Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gramynawynos.pl 24 kwietnia 2013, 08:17

iOS w natarciu - przegląd najlepszych gier marca

W najnowszym przeglądzie najlepszych gier na iOS omawiamy Magicka: Wizards of the Square Tablet, Ridiculous Fishing, Liberation Maiden, Ms. Splosion Man, Block Fortress, Outland Games, Final Fantasy V oraz Unmechanical

Witamy w kolejnym wydaniu naszego cyklu przybliżającego najlepsze produkcje, jakie ukazały się w minionym miesiącu na urządzeniach z systemem iOS . Tym razem coś dla siebie znajdą zarówno miłośnicy RPG-ów, platformówek, strzelanek, jak i gier logicznych.

Magicka: Wizards of the Square Tablet

W minionym miesiącu doczekaliśmy się wreszcie mobilnej adaptacji popularnej pecetowej marki Magicka. Autorom należą się pochwały za ambitne podejście do tego tematu. Zamiast próbować przenosić komputerowy pierwowzór (co skończyłoby się raczej tragicznie), stworzono kompletnie nową produkcję, od podstaw opracowaną z myślą o sterowaniu ekranem dotykowym. Grafika jest dwuwymiarowa, ale trzyma humorystyczny klimat serii. Powraca również cecha charakterystyczna cyklu, czyli rozbudowany system magii, pozwalający na olbrzymią swobodę kształtowania zaklęć poprzez łączenie podstawowych czarów w potężne kombinacje. Poza kampanią fabularną dla pojedynczego gracza Magicka: Wizards of the Square Tablet oferuje również tryb kooperacyjny dla maksymalnie czterech osób. W sumie daje do dopracowaną grę, która nie jest jedynie marną kalką pecetowego pierwowzoru.

Uwaga: Gra dostępna jest wyłącznie w wersji na iPada i nie działa na iPhone.

Magicka: Wizards of the Square Tablet na Appstore  (ok. 6 zł)

Gra dostępna również na systemie Android

Ridiculous Fishing

Ridiculous Fishing to kompletnie zakręcona gra rybacka. Nie ma za wiele wspólnego z nudnymi pseudo symulatorami wędkarskimi i za nic ma jakikolwiek realizm. Zasady zabawy są proste – zarzucamy linkę z haczykiem i następnie kierujemy jej trasą pod wodą poprzez przechylanie telefony/tabletu. Celem jest dotarcie jak najgłębiej, co wymaga unikania przez możliwe jak najdłuższy czas kontaktu z rybami. Gdy to już się stanie nasz cel ulega zmianie – haczyk zaczyna wracać w górę i musimy złapać na niego jak najwięcej ryb. Rozgrywkę wzbogaca system rozwoju. Za złowione ryby otrzymujemy pieniądze, które wydajemy potem na ulepszanie sprzętu. Z czasem do linki podłączymy nawet piłę łańcuchową.

Ridiculous Fishing to prawdziwy mobilny majstersztyk, w którym proste mechanizmy rozgrywki oferują w rzeczywistości spore pokłady głębi. Gra ma również zaskakująco rozbudowany i bardzo zabawny wątek fabularny. Do tego jej wykonanie jest po prostu wyborne. Styl graficzny jest urokliwy, a zabawie towarzyszy muzyka skomponowana przez Erika Suhrke, którego kawałki mogliśmy usłyszeć m.in. w Hotline Miami oraz Spelunky.  Co godne pochwały, w grze nie ma żadnych mikropłatności.

Ridiculous Fishing na Appstore (ok. 9 zł)

Liberation Maiden

Liberation Maiden to świetna trójwymiarowa strzelanka o konsolowych korzeniach. Wcielamy się Shoko Ozorę, czyli uczennicę liceum, która staje się prezydentem Japonii, po tym jak jej pełniący tę rolę ojciec zostaje zamordowany. Wkrótce po objęciu przez nią urzędu na Kraj Kwitnącej Wiśni napada obca armia dysponująca najnowocześniejszą technologią. Ozora zasiada więc w kokpicie wielkiego robota i wyrusza walczyć o swój kraj. Pomimo tej zwariowanej fabuły gra oferuje rozbudowane mechanizmy rozgrywki. Starcia są bardzo dynamiczne, a pokonanie wrogów wymaga sporego wysiłku.

Jakość Liberation Maiden nie dziwi, gdyż gra ukazała się pierwotnie na konsolę przenośną 3DS. Projekt opracowało studio Level 5 (autorzy m.in. Profesor Layton) przy udziale twórcy znanego jako Suda51 (autor m.in. No More Heroes i Shadow of the Damned).

Liberation Maiden na Appstore (ok. 15 zł)

Ms. Splosion Man

W marcu na iOS ukazała się również inna konwersja z konsol, czyli platformówka Ms. Splosion Man. Tym, co wyróżnia ten projekt na tle konkurencji są nietypowe umiejętności tytułowej bohaterki. Jej ciało działa bowiem jako materiał wybuchowy i w każdej chwili możemy aktywować za jego pomocą potężne eksplozje. Niszczą one otoczenie, nie powodując jednocześnie śmierci postaci. Zdolność służy więc zarówno do walki z przeciwnikami, jak i pokonywania przeszkód.

Gra jest znacznie bardziej rozbudowana niż typowe mobilne platformówki. Autorzy przygotowali pięćdziesiąt poziomów, a przejście kampanii zajmuje długie godziny. Do tego dochodzi atrakcyjna grafika oraz tryb wyzwań, w którym czeka 1500 zadań.

Ms. Splosion Man na Appstore (ok. 9 zł)

Block Fortress

Block Fortress to udana zręcznościówka, którą można w uproszczeniu opisać jako mieszankę Minecrafta i gatunku tower defense. Akcja toczy się w klockowatym świecie, a zadaniem gracza jest odpieranie kolejnych ataków sił wroga. Pomiędzy falami nieprzyjaciół mamy okresy spokoju, które wykorzystujemy do gromadzenia surowców oraz wznoszenia struktur defensywnych, w tym wieżyczek strażniczych oraz mini elektrowni. W trakcie nieprzyjacielskiej ofensywny nie jesteśmy biernym obserwatorem. Zamiast tego osobiście bierzemy udział w bitwach kontrolując bohatera niczym w typowych FPS-ach. Gra sprawnie łączy elementy zręcznościowe i strategiczne, dając ciekawą mieszankę, która potrafi wciągnąć na długie godziny.

Block Fortress na Appstore (ok.  3zł)

Outland Games

W marcu na rynku mobilnym zadebiutowało studio Uber Entertainment, czyli zespół znany z pecetowych Monday Eight Combat oraz Super Monday Eight Combat. Gra Outland Games toczy się zresztą w tym samym uniwersum, co dwie wspomniane produkcje. Jest to platformówkowy endless runner, w którym naszym zadaniem jest parcie w prawą stronę ekranu i omijanie przeszkód. Autorzy wprowadzili jednak kilka ciekawych rozwiązań, które czynią ten projekt godnym uwagi. Kontrolowana przez nas postać może wykonywać imponujące ewolucje powietrzne i wyprowadzać ataki na przeciwników. Do tego dochodzi śliczna oprawa graficzna. Tła są ręcznie malowanymi obrazami, po których biegają płynnie animowane postacie. Outland Games nie stanowi rewolucji w swoim gatunku, ale jest bardzo dobrze wykonany i zapewnia sporo zabawy.

Outland Games na Appstore (ok. 3 zł)

Final Fantasy V

W marcu na iOS zawitało również Final Fantasy V, czyli jedna z najlepszych wczesnych odsłon tej legendarnej serii. Twórcy nie przenieśli żywcem gry z konsoli Super Nintendo Entertainment system. Zamiast tego opracowali nowy zestaw sprite’ów, które są znacznie bardziej szczegółowe, ale jednocześnie pozostają wierne stylistyce 16-bitowego pierwowzoru. W porównaniu z poprzednimi mobilnymi konwersjami cyklu, twórcy znacząco poprawili również system sterowania. Wszystkie te zmiany sprawiają, że Final Fantasy V dobrze sprawdza się na ekranach dotykowych. To olbrzymia gra, pełna wspaniałych przygód, emocjonujących bitew oraz masy lokacji do zwiedzania. Dla fanów japońskich RPG-ów jest to pozycja obowiązkowa.

Final Fantasy V na Appstore (ok.  48 zł)

Unmechanical

Ostatnim marcowym tytułem, który chcemy Wam polecić jest gra logiczna Unmechanical. Kierujemy w niej latającym robotem próbującym wydostać się z serii labiryntów. Osiągnięcie tego celu wymaga pokonania przeszkód mających postać wyzwań logicznych. Podczas ich rozwiązywania operujemy wiązką naprowadzającą umożliwiającą przenoszenie przedmiotów oraz inne interakcje z otoczeniem. Zagadki w grze są dobrze przemyślane i bardzo różnorodne. Dodatkową atrakcją jest bardzo ładna oprawa graficzna wykorzystująca silnik Unreal 3.

Unmechanical na Appstore (ok. 9 zł)