firmą zajmującą się transportem towarów i ludzi za pomocą kolei. Naszym zadaniem będzie zapewnienie połączenia między miastami i ośrodkami przemysłowymi, a dokonamy tego, budując odpowiednią trakcję i podpisując umowy handlowe.

Rails & Riches w skrócie:
 • Gatunek: strategia ekonomiczna o budowaniu kolei
 • Deweloper: Combine Games
 • Wnioskowa kwota: 800 tysięcy dolarów
 • Planowana data wydania: lipiec 2016 (Wczesny Dostęp)

Projekt

Gra będzie bazować na silniku Unity 3D, co ma pozwolić na podgląd zmian, jakie na otaczający teren będzie miało położenie torów, jeszcze przed realizacją inwestycji. System ten uwzględni też budowanie tuneli i przeplotów. Jeśli w trakcie projektowania trakcji popełnimy jakiś błąd lub wpadniemy na lepsze rozwiązanie, będziemy mogli cofnąć podjętą decyzję, co przywróci okolicę do stanu pierwotnego. Jak podkreślają twórcy, jedynym ograniczeniem w stawianiu torów będą ich parametry techniczne, takie jak maksymalny kąt skrętu oraz cena – w grze nie uświadczmy żadnej determinującej nas siatki czy prostokątnych pól. Twórcy wspomnieli też o dwóch trybach rozgrywki. Pierwszym z nich będzie klasyczna gra otwarta, w której sami będziemy mogli stawiać sobie cele do realizacji – całość ma przypominać typową zabawę z kolejką elektryczną. Z kolei w trybie kampanii zmierzymy się z przygotowanymi przez twórców misjami i wyzwaniami, inspirowanymi rzeczywistą historią powstawania imperiów kolejowych. Dodatkowo, w ramach rozgrywki będziemy mogli spersonalizować swoją postać wybierając dla niej jeden z dostępnych bonusów. Jeden z nich obniży ceny kładzenia i utrzymania torów, inny zapewni wcześniejszy dostęp do nowinek technologicznych, itp.

Deweloperzy zaznaczają, że Rails & Riches będzie obsługiwała modyfikacje zaprojektowane przez graczy. Fani będą mogli implementować w grze własne budynki, skórki dla pociągów czy scenariusze. Tytuł ma korzystać z Warsztatu Steam, a twórcy pracują dodatkowo nad dedykowanym edytorem, który pozwoli na łatwe modyfikowanie zawartości także z poziomu gry.

W pierwszej kolejności deweloperzy udostępnią kampanię rozgrywającą się na przełomie XIX i XX wieku w Ameryce Północnej, kiedy głównym środkiem lokomocji były lokomotywy parowe. Z czasem jednak zawartość gry ma się powiększyć także o inne realia i epoki.

Twórcy

Za produkcję odpowiada niewielkie, założone niedawno studio z Seattle – Combine Games. Członkami ekipy są między innymi Franz Felsl, pracujący wcześniej przy takich produkcjach jak Railroad Tycoon 2, Railroad Tycoon 3, Tropico, Tropico 2 czy Age of Wonders II i Darrin West, zaangażowany w tworzenie The Sims Online. Zgodnie z polityką założycieli, zespół deweloperski ma być mały, ale efektywny i zaangażowany. Dopiero po uzbieraniu wnioskowanej kwoty zostaną przyjęci nowi pracownicy, a zespół rozrośnie się do 10-12 osób.

Za tworzenie grafik będzie odpowiedzialna firma SuperGenius Game Art Studio, współpracująca wcześniej z takimi spółkami jak Double Fine, Telltale Games, Activision, Gazillion czy Disney. Muzykę stworzy studio Indart Music, nagrodzone za nagranie ścieżki dźwiękowej do serii Tropico. Na stronie Kickstartera można już posłuchać dwuminutowego kawałka skomponowanego na potrzeby gry Rails & Riches.

Niestety autorzy nie zdecydowali się na umieszczenie w materiałach promocyjnych żadnych grafik. W filmie promującym produkcję możemy jedynie przez kilka chwil zobaczyć wczesną wersję narzędzia do budowania torów. Autorzy tłumaczą się brakiem pieniędzy, zdają się też sugerować, że w grze grafika nie będzie najważniejsza. Zapewniają jednak, że wraz z rozwojem produkcji zaprezentują też rzeczywiste screenshoty, a tytuł będzie prezentował się przyzwoicie.

Twórcy wnioskują o 800 tysięcy dolarów (blisko 3 miliony złotych). Suma ta ma pozwolić na umieszczenie gry we Wczesnym Dostępie w ramach platformy Steam. Tam zbierane będą dalsze fundusze. Deweloperzy ustalili też cele przewidziane na wypadek przekroczenia zakładanego progu. Po uzbieraniu 950 tysięcy dolarów (3,5 miliona złotych) autorzy poprawią wygląd i funkcjonalność terenu, 1,3 miliona dolarów (blisko 4,8 miliona złotych) pozwoli na pełne ukończenie gry (wynikałoby z tego, że studio Combine Games w razie uzbierania na Kickstarterze kwoty minimalnej musi jeszcze uzbierać pół miliona dolarów sprzedając tytuł we Wczesnym Dostępie), 1,8 miliona dolarów (ponad 6,5 miliona złotych) przełoży się na zaimplementowanie dodatkowej zawartości, zaś przekroczenie progu 2,3 miliona dolarów (blisko 8,5 miliona złotych) zaowocuje dołożeniem do gry pierwszej części dodatków związanych z Europą. W momencie pisania tej wiadomości produkcję wsparło 65 osób, a uzbierana kwota wynosi prawie 2,5 tysiąca dolarów (nieco ponad 9 tysięcy złotych). Akcja kończy się za 31 dni.

Nagrody

Oczywiście w zależności od wysokości włożonego wkładu przewidziano także różne upominki dla osób, które zdecydowały się na wsparcie akcji. Nagrody w poszczególnych kategoriach przedstawiają się następująco:

 • 5 dolarów (18 złotych) – odznaka wspierającego widoczna na forum produkcji,
 • 25 dolarów (92 złote) – cyfrowa kopia gry,
 • 55 dolarów (ok. 200 złotych) – dostęp do wersji beta oraz specjalna skórka dla lokomotywy Pacific 4-6-2,
 • 75 dolarów (ok. 275 złotych) – poster podpisany przez wszystkich twórców,
 • 130 dolarów (ok. 480 złotych) – model maszyny parowej,
 • 300 dolarów (ok. 1 100 złotych) – dziesięć kluczy do wersji beta,
 • 500 dolarów (ok. 1 800 złotych) – własny portret w grze,
 • 1 000 dolarów (ok. 3 600 złotych) – skórzany notatnik, pióro oraz uczestnictwo w zebraniu zespołu deweloperskiego,
 • 3 000 dolarów (ok. 11 000 złotych) – dziesięć kopii gry, iPad z pokrowcem oraz zaproszenie na uroczystą premierę z osobą towarzyszącą (bez pokrycia kosztów dojazdu),
 • 5 000 dolarów (ok. 18 000 złotych) – pokrycie kosztów dojazdu na uroczystą premierę z terenu Stanów Zjednoczonych lub Kanady oraz nocleg,
 • 10 000 dolarów (ok. 36 000 złotych) – dodatkowy dzień, który będzie można spędzić z zespołem deweloperskim już po uroczystej premierze.

Nagrody mają charakter kumulatywny, tj. wsparcie na wyższym poziomie zapewnia też wszystkie profity przewidziane dla niższych kategorii.

Premiera

W przypadku pozytywnego zakończenia zbiórki twórcy przewidują premierę gry we Wczesnym Dostępie w lipcu 2016 roku. Gra dostępna będzie wyłącznie na komputerach osobistych.