Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 7 stycznia 2015, 12:45

Już prawie 2400 darmowych gier w bibliotece Internet Archive

Serwis Internet Archive, gromadzący na swoich łamach m.in. stare gry komputerowe, znacznie powiększył swoje zasoby - obecnie dzięki temu portalowi możemy za darmo zagrać w 2386 produkcji.

Serwis Internet Archive to prawdziwy dobry Samarytanin sieci – nie dość, że jego twórcy podejmują się syzyfowej pracy zgromadzenia ogromnej ilości danych z Internetu w jednym miejscu, to jeszcze robią to za darmo. W listopadzie wspominaliśmy o tej stronie ze względu na bogatą bibliotekę starych gier, w które można zagrać właśnie dzięki temu portalowi. Wtedy liczyła ona około 900 pozycji - teraz jest ich prawie 2400. Do kolekcji dołączyły takie tytuły jak Rimworld czy wersja demonstracyjna System Shock.

Niemal wszystkie gry zgromadzone w Internet Archive można uruchomić z poziomu przeglądarki. - Już prawie 2400 darmowych gier w bibliotece Internet Archive - wiadomość - 2015-01-07
Niemal wszystkie gry zgromadzone w Internet Archive można uruchomić z poziomu przeglądarki.

Wszystkie te produkcje są dostępne bezpłatnie – w część z nich można zagrać w przeglądarce, a cześć pobrać i uruchomić przy użyciu DOSBox z własnego peceta. Dzięki Internet Archive możemy odpalić dzieła sprzed ponad trzech dekad – zaczynając od roku 1980, a na 2014 kończąc. Najwięcej tytułów liczy sobie druga połowa lat 80-tych oraz lata 90-te: znajdziemy tutaj tak produkcje kierowane na komputery osobiste, jak i konwersje ze starszych platform, takich jak ZX Spectrum czy konsole Atari. Twórcy serwisu postarali się, aby każdy z tych tytułów był przynajmniej częściowo dostosowany do sterowania klawiaturą, co jednak nie zawsze jest możliwe – stąd też niektóre pozycje mogą się okazać niezbyt grywalne.

Quake to jeden z najpopularniejszych dostępnych w serwisie tytułów. - Już prawie 2400 darmowych gier w bibliotece Internet Archive - wiadomość - 2015-01-07
Quake to jeden z najpopularniejszych dostępnych w serwisie tytułów.

Trzeba również zaznaczyć, że w przypadku pewnych pobranych produkcji, mogą się pojawić problemy z kompatybilnością. Większość jednak można rozwiązać przy użyciu trybu zgodności w systemie operacyjnym Windows lub programu Wine, jeżeli korzystacie z Linuksa czy Maca.

  1. Serwis Internet Archive